Reklama

Wojna na Ukrainie

Putin ogłosi powszechną mobilizację? Gen. Samol: Rosja się nie wycofa [SKANER Defence24]

Autor. R. Suchy/Defence24.pl

W programie „SKANER Defence24” gościem był generał broni rezerwy dr Bogusław Samol, dowódca Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w latach 2012-2015, Dyrektor Instytutu Strategii Wojskowej, Akademia Sztuki Wojennej. Tematem rozmowy były kwestia rezerw Rosjan i Ukraińców w wojnie, poziom rosyjskiego dowodzenia, to jak pogoda wpłynie na przyszłe walki i czy Władimir Putin ogłosi powszechną mobilizację.

Reklama

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (10)

 1. Monkey

  Gen. Samol ma niestety dużo racji. Niby Rosjanie tylu ludzi i sprzętu stracili, a dalej walczą. I mimo wszystko powoli, mozolnie i z wielkimi stratami posuwają się do przodu. Jak zawsze w swojej historii, pragnę przypomnieć. Do tego zobaczymy, jak tak naprawdę ich sankcje oddziałają na zachodniaków. Wielka Brytania już ma kłopoty, a o francji czy niemcach (celowo piszę z małej litery) ledwo wspomnę. Kontrofensywa pod Chersoniem co najwyżej zatrzyma, być może uniemozliwi przeprowadzenie w tym okręgu tzw. referendum. Ale Putin juz pokazał, że ma to gdzieś. Poleciał do Kaliningradu, jakoś nie miał problemów z rękami i nie bełkotał. To doświadczony funkcjonariusz KGB, wie, co robi. Niestety dla Ukrainy, a tym samym niestety dla Polski. Gra na nosie zachodniakom i niestety także nam.

  1. szczebelek

   Wskaźniki gospodarcze Rosji są fałszowane i to jest ta różnica, a ZSRR też się nie chciał wycofywać z Afganistanu.

  2. Jaro888

   szczebelek Widzę że kolega szczebelek wie lepiej co dzieje się w rosji od wszystkich

  3. mmiks

   @Jaro888 - co się dzieje w Rosji? Brud, smród i ubóstwo. PKB Rosji za 2022 w dół. Zacofany kraj. Tyle się dzieje.

 2. GB

  Szojgu pierwszy raz we wrześniu zdobył miejscowość Peski. Przypomnę tylko że w samym sierpniu wedle komunikatów ta miejscowość była zdobyta 3 razy... Z innych ciekawostek to Rosjanie pokazali szefowi Międzynarodowej Agencji Energi Atomowej szczątki pocisku który był w bity w ziemię na terenie Elektrowni Atomowej w Zaporożu. No i on zapytał się dlaczego położenie pocisku wskazuje że wystrzelono go od strony pozycji rosyjskich, a nie ukraińskich. Odpowiedź Rosjan była taka że tuż przed uderzeniem pocisk dokonuje obrotu o 180 stopni.... Cuda, po prostu cuda,,,,

  1. Orm Bywaly

   Nie od dziś wiadomo ze ruski sprzęt nie ma analogów w mirie,,a przecież Ukraińcy tez używają poradzieckiego, wot i cala prawda

 3. DBA

  ppp@: z rosyjskiego filmu opublikowanego na Y-T widac 4 unieruchomione T72 i 5 zniszczonych BWP + kilka opuszconych cywilnych ciężarówek. W komentarzu mowa o zniszczeniu 40 czołgów , 560 zabitych oczywiscie Ukraincach i szumna zapowiedź publikacji tych strat. Teraz piszesz jakieś bzdury o 1500 poległych. Proponuję troche więcej krytycyzmu do publikowanych przez obie strony informacji bez załaczonych zdjęć i filmów. Wg mnie w okolicach Chersonia trwaja walki, o niezbyt duzym natężeniu, a pokazane na filmie pobojowisko ( co ciekawe bez poległych) to pewnie efekt ostrzału artyl lub ataku lotniczego - częśc sprzetu wyglada tak jakby wojacy dali drapaka, a atakowana była kompanijna grupa bojowa. Dlatego trudno tu mówic o jakiejś kontrofensywie, której oczekuje publiczność mediów, siedząca przed telewizorami. Zresztą możliwośc odcięcia zaopatrzenia przez mosty na Dnieprze raczej zmusi ruskich do wycofania się z prawego brzegu Dniepru

  1. ppp

   Akurat na Y-T takich obrazków na rosyjskich filmach wszyscy nie oglądali . Raczej fotografie zniszczonych byłych polskich czołgów w ostatnich dniach można znaleźć na serwisach zajmujących się stratami podczas konfliktów zbrojnych i to raczej sympatyzujących bardziej ze stroną ukraińską . Jak napisane było wyżej o przebąkiwanie o stratach w zabitych po stronie ukraińskiej na poziomie 1500 żołnierzy w akcjach zaczepnych przez ostatnie pięć dni średnio na poziomie 300 żołnierzy poległych każdego dnia wydają się niezbyt wielkie w porównaniu z podawaną dzienną ilością zabitych Ukraińcvach w okopach od ostrzału rosyjskiej artylerii .. Podawane wcześniej dzienne straty od ostrzału mówiły o 100- 200 żołnierzy ukraińskich poległych każdego dnia . . Jeżeli zaistniała taka kontrofensywa wojsk ukraińskich takie straty strony atakującej wydawać mogą się wiarygodne w odniesieniu do wcześniej podawanych stratach .

 4. MMir

  Chyżwar - jedna uwaga na marginesie tej dyskusji - wszyscy tu w koło piszą o latających wieżach,, teraz znów Ty... żeby była jasność, - T72 jest oczywiście gorszy od Abramsa - odporność pancerza itp... Ale co do latających wież - jak pocisk np. kal 125 mm przebije się do przedziału załogowego,, to ludzie w środku wcześniej zginą, niż wybuchnie ta amunicja i odleci wieża... więc latające wieże to już nie problem załogi tego czołgu.. To może mieć znaczenie dla armii, bo wóz, w którym tylko przebito pancerz, może się nadawać do naprawy i obsadzenia nową załogą, a wóz, w którym wybuchła amunicja - już nie... ale to nie będzie różnica dla tych, co pierwotnie tym wozem jechali....Ludzie są dość wrażliwi na odłamki (pocisku i pancerza) latające w przedziale załogowym, ciśnienie itp...

  1. GB1

   Nieprawda. Był przypadek w Iraku że strumien kumulacyjny przebił boczne płyty wieży Abramsa na wylot i nikomu nic się nie stało. W takim wypadku rosyjskiemu T-72 odleciałaby wieża bo tam wszędzie jest umieszczona amunicja.

  2. Kontrapara

   Ale latająca wieża fajnie wygląda.Niet anałoga w mirie.A rosyjscy tankiści to mistrzowie powietrznej akrobacji!

  3. Valdore

   @Gb ten strumień kumulacyjny nie przebił wieży Abramsa ale nieopancerzona wannę kadłuba i został ranny jeden członek zalogi.

 5. szczebelek

  Gospodarka FR się trzęsie, brak sprzętu nastąpi prędzej niż myślano, specjaliści giną, mobilizacji nie będzie, bo nie będzie broni, Putin gadający, że Ukraina to część Rosji, a Zachód stworzył tam antyrosyjską enklawe to już nie brzmi logicznie, ale jak strach przed porażką. Hitler im było bliżej porażki tym bardziej odwoływał się do syndromu zamkniętej twierdzy.

  1. Kontrapara

   I tak to będzie szło.USA będzie doposażać Ukrainę w celu wyniszczenia armii rosyjskiej.Ten proces będzie długotrwały jeżeli nie wieloletni.W tym czasie Świat nauczy się żyć bez moskiewskiego gazu.Finalnie nastąpi załamanie ruskiej armii, rozpad gospodarki a finalnie rozpad całego kacapstanu, jak po wojnie w Afganistanie.Potem to już wiadomo...Chiny zajmą Syberię.

  2. TakTak

   A Kuba i enklawa anty USA za Kenedego brzmiało logicznie ?

 6. GB1

  Taka uwagą do powszechnej mobilizacji. Rosja już teraz ma olbrzymie problemy złącznością, bataliony ochotnicze już teraz są bardzo słabo lub w ogóle ukompletowane w bezpieczną kodowaną łączność. Sprzętu po prostu nie ma i co więcej nie ma ludzi którzy by taka łączność umieli obsługiwać i nią zarządzać na polu walki. A łączność to dowodzenie. Wysłanie ludzi bez łączności a tym samym bez dowodzenia to wysłanie ich na rzeź. Rosja może mieć i tysiące czołgów, które nawet stojąc pod chmurką ileś tam lat da się wyremontować, ale z delikatnymi urządzeniami łączności tak się nie da.

 7. GB

  AGM-88 HARM już nieźle musiały przetrzebić rosyjską OPL nad Obwodem Chersońskim bo na niebie pojawiły się drony TB-2 z bombami naprowadzanymi laserowo. Były pokazane dziś 3 ataki na działo samobieżna Akacja, ciężarówkę i jakąś piechotę. Atakują w stylu azerskim tak jak nad Karabachem.

  1. GB

   Ta piechota to nie była piechotą tylko stanowisko moździerza.

  2. ppp

   Z obwodu chersońskiego są w internecie zdjęcia zniszczonego sprzętu Ukrainy w ostatnich dni W tym 7 sztuk czołgów T-72M1 po modernizacji dostarczonych z Polski . Oprócz tego są zdjęcia zniszczonych T-64BV ewidentnie zniszczonych przez Rosjan z powietrza ( lub dzięki naprowadzaniu z powietrza) próbujących ukrywać się w lesie . Przebąkuje się o poległych ponad 1500 żołnierzy ukraińskich i wycofaniu się z tych kilku zdobytych (odbitych) wiosek . U nas zrobiła się w wolnych mediach w Polsce cisza o o zajmowaniu Chersonia i odciętym Krymie . Raczej nic nie wskazuje , że została zneutralizowana rosyjska obrona plot. na tym terenie i dzięki temu możliwości użycia dronów bojowych .

  3. szczebelek

   @ppp Źródło najpierw, a może nie chcesz podać, bo jest rosyjskie?

 8. ŚniętyMikołaj

  A co mi da teraz mobilizacja jak kończy się sprzęt, zapasy, sankcje hamują produkcję zbrojeniową. Nowych piilotów nie przeszkolą na samoloty, lktórych nie mają.. Rezwrwiści w większosci to już wraki ludzi, alkoholicy. Mogą.ci najwyżej uzbroiić w karabiny i saperki i wysłać ma umocnione pozycje ukraińskie.

 9. ŚniętyMikołaj

  A cou da teraz mobilizacja, jak kończą im się czołgi,.bwp, samoloty i amunicja? Wyśle ich z saperkami na umocnione pozycje?. Powodzenia.

 10. Szop85

  Dlatego Polska USA i Anglia zaczęła masowo wymieniać broń. Po co nam 500 czołgów . 250 M1A3. 116 M1A2 plus 180 K2. Zobaczycie jak wszystkie wyremontowane na szybko PT 91 trafią na Ukrainę. Po co nagle 220 Haubic plus Kraby. Oni wszystkie Goździki wyślą na Ukrainę. Cały poświęcili sprzęt w 2 lata puszczą na Ukrainę. Do tego su22M4 migi 29 i co tylko mogą.Amerykanie stare Himars puszczą na Ukrainę w zamian za nowsze dla siebie. Wszystko co starszej generacji puszczą do Ukrainy. Chcą wykrwawić Rosję. Norwegia kupi prawdopodobnie K2NG który zdeklasował Leopardy na testach. Co zrobią że starymi.

  1. Chyżwar

   Chciałbyś siedzieć w teciaku latającej wieży? Bo ja nie. Chciałbyś siedzieć w Twardym latającej wieży? Bo ja nie. Chciałbyś walczyć w Goździku, który jak na haubicę strzela na śmieszny zasięg? Bo ja nie. Dlatego ciesz się z tego, że do posiadanych Leosi dojdzie 250 ultranowoczesnych SepV3, 116 używanych ale nadal bardzo porządnych M1, 180 ultranowoczesnych K2 220, K9 oraz zamówione Kraby. Su-22 to teraz nic innego jak wypełniacz etatów i jeśli gdzieś pójdzie to tylko na złom. Migi-29 niebawem same przestaną latać, bo do utrzymania tych samolotów potrzebne są części pochodzące z rosji. Pociesz się, że Ukrainy także to dotyczy i dlatego postsowieckie samoloty raczej prędzej niż później będą musieli wymienić na zachodni sprzęt. Niewykluczone, że część tego sprzętu będą stanowiły wyśmiewane tutaj FA-50. Na kupno odpowiedniej ilość maszyn typu F-16 czy F-15 i latanie nimi nie będzie ich stać.

  2. GB

   Chyżwar, dostawa w Ukrainę F-16, F-15 czy innych zachodnich samolotów to kwestia woli politycznej, szkolenia i innych czynników wojskowych (np. dostępne lotniska, czynny system radarowy itp.), a nie pieniędzy. Mają kilkadziesiąt mld USD w Lend-Lease.

  3. kanapowy Wódz Naczelny

   Lepiej być w pt-92 niż poza nim ba lepiej być w t-72r niż poza nim co nie znaczy że nie trzeba wysyłać sprzętu na Ukrainę bo poza Ukraińcami to nam najbardziej zależy by Ukraina zwyciężyła. K2 to też nie jakiś tytan pancerza m1 i leo wypadają lepiej. Choć proste, lepiej być w czołgu niż na zewnątrz. Nie bardzo dociera to do ludzi po wszystkich latających wieżach czy narzekaniu na ten czy inny czołg ale będąc w czołgu chroni cię kawał stali plusy pancerze takie stanie owskie i inne systemy. Na zewnątrz nie chroni cię nic. Więc na pytanie czy chciał byś być w t-72/pt-91 odpowiedź brzmi jeśli alternatywą jest być piechurem na zewnątrz to odpowiedzieć brzmi tak.

Reklama