Reklama

Wojna na Ukrainie

Produkcja czeskiej broni i ciężarówek na Ukrainie?

Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet RM-70 na podwoziu Tatra 815-7.
Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet RM-70 na podwoziu Tatra 815-7.
Fot. Excalibur Army

Czescy urzędnicy uważają, że wspólna produkcja broni przybliży Ukrainę do NATO i przyspieszy proces integracji z Sojuszem – donosi ukraiński serwis Defense Express.

Reklama

Pierwsze Międzynarodowe Forum Przemysłu Obronnego (DFNC1), które odbyło się 30 września w Kijowie na Ukrainie, zgromadziło delegatów z 41 krajów partnerskich. Czechy reprezentował wiceminister obrony Daniel Blažkovec, który omówił część realizowanych projektów we współpracy z ukraińskim przemysłem obronnym oraz perspektywy nowychpodaje służba prasowa czeskiego ministerstwa obrony.

Reklama

W szczególności Blažkovec omówił wspólną produkcję karabinków szturmowych ČZ Bren 2 (lokalnie znanych jako Sicz) oraz utworzenie linii produkcyjnej do produkcji amunicji do broni ręcznej firmy Sellier & Bellot.

Czytaj też

Inne rozważane projekty obejmują potencjalną produkcję łusek do amunicji dużego kalibru z twardych polimerów, "co zapewnia innowacyjne rozwiązania w czasach niedoboru surowców", jak zauważyło czeskie Ministerstwo Obrony. Prowadzone są także rozmowy na temat współpracy w zakresie budowy pojazdów opancerzonych, bojowych wozów piechoty czy dostaw "specjalnych podwozi Tatra", a także w "obiecującym" obszarze produkcji BSP.

Reklama

Nasze wsparcie zmieniło się z poziomu pomocy wojskowej i dostaw gotowych produktów na długoterminową, intensywną współpracę obronno-przemysłową, w którą zaangażowane są nie tylko nasze siły zbrojne, ale także przedsiębiorstwa przemysłu obronnego, zarówno państwowe, jak i prywatne. Jednak chcemy rozwinąć tę współpracę jeszcze bardziej.
Daniel Blažkovec, Wiceminister Obrony Republiki Czeskiej

Czytaj też

Dodał też, że dyskusja na temat transferu technologii i tworzenia wspólnych przedsięwzięć na Ukrainie powinna być i już jest wspólnym tematem, a Czechy w pełni to popierają. "Wspólne czesko-ukraińskie wysiłki na rzecz ścisłego powiązania przemysłów obronnych są także siłą napędową przeniesienia Sił Zbrojnych Ukrainy z platform radzieckich na standardy NATO.

"Wspólne projekty, ich standaryzacja i kompatybilność z NATO są niezbędne dla dalszej integracji Ukrainy w strukturze zachodniej obrony. Rola Czech w integracji Ukrainy z NATO nabiera tym samym zupełnie nowego, namacalnego i praktycznego wymiaru" – czytamy w raporcie czeskiego ministerstwa obrony.

Wcześniej Defense Express relacjonował wyniki forum DFNC1 w Kijowie, podsumowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy. Głównym osiągnięciem było utworzenie Sojuszu Przemysłu Obronnego obejmującego 38 firm z 19 różnych krajów.

Źródło: Defense Express (en.defence-ua.com)

Komentarze (15)

 1. Odyseus

  No na pewno , już Rheinmetall tam budował fabrykę czołgów bo myślał że wszystko zasponsoruje Unia , Unia powiedziała nie i już robią fabrykę na Węgrzech a Ukrainy na nic nie stać więc też nic nie kupi . Do tego jak Amerykanie zobaczyli że na Ukrainie sporo kasy jej przekazanej wyparowywuje to dali takie jej zalecenia że już więcej centa nie dostanie a zreformować się nie może bo panujący u niej system pasuje Oligarchom którzy mogą robić co chcą i na to nie pozwolą .

 2. logan

  Nie dzieliłbym skóry na niedźwiedziu, dopóki na Ukrainie trwa wojna. Pytanie kto sfinansuje budowę tych fabryk i kto będzie płacił za sprzęt w nich wyprodukowany. Już teraz USA stawiają Ukrainie warunki dotyczące pomocy wojskowej, a po przyszłorocznych wyborach prezydenckich w Stanach dużo może się zmienić. Poparcie dla Ukrainy będzie tylko spadać a co za tym idzie sprzętu też mniej dostaną. Wojna nie będzie trwać wiecznie. Wcześniej czy później skończy się zawieszeniem broni. Ukraina tej wojny nie wygra i na zachodzie dobrze o tym wiedzą.

  1. Chyżwar

   1 Kto by nie finansował cholernie ryzykuje. Zełeński jest na świeczniku ponieważ jest odważnym człowiekiem, który pozostał w kraju ogarniętym wojną i umiał zjednywać sobie ludzi na Zachodzie. Wystarczy jednak przypatrzyć mu się bliżej. Otóż facet grał w filmie, w którym występował przeciwko oligarchom. Kiedy startował do wyborów jego sztandarowym hasłem było, że zrobi tak, jak było na filmie. To chwyciło ponieważ przeciętny Ukrainiec ma tych "panów" serdecznie dość. A zrobił coś takiego? Otóż nie. Zamiast demontować skorumpowany system otoczył się właśnie tymi ludźmi i poparcie zaczęło mu spadać.

  2. Chyżwar

   2 Ja się w sumie facetowi nie dziwię. W państwie takim jak Ukraina nadepnięcie na odcisk oligarchom to poważne ryzyko utraty życia. USA stawia Zełenskiemu warunki bo pompuje do cholery pieniędzy w ten kraj i nie godzi się na to, żeby kradł je jeden czy drugi cwaniaczek znajdujący się w otoczeniu Prezydenta Ukrainy. Jeśli Zełeński nie postara się należycie, to Amerykanie "wybiorą" Ukraińcom Załużnego. A on mając do dyspozycji armię zrobi to, czego nie potrafi zrobić cywil. I czy tobie się to podoba, czy nie Jankesi mają do tego moralne prawo.

 3. bezreklam

  Pis - z jednej stroby rozbodowuje Armie (niesty na olbrzmie dlugi i chaotcznie) PO z drugiej chce oddac pol polski gratis. Nie ma dobrej opcji - tylko Konfederacja dla o Polske sprawy. Choc przznam ze z tych dwuch opcji chyba Pis lepszy - nawet byle jaka armia zadluzona i na slepo uwieszona na Ukrainie lepsza niz 50% kraju.

 4. P9

  Zorgis, wszystkie państwa które wymieniłeś są daleko od Ukrainy i dlatego chcą tam zbudować swoje zakłady. Ok, dla jednych to policzek i to do mnie ~przemawia, ale po kiego grzyba sugerujesz że Polska, która graniczy z Ukrainą ma się ryzykować smutny los np. polskiego zakładu produkcji okien, który niedawno został zaatakowany w Ukrainie? Przecież to śmieszne, bo wojna ma być długa. Może prościej aby polskie zakłady działające na rzecz Ukrainy, (zwłaszcza zbrojeniowe) lokować jednak u nas, zresztą jakieś już od dawna funkcjonują przy samej granicy, tylko nikt z wiadomych przyczyn się nimi nie chwali.

  1. bezreklam

   to chodzi o czas juz po wojnie. Odbodowa, wsporpaca, bizes zyski itp

 5. St. szer.

  Polska sprzedaje na Ukrainę KTO Rosomak, AHS Krab, MSBS Grot i inne . Niemcy ględzą o produkcji czołgów, Czesi o broni i pojazdach, Szwedzi o produkcji B W P. Tyle że my już to robimy u siebie, oni mają zamiar robić u nich i to tylko na razie gadanie. Ukraina jest zrujnowana i można u nich robić wszystko ale za cudze pieniądze bo Ukrainy na nic stać nie będzie !

  1. bezreklam

   Nie siej proagandy. POlska zainewswala w UKraine 4% PKB (wedlog wyliczen Leszka Milera) razem ok 100 milardow zlotych.. A Oni na ONZ mowia ze my Ruskie onuce i nie zapraszaja nas ani do odbudowy kraju ani przemyslu. Nie siej panie proagandy bo to szkodzi POlskce. A co do sprzedazy - to pewnie dalismy gratis z 500 czolgow i pewnie polowe krabow, - czesc niby sprzedalismy - ale uwierze jak zoabcze pienadze.

 6. Zorgis

  Defence Industries Alliance Bulgaria, Australia, Belgium, USA, Great Britain, Germany, Sweden, Denmark, North Macedonia, Slovakia, Spain, Finland, Lithuania, Latvia, Estonia, Croatia, Czech Republic, Netherlands, Canada.

  1. Zenek2

   Nawet Macedonia była, a my nie. Jak dla mnie to większy policzek niż słynne słowa Żeleńskiego.

  2. Paweł P.

   Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść... Może właśnie o to chodzi.

  3. strada

   Ale to Polska odmówiła udziału w tym spotkaniu więc jaki policzek? Taki samopoliczek. Nic dziwnego - przy tej władzy....Pokłóceni jesteśmy już ze wszystkimi sąsiadami - za wyjątkiem Bałtyki.

 7. Sebseb

  Dziwicie się - po prostu Ukraina pokazała swoje oblicze. Zawsze pokazywała ale niektórzy zaślepieni użytkownicy tego forum oszukiwali się widząc inną rzeczywistość. Portale piszą, że IPN wszczął śledztwo wobec tego „bohatera”, który był oklaskiwany w kanadyjskim parlamencie.

  1. Czytelnik D24

   No tak. Specjalistów od tego co było przed wiekami to my mamy aż nadto tylko jakoś nie ma ani jednego który by zapanował nad tym co się dzieje teraz.

 8. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Czesi pod parasolem swego rządu robią kokosy na zamówieniach dla Ukrainy. I Nawet T-72 remontują dla Ukrainy za pieniądze Zachodu. I robią ekspansję swego przemysłu zbrojeniowego. Plus zrobili z Niemcami i USA prawdziwy Rigstauch - a my dostaliśmy zero. Z naszej strony - tylko szumne obietnice wielkiej współpracy z Ukrainą - ze wspólnych programów zbrojeniowych [rakiety, turbiny, elektronika specjalistyczna] - cisza - zero. Owszem - produkcja 125 mm amunicji czołgowej dla Ukrainy [zapewne za dobre słowo - a teraz już nawet nie] - bo my akurat z tego kalibru schodzimy. Tylko pogratulować.

  1. Vixa

   Gratuluję.

  2. kskiba19

   My nie daliśmy czołgów itp. po to żeby na Ukrainie zarobić (inna rzecz że byłoby miło). Daliśmy je po to żeby Ukraina nie upadła. Cel priorytetowy został osiągnięty.

  3. Solfernus

   Czesi zrobili to samo - tylko na tym zarobili, maja lepsze stosunki z UA i przy okazji nie obrabowali ze sprzętu swojej armii jak zrobił to PIS!

 9. rwd

  A nie chcą Ukraińcy produkować naszych Jelczy? W PGZ mówią, że należą do najlepszych w swojej klasie.

  1. majorkom

   Czeska TATRA widać lepsza. A do tego Czesi nie krzywią się na współpracę z Niemcami, a to pasuje Ukraińcom.

  2. Chyżwar

   Cóż. MANów też dziwnie "nie chcą" produkować. Widocznie są "bardzo złe". Ponadto doszły mnie słuchy, że chcą produkować Stridsfordon 90 i Fuchsa. A to już niezłe jeżdżące muzeum.

  3. Solfernus

   Ludzie przestańcie z tymi Jelczami to zwykły składak z zachodnich (i pewnie chińskich) części, silnik, skrzynia, elektryka i elektronika a nawet opony. Polska to tam jest tylko praca robotnika, który to wszystko zespawa i złoży.

 10. szczebelek

  Mam nadzieję, że nasze firmy nie wpadły na ten chybiony pomysł...

  1. Vixa

   Tzn? Nie ma czasem fabryki WB na Ukrainie?

  2. MiP

   Ukraińcy nie chcą pisowskich firm,dostali cały sprzęt za darmo i teraz się wypieli na pisowców 🤣

  3. szczebelek

   Fakro i wszystko jasne Ukraina obecnie to bezpieczne miejsce dla biznesu zbrojeniowego 😂🤣

 11. tagore

  I tak "buduje się pozycję nowego lifera Europy Środkowej" ,Berlin bardzo ładnie to rozgrywa, dopuki dziadek Putin nie powie sprawdzam. branie udziału w tej fikcji biznesu nie jest dla Polski żadnym interesem. Na Ukrainie pewną ciągłoscią cieszy sie wizja uzyskania przez Ukrainę pozycji lidera Europy środkowej w ,której zmarginalizowana dzieki wsparciu Berlina Polska ma pełnić role zaplecza strategicznego. Wchodzenie teraz w jakiekolwiek układy z tym Państwem bedzie dla Polski wybitnie toksyczne.

 12. PzGren72

  Gdzie Polska? Powiem wam - jesteśmy frajerami wszechśiwata. Tzn. rządzący naszym krajem nimi są. Wysłali wszystko za darmo, a teraz "bracia" ich walą w twarz.

  1. user_1048055

   Jakby inni nie wysyłali za darmo... W kuluarach w Brukseli mówi się, że Francja i Niemcy obiecali Ukrainie przyjęcie do UE w zamian za pomoc w obaleniu rządu w Polsce.

  2. bezreklam

   Tak traktuje nas kraj który jest rozwalony prawie na kolanach. Co dopiero po wygranej wojnie. Pisaelm.o tym od lat. To proste przyczyną skutek. Ps chyba że teza że mają pomóc w zmianie rządu na korzyść Niemiec też prawdziwa.

  3. ja!

   Zasada jest jedna. W Polsce może być "jesień średniowiecza" byleby rządził PIS

 13. Sorien

  Tak się zastanawiam że takich oderwanych od rzeczywistość wielkich tego świata jak Putin jest o wiele więcej... Co mają w głowach właściciele firm zbrojeniowych którzy chcą stawiać fabryki za kilkaset mln $ w kraju gdzie toczy się wojna i wynik może być różny. Poparcie na zachodzie spada do pomocy a bez niej ua pada . Nawet jak nie padnie to taka budowa może być atakowana co parę dni rakietami bądź drogami....

 14. Golf

  Na szczęście aby przyjąć nowego kandydata do NATO musi być zgoda WSZYSTKICH krajów członków sojuszu. A tymczasem…czy nie powinniśmy dokonać remontu pasa startowego w Jasionce pod Rzeszowem ?

  1. Vixa

   Panie, covid by się przydał!🤣🤣🤣

  2. majorkom

   Jak będzie decyzja o przyjęciu Ukrainy do NATO, to Amerykanie tak naszym powiedzą, że szybciutko Ukrainę przyjmiemy z otwartymi ramionami.

 15. Granatowy

  Trzeba było słychać głosów Polaków, którzy ostrzegali przed między innymi takim rezultatatem służenia Ukrainie.