Reklama

Wojna na Ukrainie

Polska składa wniosek o przekazanie Leopardów 2 Ukrainie

Leopard 2
Leopard 2
Autor. Bundeswehr/Facebook

Wicepremier Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, poinformował o skierowaniu do strony niemieckiej oficjalnego wniosku o zezwolenie na przekazanie czołgów Leopard 2 w formie pomocy wojskowej Ukrainie.

Reklama

Premier Błaszczak zaapelował również do Niemiec o przyłączenie się do koalicji państw, użytkowników czołgów Leopard 2 które są chętne do przekazania pewnej partii czołgów tego typu, w ramach pomocy dla Ukrainy.

Reklama

Przypomnijmy że Polska planuje przekazać kompanię czołgów czyli około 14 maszyn. Nie powinno to wpłynąć na znaczne uszczuplenie potencjału brygad Wojska Polskiego, uzbrojonych w te maszyny.

Czytaj też

Podobne ilości sprzętu mają być przekazane przez inne chętne do udzielenia takiej pomocy państwa. Oznacza to że być może udałoby się uzbierać około 100 czołgów tego typu dla Ukrainy, co pozwoliłoby na utworzenie wedle etatów armii ukraińskiej, kilku brygad zmechanizowanych, każda z jednym batalionem czołgów, lub jednej brygady pancernej z trzema batalionami oraz dodatkowo jednej lub dwóch brygad zmechanizowanych.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

 1. wert

  jankesi od dawna śą niczym Farinelli. I chciała bym niemca i boję że zakumpluje się z chinami. Mają głęboko zakodowane oparcie w Europie na gebelsach, ci z kolei mają na Kapitolu tradycyjnie najlepsze lewary i lobbing. Polska jest wątpliwą alternatywą. Opcja atlantycka jest na granicy rządów a ogłupiałe "sPOłeczeństwo" leci jak ćma do ognia. Byle zaszkodzić "wrogom", oczywiście nie o kacapów chodzi. Z tymi nawet taktyczne deale są wskazane. Wspólny wróg łaczy nawet ZdRadka z siergiejem. Sprawą zasadniczej wagi dla Polski jest utrzymanie władzy prze opcję suwerennościową, kontynuacja szybkiego zbrojenia i asertywność w eurokołchozie. Wielkim błędem tej ekipy była zgoda na Lizbonę kiedyś a dzisiaj na Energiewende

 2. Rainman184

  Walić Niemców , kolaborantów , co Polsce mogą zrobić jak bez ich zgody damy leopardy Ukrainie ? USA przyklepie , fakt dokonany , to inne kraje zrobią to samo , Niemców trzeba postawić przed faktem dokonanym

  1. X

   Żeby tylko oni Ciebie, nie postawili kiedyś przed "faktem dokonanym" ;)))

  2. Rusmongol

   @X. Cały czas stawiają nas przed faktem dokonanym. Ciągle mają do nas problem jak nie o praworządność, o kopalnie o atom.

Reklama