Reklama

Wojna na Ukrainie

Pierwsze F-16 na Ukrainie w ciągu miesiąca

Autor. Domena publiczna

Kijów oczekuje na przekazanie pierwszych myśliwców F-16 od zachodnich sojuszników w czerwcu-lipcu - poinformowała agencja Reutera z powołaniem na wysokie rangą ukraińskie źródło wojskowe.

Reklama

Ukraina oczekuje, że wyprodukowane w USA samoloty pomogą jej w walce z rosyjską przewagą w powietrzu po ponad dwóch latach wojny na pełną skalę. Agencja przypomniała, że do wysłania tych maszyn zobowiązały się Dania, Holandia, Norwegia i Belgia.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Ilia Jewłasz informował w minionym tygodniu, że niektórzy piloci kończą już szkolenia na samolotach F-16. Od miesięcy szkolony jest także personel naziemny.

W miniony piątek dowódca ukraińskich Sił Powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk oświadczył, że Ukraina otrzymała od Czech pierwszy symulator lotu myśliwcem F-16.

Czytaj też

Duńska premer Mette Frederiksen stwierdziła z kolei, że pierwsze samoloty F-16 przekazane z Danii znajdą sie na Ukrainie w ciągu miesiąca. Dania obiecała przekazanie Ukrainie 19 myśliwców tego typu.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (5)

 1. xdx

  Ok , jako myśliwce jeszcze rozumiem ale do zrzucenia bomb szybujących czy pocisków pow - ziemia to powinni załatwić sobie jakiekolwiek samoloty- nawet treningowe, przecież w NATO tego jest od groma. Do takich zadań to ważniejsza byłaby ilość niż jakość

  1. Davien3

   xdx a pilotów do tych maszyn uderzeniowych też bedą mieli od groma?? I te maszyny sa zintegrowane z tymi bombami szybujacymi? Oj chyba jednak nie.

  2. Chyżwar

   @Davien3 No to Włosi czy kto inny mógłby teoretycznie błysnąć jakby chciał. Integracja zachodnich CM na ruskich samolotach to było większe wyzwanie od integracji zachodniej skrzydlatej bombki na zachodnim samolocie. Z pilotami niestety rację masz.

  3. Davien3

   Chyzwar jaka integracja zachodniego uzbrojenia na rosyjskich maszynach? I jaka integracja manewrujących na samolocikach szkolnych jak wiekszość z nich nie jest w stanie unieść nawet 500kg na wężle uzbrojenia. Przeciez te Su-24 czy MiG-29 latające z Hammerami Storm Shadow czy HARM jedynie je podwoza do stref wyznaczonych na ziemi bez żadnych mozliwości zrobienia czegokolwiek poza odpaleniem

 2. PPPM

  Zachodnie uzbrojenie działa świetnie, ale jako system. Ukraińcy używają go doraźnie, dlatego nie ma tu efektu WOW. Myślę, że w ich rękach lepiej dobrze sprawdza się uzbrojenie posowieckie,

  1. Chyżwar

   To naturalne przecież. Ile trwała w Polsce certyfikacja na F-16? Ile trwała na Leopardy? Ile trwa na Abramsy? Ile potrwa na F-35 skoro nawet w przypadku FA50 są kłopoty?

  2. młodygrzyb

   Chyżwar FA-50 to sprawa dla prokuratury i sądów, moim zdaniem ociera się to o działanie na szkodę kraju, łagodnie mówiąc. Problemy są i będą, bo tak kupiono. Takie umowy ktoś podpisał. Nie mnie oceniać, za mało mam danych czy to przez ...hmmm.. ignorancje czy w grę wchodzi coś innego. Ale nawet przy tak małej ilości danych czuć z daleka nieprzyjemny aromat.

 3. Granat

  Polska powinna dać Ukrainie te 12 samolotów szkolnych z Korei. Stoją one u nas bezużyteczne i tylko kurz i pajęczyna się na nich zbiera. Były zrobione specjalnie do szkolenia pilotów na F-16. Będą pasowały jak ulał, niech się chłopy szkolą.

  1. Bellcross

   Swoje oddawaj a moich nie ruszaj.

  2. Chyżwar

   Na szczęście nawet gdybyśmy chcieli ze względów prawnych nie możemy. Poza tym podarowaliśmy już równowartość jednej dywizji. A to cholernie dużo na kraj taki jak Polska.

  3. Davien3

   Granat tak samo by stały na Ukrainie a do tego wymagana jest zgoda Korei Płd co jest nierealne bo za bardzo boją się Rosjan.

 4. radziomb

  policzmy : ok 60 szt F16 z norwegii, danii, belgii, Honadii w ciagu 2 lat. potem śmigłowce Tiger z Niemiec bo dziwnym trafem nagle wycofuja 20 letnie śmigłowce i kupuja małe Airbus H 145 jako pomostowe. A niemcy jednak samolotow nie daja. Ciekawe czemu ;-) Będa tez gripeny, obstawiam że 12..16 szt ze Szwecji.

  1. Davien3

   radziomb a to Niemcy mają jakieś F-16?? Czy jedynie zupełnie odmienne w pilotażu i logistyce Eurofightery których ot tak sobie dac nawet sami nie mogą?

  2. Rusmongol

   @davien2. A tornado?

  3. Davien3

   Rusmongol Tornado ma ten sam problem co EF-2000, zupełnoie odmienna logistyka od F-16 i na nowo trzeba szkolic pilotów Więc chyba nie tędy droga. Aha Tornado też nie mogą ot tak sobie oddac bez zgody reszty państw z konsorcjum PANAVIA

 5. Golf

  Wiele zależy od tego jakim uzbrojeniem będą dysponować !

Reklama