Reklama

Wojna na Ukrainie

Pierwsze F-16 już niemal w Ukrainie

Holenderski F-16AM podczas startu.
Holenderski F-16AM podczas startu.
Autor. Beeld bij Defensie

Holandia wkrótce dostarczy Ukrainie pierwsze z 24 obiecanych myśliwców F-16 - poinformowała w poniedziałek holenderska minister obrony Kajsa Ollongren.

Reklama

„Niezbędne pozwolenia na dostawę samolotów na Ukrainę zostały wydane” - oznajmiła szefowa resortu obrony w piśmie do parlamentu przed planowaną na wtorek zmianą rządu po wielu miesiącach tworzenia koalicji po zeszłorocznych wyborach.

Reklama

Odmówiła jednak, ze względów bezpieczeństwa, podania, ile samolotów będzie objętych pierwszą dostawą i kiedy dokładnie dotrą one na Ukrainę.

Czytaj też

Jak pisze Reuters, Holandia jest jedną z sił napędowych międzynarodowej koalicji mającej na celu zaopatrzenie Ukrainy w samoloty F-16 w celu wzmocnienia jej obrony powietrznej przed Rosją.

Reklama

Czytaj też

Rząd holenderski już wcześniej dostarczył samoloty F-16 do ośrodka szkoleniowego w Rumunii, gdzie ukraińscy piloci i personel naziemny uczą się latać i obsługiwać te maszyny w warunkach wojennych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. młodygrzyb

  Dla mnie ważniejszym newsem od kolejnego o prawie dostarczonych F-16 jest ten o tym że ukraina jest bankrutem. Ścile mówiąc to była bankrutem przed wybuchem otwartej wojny, a dzięki tej wojnie to to bankructwo jak na razie odwleczono jej o 2 lata. Teraz zostało jej miesiąc aby ubłagać wierzycieli o dalsze przesunięcie i umorzenie części spłaty. Problem w tym że nie godzą się na to prywatni inwestorzy a umorzyć są gotowi 22% podczas aby ukraina nie zbankrutowała umorzenie musiałoby być na poziomie 60%.. Jak widać ten kraj był bankrutem na długo prze wybuchem wojny a co zakrawa na ironię wojna dała Zelenskiemu możliwość przedłużenia czasu upadku ukrainy. Osobiście sądzę że jakimś kosztem uda się amerykanom przedłużyć zawieszenie spłaty przez ukraine tych długów ale to tylko kwestia czasu kiedy ukraina zbankrutuje. Maja takie długi już sprzed wojny ze nawet przekazanie im ruskich aktywów i pasywów zablokowanych przez zachód w niczym im nie pomoże.

  1. WisniaPL

   No to ogłoszą bankructwo i tyle. To nie koniec świata. Nie istnieje między państwowa windykacja. Niemcy po WW1 też byli bankrutami.

 2. Ma_XX

  to jeszcze ruska propaganda nie ogłosiła ich zniszczenia? Oczywiście wraz z bazami z których wystartowały!!!

  1. szczebelek

   Spokojnie jeszcze ogłoszą pierwszego dnia, że zniszczyli więcej niż Ukraina miała obiecane !

  2. Buczacza

   Ma_XX warto by podpytać nie jakiego taniego. W tym przypadku było 900 a następnie 1100 zniszczonych samolotów i śmigłowców ukraińskich. I to tak że 3 miesiące temu... Więc możliwe, że F-16 już dawno nie mające analoga super hiper s-300/400/500 . A także su+++ i su+++++. Oraz nie mający analoga su-57 skasowały... W końcu 3 dniowa szpec operacja. Od początku idzie zgodnie z planem....!;:"&

 3. PszemcioPL

  Spokojnie. Bidet i siurryvan to szybko uwalą. Bo to "eskalacja". I jeszcze by UA mogła robić ofensywę i odbić tereny! A to ryzyko rozpadu ru! I ru nuki trafią do Iranu i zagrożą JEDYNEMU sojusznikowi usa - IL. Widząc co robią jankesi to prędzej te F16 będą mieć pluskwy by ruskie szybko je zezłomowały i usa mogły powiedzieć: "cóż, próbowaliśmy pomóc, ale to nic nie dało, nie wyślemy kolejnych bo się nie sprawdziły, trzeba szybko pokój robić". Nie udało się jankesom oszukać UA w 2023 i wpuścić ich na ru okopy i pola minowe to teraz próbują złamać UA opór by w końcu był tu spokój i mogli robić sojusz z ru vs chinom.

  1. Rusmongol

   Wyobrażasz sobie teraz sojusz kacapów z USA przeciw Chinom? Masz fantazje gościu. 🤣. Kacapy prawie siedzą już Chinom w kieszeni i długo nie zapomina USA że narazili ich na takie straty i ośmieszenie. Zejdź na ziemię.

Reklama