Reklama

Wojna na Ukrainie

"Patrioty nie powinny być przeniesione z Polski na Ukrainę" [AKTUALIZACJA]

Amerykańska wyrzutnia Patriot z pociskami PAC-2
Amerykańska wyrzutnia Patriot z pociskami PAC-2
Autor. Sgt. Alexandra Shea/US Army

Szef BBN Jacek Siewiera powiedział w Radiu ZET, że Polska sprzeciwia się przeniesieniu systemów przeciwlotniczych Patriot z Rzeszowa, gdzie rozmieszczone są od 2022 roku, na Ukrainę. Odniósł się w ten sposób do doniesień amerykańskich mediów. Z kolei wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że na miejsce amerykańskiej do Polski trafi bateria „z innej części świata”.

AKTUALIZACJA 11:14 - Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował w portalu społecznościowym X: „Na miejsce baterii amerykańskiej trafi bateria z innej części świata. Polska nie zgodziła się na przekazanie polskiej baterii. Polskie patrioty bronią polskiego nieba i to się nie zmieni”.

Czytaj też

Według The New York Times, prezydent Biden miał podjąć decyzję o przeniesieniu na Ukrainę (i dostarczeniu tamtejszym siłom zbrojnym) jednej z baterii Patriot rozlokowanych obecnie w Polsce. Powodem są z jednej strony potrzeby Kijowa w zakresie obrony powietrznej, z drugiej - brak możliwości przeniesienia z innych jednostek. Choć USA ma kilkanaście batalionów (dywizjonów) Patriot, z czterema bateriami każdy, to są one mocno obciążone zadaniami, nie tylko w Europie ale też na Bliskim Wschodzie (gdzie po ataku Hamasu na Izrael w październiku 2023 roku przeniesiono dodatkowe zestawy) oraz w obszarze Azji i Pacyfiku.

Jak jednak stwierdził szef BBN Jacek Siewiera, „Amerykańskie Patrioty nie powinny być przeniesione z Polski na Ukrainę. Jesteśmy kluczowym krajem dla dostaw na Ukrainę oraz odstraszania na flance wschodniej NATO. Obrona powietrzna jest tu konieczna. Będę chciał omówić to z doradcą prezydenta USA Jake Sullivanem”. W Rzeszowie dwie baterie Patriot pojawiły się tuż po pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę.

Reklama
Reklama

Komentarze (8)

 1. LMed

  No cóż, widać jak napięty jest temat Patriotów. I pomyśleć, że były minister zrezygnował z zakontraktowanych zestawów w 2016 bodaj roku. Dlaczego?

  1. Anty 50 C-cali

   No to POmyśl! Obecny prezez Rady ministrów, był uprzednio przy władzy. 2007-14. Wojna "4-dniowa" o hale w Gruzji była, ŚP. generał Gągor chciał zaraz przynajmniej 1 baterii. W 2014 Tutsi odleciał, do Brukseli. Wymamrotał coś jakby " nie wiadomo czy dzieci pójdą do szkół 1-go września". Ostatni raz nie poszły w 1939. Do 1945 chyba. Pomyśl. Skoro tak jęczysz o 2016 - w 6 lat nasi dostali "do rąk własnych" pierwsze rakiety ! CAMM. 7 lat po 2016, na defiladzie w W-wie jadą!! nasze Patrioty. Nowej wersji, z rakietami o konstrukcji pozwalającej upakować po 8 na wyrzutni. Jak te na Jasionce.

  2. LMed

   Czyli Anty, zrezygnował z 7 baterii i zamówił 2, bo nie miały możliwości instalacji 8 rakiet na wyrzutni. Dobre. I tak latka przeleciały....

  3. Anty 50 C-cali

   @LMed. Donek zamówił 7 baterii w 7 lat prezesowania? Czy rozumiesz , przynajmniej, co znaczy "minister"= po łacinie? Sługa, znaczy. A pro po. Latka przeleciały, od 2008, i zamiast 4 tylko ( a i tak dobre do zbicia z nieba Kinżała i Cyrkona!) rakiet jak na "starej" PAC-ce2, możesz zobaczyć do 12! ? Nie zadowolony?! Bo przed Jasionką kombinacja 6-ciu kontenerów w paskudnym żółtym malowaniu stoi -obok 2 w kombinacji tradycyjnych? Na jednej wyrzutni

 2. MiP

  Tak to jest gdy się nie ma własnej OPL albo się ją ma w szczątkowych ilościach i trzeba polegać tylko na sojusznikach

  1. szczebelek

   Za brak OPL odpowiadają wszystkie nasze rządy po kolei...

  2. Anty 50 C-cali

   ....no co szczebelek, Koleżko, to nie! Nie zgadam się!! Przecie SieMONiak klecił tak od 2013; armatki 23mm + rakietki Grom do wsadzenia na pakę Jelczom. Co prawda, biedaczysko, nie zdołał podpisać umowy, kupował To niejaki Maciarewicz. "Szkodnikiem" zwany. A że w 2024 ruskie drony hulają ponad pułapem rażenia kal. 23mm, no to patrz na tę bazę tych ukraińskich jastrżębi Su-27. I tu pytanko do takiego doRadcy Różańskiego. Za jego to czasów patrioty znalazły się wśród 14 programów. W roku 2014! DLACZEGO 6 LAT!!!!!! PO WOJNIE "4-DNIOWEJ" W GRUZJI?

 3. MC775

  Gdyby do tego doszło to polskie władze powinny natychmiast wyłączyć lotnisko w Rzeszowie z pełnienia funkcji przerzutowej broni dostarczanej na Ukrainę. Ja sobie nie życzę aby kolejny Polak zginął z powodu konfliktu zbrojnego dwóch niezrzeszonych w żaden sposób z Polską krajów. Zastąpienie baterii amerykańskiej Polską, przeniesioną z innej części kraju też nie wchodzi w grę, nie ma mowy o osłabianiu zdolności obronnych Polski. Polska musi być dla nas numerem jeden jeśli chodzi o obronność a jak zadbamy o siebie to wtedy możemy pomagać innym i każdy Polak powinien tak do tego podchodzić.

  1. Vixa

   Proste jak drut. Szybko by się znalazła jakaś🤣

  2. Specjalista Militarny

   Święte słowa.Najpierw zadbajmy o siebie a później pomagajmy innym. Taka powinna być kolejność.

 4. Jan z Krakowa

  W poprzednim artykule "Ukraina dostanie Patrioty. Wiemy, co zrobi Polska" Polska odmówiła przekazania swoich rakiet Patriot. W obecnym artykule podano, że USA w takim razie przesunie tam Patrioty z Rzeszowa. Ładny mi kompromis. W drugim przypadku bezpieczeństwo RP również przecież traci. Natomiast co do dwóch kolejnych komentarzy MiP, to one są przecież wzajemnie sprzeczne.

 5. wawelberg

  Będziemy służyć i wzmacniać Ukrainę, zwijać i wygaszać WP , a kompetencje i decyzyjność przekażemy do jedynie słusznego centrum. Ot i wszystko.

  1. MC775

   Zgadzam się z Twoją ironią. Tak bardzo zagalopowaliśmy się już z tą pomocą Ukrainie, że zapomnieliśmy o własnych potrzebach.

 6. MiP

  W miejsce amerykańskiej baterii Patriot w Rzeszowie przyjedzie inna a brukowce już sieją panikę a inne brukowce tą panikę powiększają

  1. szczebelek

   Media, które widzą problem nazywasz brukowcami i chętnie będą czekać na zamiennik w okolice lotniska.

 7. Dudley

  Pan Siewiera powinien wrócić do leczenia, bo na polityka zajmującego się bezpieczeństwem się nie nadaje, zresztą jak jego paru kolegów po fachu. Amerykanie mają bardzo ograniczoną ilość bateria Patriot, nie są w stanie przenieść ich z Bliskiego Wschodu, ani z rejonu Azji Południowo-Wschodniej i Pacyfiku. Jedyną możliwością poratowania Ukraińców to przekazanie im baterii znajdującej się w Pl , a dziurę będziemy musieli wypełnić my, najpewniej przenosząc Patrioty z Okęcia. Oczywiście nie podoba się to panu Siewierze, bo traci osłonę punktu ewakuacyjnego prezydenta. Dla polskiego społeczeństwa nic się nie zmienia.

  1. Chyżwar

   Cezary Tomczyk podał, że na miejsce tej baterii trafi inna. Z innej części świata. Ale tego nie doczytałeś, albo nie chciałeś doczytać.

  2. Dudley

   Chyżwar. Jak mniemam pan Tomczyk nie jest sekretarzem obrony USA. Nie wydaje mi się by mógł wydawać polecenia komukolwiek, chyba że posiadamy baterie Patriotów w innej części świata 🤣. Jak na ten temat wypowie się uprawniony urzędnik departamentu obrony, lub oficer USArmy, to pogadamy.

  3. młodygrzyb

   Cezary Tomczyk przypadkowo podał także że były naciski abyśmy własne Patrioty przekazali ukrainie. Zapewnił ze tego nie zrobimy. Z drugiej strony w artykule jaki jest na tym portalu o ataku ruskich na ukraińska bazę lotnicza gdzie ruscy zniszczyli część (na pewno jedna wyrzutnie z amunicją) S-300, wspomniane jest o zniszczeniu kolejnej baterii Patriot na ukrainie. Dodając jedno do do drugiego a raczej czytając między wierszami ruscy poważnie musieli naruszyć stan ukraińskiej OPL skoro tak gwałtowne i ryzykowne(osłabienie OPL takiego huba jak Rzeszów) ruchy amerykanów. Ciekaw jestem jakie systemy oprócz tego patriota i S-300 padły jeszcze łupem ruskich. Po drugie jak widać tak wyśmiewana tutaj ruska OPL wcale nie jest gorsza od zachodniej. Albo zachodnia nie góruje tak nad ruską. Ot nie ma sprzętu nie do zniszczenia. Jak to mówią nie ma bokserów nie do znokautowania są tylko źle trafieni.

 8. Bart patriota

  Prezydent Biden powinien udac sie na emeryturę. Widac, ze ostatnio nie za bardzo ogarnia co sie dzieje

Reklama