Reklama

Wojna na Ukrainie

"Pakiet zimowy" z Niemiec dla Ukrainy. Mundury i pojazdy wsparcia

Ukraina ma obecnie posiadać już 10 egzemplarzy niemieckiego wozu zabezpieczenia technicznego
Ukraina ma obecnie posiadać już 10 egzemplarzy niemieckiego wozu zabezpieczenia technicznego
Autor. Boevaya mashina/ Wikipedia

Niemieckie ministerstwo obrony poinformowało o przygotowaniu kolejnego pakietu pomocy dla Ukrainy. Znajdą się nim m.in. kolejne wozy zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2, namioty, generatory prądotwórcze i ponad 80 000 zestawów zimowego umundurowania.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Niemcy w ostatnim czasie zwiększyły swoje zaangażowanie w pomoc militarną Ukrainie, przekazując dodatkowe wyrzutnie Mars II czy samobieżne armatohaubice PzH 2000. Pozwoliło to Ukraińcom na zwiększenie swoich zdolności ogniowym przeciwko znacznie liczniejszej armii rosyjskiej.

Jednak zbliża się zima, zatem okres, gdy żołnierz musi j walczyć nie tylko z wrogiem, ale także z otaczającym go środowiskiem. Przekazanie tysięcy zestawów odzieży zimowej pozwoli na zapewnienie pewnej liczbie żołnierzy możliwości skuteczniejszego działnia w warunkach zimowych . Coraz więcej państw decyduje się na przekazywanie Ukrainie tego rodzaju wyposażenia.

Reklama

Obecny pakiet pomocy ma zawierać:

  • 5 wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2,
  • 7 systemów mostów pontonowych,
  • 167 000 sztuk amunicji strzeleckiej,
  • 100 agregatów prądotwórczych
  • 116 000. kurtek zimowych,
  • 80 000 par zimowych spodni,
  • 240 000 zimowych czapek,
  • 100 namiotów.

Czytaj też

Bergepanzer 2 to gąsienicowy wóz zabezpieczenia technicznego opracowany na podstawie podwozia czołgu podstawowego Leopard 1 i dzieli z nim 75 proc. części. Do samoobrony służą załodze dwa karabiny maszynowe MG3 kal. 7,62 mm oraz wyrzutnie granatów dymnych. Wyposażenie specjalistyczne stanowi hydrauliczny żuraw, wyciągarka oraz lemiesz umieszczony z przodu. Żuraw umieszczony jest po prawej stronie, ma on możliwość obrotu w zakresie 270° i podnoszenia do 72°. Natomiast wyciągarka ma siłę wyciągu 35 000 N i długość liny 90 m.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama