Reklama

Wojna na Ukrainie

Mi-8 zestrzelony na Ukrainie

Fot. Russian Helicopters
Fot. Russian Helicopters

W sieci pojawił się film przedstawiający płonący na ziemi zniszczony śmigłowiec. Strona ukraińska poinformowała, że jest to transportowy Mi-8 zestrzelony przez 25. Brygadę Powietrznodesantową.

Reklama

Do zestrzelenia miało dojść 15 października br. Nie wiadomo jakim środkiem go dokonano, ale biorąc pod uwagę, jakiej jednostce je przyznano był to prawdopodobnie jakiś system OPL bardzo krótkiego zasięgu.

Reklama

Wrak upadł nieopodal pasa przydrożnych drzew. Jak podają źródła ukraińskie, do zestrzelenia doszło w obwodzie Ługańskim w nieznanej bliżej lokalizacji. Mi-8 to średniej wielkości śmigłowiec transportowy będący dzisiaj podstawową maszyną tej klasy w rosyjskich siłach zbrojnych. Przed wojną w służbie było ich kilkaset (dane są tutaj rozbieżne, wg jednych źródeł było ich około 300, wg innych niemal 800). W stratach potwierdzonych maszyn tego typu jest obecnie około 25 tych statków powietrznych w tym cztery należące do wersji walki elektronicznej. Oprócz tego co najmniej kilka Mi-8 zostało uszkodzonych. Podobną liczbę potwierdzonych strat maszyn tego typu mają też Ukraińcy.

Mi-8/17 to uniwersalna, powszechnie używana na świecie (w tym w Polsce)  konstrukcja, która poza zadaniami transportowymi i ratownictwa bojowego, po założeniu pylonów na uzbrojenie, może także wspierać własne wojska ogniem pocisków niekierowanych i karabinów maszynowych. Powstało też wiele wersji specjalistycznych. Duże gabaryty i mniejsza manewrowość niż śmigłowców 10-tonowych, takich jak Black Hawk sprawiają jednak, że ich wartość jako maszyny wsparcia pola walki jest ograniczona.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

 1. bezreklam

  " Podobną liczbę potwierdzonych strat maszyn tego typu mają też Ukraińcy." - wow - pierwszy raz widze tak sensowy artykul. To Ukraincy nie sa kuoodporni i tez spadaja. no no...Ale ilu zabiych zolnezy danych brak?

  1. Buczacza

   Ja też nie wiem ilu "zabiych zolnezy" ale w tamtym tygodniu. Na tej stronie pisało, że min w moSSkowi z datą na 18.09. Zamówiło blisko 260 tys zaświadczeń o zgonie i blisko 760 tys zaświadczeń dla poszkodowanych...

  2. Tani2

   Kup dwa a trzeci dostaniesz za darmo. Buczacza myśl bo to nie boli. Ilość zaswiadczen o niczym nie swiadczy. Tyle przewiduja czyli plan. Wykonanie to jest problem bo ile?

  3. Davien3

   Tani jak na razie to wykonali go nawet z nawiązką:))

 2. Tani2

  CH-53e też spalone są fotki. Najpierw dostał Igłą a potem ppanc rakietą. Podobno desant i zaloga cali. Ale pewnosci nie ma. Wrak wypalony na 100%

  1. user_1050711

   @Tani2. Ach, są fotki ? i z jakiego to kraju ?

  2. Davien3

   A od kiedy na Ukrainie sa Ch-53E?? Bo to armia Izraela straciła taki smigłowiec który dostał ppk jak ladował by wysadzic desant wiec skończ kłamac o jakiejs Igle.

  3. Tani2

   Z Izraela oczywiscie, fotki są więc trudno dyskutować. Wypalił się dokumentnie. Dzisiaj prawie na wszystko są fotki.

Reklama