Reklama

Wojna na Ukrainie

Łowcy Aligatorów w akcji. Ka-52 strącony na Zaporożu

Śmigłowiec szturmowy Kamow Ka-52K należący do Marynarki Wojennej Rosji (WMF) na wystawie Armija-2020.
Śmigłowiec szturmowy Kamow Ka-52K należący do Marynarki Wojennej Rosji (WMF) na wystawie Armija-2020.
Autor. Andriej Szmatko / Wikimedia Commons

Żołnierzom Zbrojnych Sił Ukrainy na froncie zaporoskim udało się strącić śmigłowiec szturmowy Kamow Ka-52. Fatalna passa unikalnego rosyjskiego wiropłatu zdaje się nie mieć końca.

Reklama

Wojna na Ukrainie – raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pierwsza wzmianka o strąconym Aligatorze (oznaczenie NATO Hokum-B) pojawiła się na Telegramie w godzinach porannych. Niewiele później informacja trafiła również na portal X (dawniej Twitter). Obecnie po mediach społecznościowych krąży zrzut ekranu z obrazu zarejestrowanego przez ukraiński bezpilotowiec rozpoznawczy.

Zdjęcie ma przedstawiać wrak strąconego przez Ukraińców śmigłowca, lecz jest na tyle niewyraźne, że nie sposób określić typu ani przynależności państwowej zniszczonej maszyny. Niemniej przekaz uwiarygadnia informacja z ukraińskiej 47. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. Biuro prasowe tej jednostki donosi o strąconym Ka-52 w rejonie Robotyne w obwodzie zaporoskim, gdzie obecnie toczą się ciężkie walki.

Reklama

Poniższy film, opublikowany w mediach społecznościowych około południa czasu polskiego, ma przedstawiać zestrzelenie rosyjskiego śmigłowca. Najwyraźniej Ka-52 został strącony z użyciem przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego (PPZR, ang. MANPADS). Autor w serwisie X załączył również przypuszczalną geolokalizację wydarzenia, a także zrzuty ekranu z serwisu Telegram, według których nawigator miał zginąć, a dowódca ocalić życie, katapultując się.

Fatalna passa Ka-52 w Ukrainie wydaje się nie mieć końca. W chwili oddawania niniejszego materiału do publikacji portal Oryxspioenkop podaje, że liczba potwierdzonych materiałami zdjęciowymi i fotograficznymi zestrzeleń i uszkodzeń Aligatorów wynosi 40 egzemplarzy. Jeśli potwierdzą się nieoficjalne informacje z dzisiejszego poranka, obok Ka-52 zestrzelonego pod Robotyne do owej listy będzie można doliczyć również kolejny egzemplarz, który miał zostać strącony w rejonie Bachmutu.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (14)

 1. GB

  Być może pod Bachmutem Ukraińcy uszkodzili Mi-28 (a nie Ka-52). Ruscy informują że blisko linii kontaktu, ale po ich stronie wylądował awaryjnie Mi-28. Śmigłowiec stracił jedną łopatę wirnika. Wymieniono ją na miejscu lądowania po czym śmigłowiec poleciał do bazy. Info przynajmniej dla mnie jest z dziś.

  1. QVX

   I to właśnie jest różnica między Ka-52/Comanche a Mi-28/Apache, a w I WŚ między pancernikiem a krążownikiem liniowym.

 2. GB

  Wyszedł kolejny filmik z zestrzeleniem tego Ka-52. Leciały dwa śmigłowce, pierwszy oberwał i prawie od razu spadł. Widać tylko jeden spadochron, tak więc być może nawigator się nie katapultował (co jest o tyle dziwne że jak jeden się katapultuje to i drugi automatycznie też).

  1. GB

   Drugi lecący z tylu to prawdopodobnie Mi-28.

  2. QVX

   @GB System u drugiego mógł zostać uszkodzony lub pierwotnie nie był sprawny.

 3. bezreklam

  Na ile lotów bojowych? N a 1000 ,? Na a 3 ?

  1. Adzio

   bezreklam-spotkamy się, żeby to omówić?

  2. GB

   Na około 120 Ka-52 będących na stanie 24 lutego 2022 roku zniszczonych, zużytych, do kapitalnego remontu będzie już 50% stanu. To duże straty.

  3. QVX

   @GB Dolicz z jakieś 10 nowych, a także uwzględnij, że część z tych 120 a priori nie była sprawna.

 4. OS-INT

  Nowoczesne rosyjskie śmigłowce bojowe Ka-52, które zestrzelili w czwartek (17.08.2023) żołnierze ukraińscy, nie mogłyby latać bez zagranicznych części i technologii; konieczne jest wzmocnienie sankcji - oświadczył Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Dwa strącone dziś rosyjskie śmigłowce Ka-52 nie mogłyby latać bez części z zagranicy - napisał na serwisie Telegram. Podkreślił, że wojskowi ukraińscy oceniają, że Rosjanie używają tych maszyn do uzyskania przewagi w powietrzu. Nasi specjaliści już od dawna badają Ka-52. Wiemy, że w tych śmigłowcach są zaawansowane technologicznie części z państw zachodnich i krajów Azji - dodał...

  1. Davien3

   @OS-INT jak Rosja kradnie gdzie tylko moze i uzywa czesci z kart graficznych NVidii czy procesorów z sprzetu AGD to zawsze cos tam zdobeda. Np w swoich najnowszych pociskach R-77-1 i R-77M w głowcy samonaprowadzajacej były archaiczne na zachodzie układy scalone z pierwszych AIM-120 dawno dopuszczone do swobodnej sprzedazy. Dla Rosji jednak to były supernowoczesne układy.

 5. USdown

  Według oficjalnych danych - 16 śmigłowców szturmowych AH-64 Apache zostało zestrzelonych podczas swojej służby w US Army. W 2006 roku jeden z nich został zestrzelony nad Irakiem przez pocisk przeciwlotniczy Strieła (SA-7). W 2007 roku powstańczy ogień moździerzowy zniszczył 4 Apacze na ziemi. Kilka amerykańskich AH-64 uległo zniszczeniu w Afganistanie, głównie w wyniku wypadków. Podczas interwencji Arabii Saudyjskiej przeciwko Huti w Jemenie - co najmniej 4 Apacze zostały zestrzelone według Saudyjczyków, ale powstańcy twierdzą, że faktycznie zniszczyli 8 maszyn tego typu.

  1. Davien3

   @USdown czyli Amerykanie stracili 2x mniej smigłowcow przez kilkadziesiat lat jak Rosja samych Ka-52 w Ukrainie Natomiast apache AS raczej nie sa juz na stanie US army:)

 6. wert

  ciekawe jaką rakietą strącili. tego Aligatora 14 sek lotu dla Pioruna daje ok 9 km dystansu

  1. GB

   Mówią iż szwedzką RBS-70.

 7. Prezes Polski

  Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie ocenić, czy te straty są duże. Tylko odniesienie wielkości strat do ilości wykonywanych misji dałoby pełny obraz. Jeśli ka52 wykonują 90-95% zadań i współczynnik strat jest niższy niż 2% to możnaby powiedzieć, że całkiem akceptowalny. Druga kwestia to ich skuteczność. Nadal zdarza się, że drogie, skomplikowane maszyny są używane do strzelania rakietami niekierowanymi po wykonaniu górki. To już nie ma sensu.

  1. QVX

   Akurat Ka-52 to odpowiednik Comanche'a, który musi wykonywać zadania Apache'a (zamiast Mi-28), więc nie dziwota, że tak licznie spada. W takiej Syrii (o ile nie wtrąciliby się Turcy, USA-nie, IZR) był znakomity. Nb. świetna analogia to brytyjskie krążowniki liniowe w I WŚ - w działaniach kolonialnych i antyrajderskich znakomite, a w równorzędnej bitwie morskiej (Jutlandia) widowiskowo wybuchały.

  2. GB

   Prezes, tych śmigłowców przed wojną było w służbie +- 120. Doszło może kilkanaście. Potwierdzone straty to 40 - 41. Warto jednak pamiętać że w Czarnobajewce pod Chersoniem poszedł atak rakietowy, który zniszczył kilka-kilkanascie niezidentyfikowanych śmigłowców, plus do tego śmigłowce zniszczone ale bez potwierdzenia, oraz zużyte (np. takie które stały na niepilnowanym lotnisku pod Sankt Petersburgiem). Może się okazać że realnie flota Ka-52 straciła 50% stanu (uwzględniając wycofanie do kapitalnego remontu).

 8. Gregorius

  Ponoć uzyli RBS-70, zadziwiające jak mało, a praktycznie w ogóle nie bylo dymu po rakiecie podczas gdy nasz piorun dymi jak lokomotywa węglowa pozostawiajac strzałkę skad strzelano, mogli by cos z tym zrobic.

  1. acideu

   Bardziej kwestia fizyki, z nagrań z lata przy piorunie smuga jest znikoma. To samo było z Spike w zimie czy przy duże wilgotności smuga zawsze będzie większa.

 9. Trotlow

  ukraincy pokazywali też zdjęcia betonowej głowicy (podobnej jak ta znaleziona pod Bydgoszczą) i podpisali to jako niby zestrzelony Kindżał XD, więc tyle warte te ich filmiki i dorabiana do tego propaganda :)

  1. QVX

   Bo w rzeczywistości to Kindżał zniszczył pocisk PAC3 wystrzelony przez system Patriot. :-) Podobnie tutaj Ka-52 rozprawił się z pociskiem Pioruna czy innego MANPADS-a.

  2. Wania

   A skąd wiesz co Rosja wsadziła do środka, żeby chłodzić głowice? Putin leci do RPA na spotkanie Brics czy się przestraszył biedaczek, bo go ściągają jako zbrodniarza wojennego? Już nawet Afryki się boi? Europa już spalona dla niego i nawet kochankę musiał ściągnąć ze zgniłego zachodu do rosji. Jak nam bardzo nie przykro.

  3. Trotlow

   W rzeczywistości, to ukraincy rozprawiają sie z kindżałami za pomocą swoich obiektów, takich jak koszary, zakłady remontowe itp :)

 10. Robson korn

  Zabawne a Jankesi podczas jednej potyczki w Iraku stracili jeden apache a 34 zostały uszkodzone .A w Jemenie jeden został zniszczony w powietrzu za pomocą 40 letniego RGP.

  1. Rusmongol

   Właśnie. Zadziwiające jest to że stracili tylko jeden a 34 pomimo uszkodzen wróciły do bazy. Myślisz ile tego rosyjskiego złomu wróciło by do bazy gdyby dostały się w taką zasadzkę jak apache? Słownie jeden? A może dwa?

  2. USdown

   Warto wspomnieć o zdarzenie z 21 marca 2003, kiedy to - 31 (lub 32 zależnie od źródła) śmigłowców szturmowych AH-64 Apache z 11. Regimentu Lotniczego przydzielone do 3. Dywizji Piechoty US Army wpadło zasadzkę ogniową w pobliżu Karbali w Iraku. W wyniku ostrzału z działek przeciwlotniczych i lekkiej broni strzeleckiej - jedna z maszyn została zestrzelona, a większość uszkodzonych!

  3. Chyżwar

   Tylko, że amerykańskie śmiglaki latały na skalę masową nad Irakiem gdzie tylko chciały, robiły co tylko chciały a statystyka przemawia na ich korzyść. To, że jakiemuś cyrkowcowi udało się w Jemenie trafić jednego AH-64 z RPG niczego nie zmienia. Ot trafiło się ślepej kurze ziarno. Czyli mniej więcej coś takiego, jak zniszczenie niemieckiego czołgu przy pomocy szklanej kuli wypełnianej łatwopalnym płynem wystrzeliwanej z ruskiej broni zaliczanej do jednych z najgorszych na świecie. Ruscy natomiast na Ukrainie próbowali zrobić to samo, co Amerykanie robili w Iraku. I skończyło się to dla nich bardzo źle.

 11. Rusmongol

  Gdzie @odyseus i młody grzyb? Jakie teraz mają nicki. Nasz kolega bez reklam już się niejednokrotnie transformowal.

 12. Fargo-12

  mnie bardziej interesuje czy ten system katapultowania pilotów z Ka-52 chociaż raz prawidłowo zadziałał, a jak tak to ilu pilotów z tych 40 maszyn katapultowało się i przeżyło.

  1. Vixa

   Ten wydaje się być pierwszy...połowicznie.

 13. Buczacza

  Brawo 1 mniej.

 14. Buczacza

  Tylko się cieszyć. W końcu 1 mniej...

Reklama