Reklama

Wojna na Ukrainie

Korea Płd: jeśli Moskwa dostarczy Pjongjangowi precyzyjną broń, będziemy wysyłać broń na Ukrainę

Poludniowokoreański system obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu KM-SAM Block II-Iron Hawk.
Poludniowokoreański system obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu KM-SAM Block II-Iron Hawk.
Autor. Korea.Gov

Jeśli Rosja dostarczy precyzyjną broń Korei Północnej, Seul nie będzie już niczym ograniczony w kwestii wysłania broni dla Ukrainy - oświadczył w niedzielę w rozmowie z telewizją KBS szef południowokoreańskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Chang Ho-jin.

Reklama

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego zaznaczył, że decyzja Seulu w sprawie dostarczenia broni Ukrainie zależy od tego, jak rozwinie się współpraca wojskowa Rosji z Koreą Północną.

Reklama

„Chciałbym podkreślić, że wszystko zależy od tego, co zrobi Rosja” - powiedział Chang w telewizji KBS, cytowany przez agencję Yonhap. „Czy pozostanie dla nas jakaś granica, jeśli Rosja przekaże Korei Północnej broń precyzyjną?” - pytał.

Poproszony o sprecyzowanie, jaką broń rząd Korei Południowej może dostarczyć Ukrainie, Chang powiedział, że „może istnieć wiele kombinacji”, ale „byłoby przedwcześnie mówić, co konkretnie, ponieważ podważyłoby to naszą przewagę nad Rosją”.

Reklama

Rosyjski prezydent Władimir Putin ostrzegł w ubiegłym tygodniu, że dostarczenie broni Ukrainie przez Seul byłoby „bardzo dużym błędem”.

Dotychczas Korea Południowa dostarczała Ukrainie tzw. nieśmiercionośną broń albo wysyłała broń swojej produkcji zakupioną przez kraje, które przekazywały swoje uzbrojenie Ukrainie.

Seul zasygnalizował rozważenie zmiany stanowiska o niedostarczaniu broni Ukrainie po tym, jak dyktatorzy Władimir Putin i Kim Dzong Un podpisali w ubiegłą środę traktat o wszechstronnym partnerstwie strategicznym.

Czytaj też

Umowa zawiera artykuł o wzajemnej obronie, zgodnie z którym obie strony mają „niezwłocznie” i „wszelkimi dostępnymi sposobami” udzielić sobie nawzajem wsparcia w przypadku agresji z zewnątrz.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Franek Dolas

  Koreą jest jednym z niewielu normalnych Państw o czym świadczy ich stanowisko w sprawie współpracy dwóch reżimów

  1. bmc3i

   I dlatego gdy w ub.r. Amerykanie chcieli kupić od nich amunicję 155 mm, Koreańczycy powiedzieli "Chętnie, ale pod warunkiem że nie zostanie wysłana na Ukrainę".

 2. sprawiedliwy

  Moze ten ruch dla Putina nie bedzie oplacaly. Chyba ze on wie o czyms czego my nie wiemy

Reklama