Reklama

Wojna na Ukrainie

Konsultacje ukraińsko-chińskie w sprawie planu pokojowego Ukrainy

Autor. Unsplash

Wiceminister ukraińskiego MSZ spotkał się ze specjalnym przedstawicielem Chin ds. Eurazji. Tematem rozmowy był plan pokojowy prezydenta Zełenskiego.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, ambasada Ukrainy w Pekinie przekazała w datowanym na 5 czerwca oświadczeniu, że wiceminister Sybiha podczas spotkania ze swoim chińskim odpowiednikiem Sun Weidongiem poinformował o przygotowaniach do zaplanowanej na 15-16 czerwca w Szwajcarii konferencji w sprawie pokoju na Ukrainie. Chińskie MSZ oraz specjalny przedstawiciel Li Hui odpowiedzieli bardzo lakonicznie, że „obie strony wymieniły poglądy na temat stosunków chińsko-ukraińskich, kryzysu ukraińskiego i innych kwestii”.

Sybiha „wyraził nadzieję, że udział Chin w tym wydarzeniu będzie dobrą okazją do wniesienia praktycznego wkładu w osiągnięcie sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie”. „Jedyną podstawą do osiągnięcia takiego pokoju jest formuła pokojowa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego” - przekazał wiceszef ukraińskiego MSZ.

Czytaj też

Reklama

Delegacja chińska nie pojawi się w Szwajcarii

Chiński rząd odrzucił w ubiegłym tygodniu zaproszenie na konferencję, ponieważ nie zostały spełnione warunki udziału, w tym „akceptacji” szczytu przez Rosję, „równego udziału” wszystkich stron i „uczciwej” dyskusji na temat rozwiązań. „W przeciwnym razie trudno będzie o to, by (konferencja w sprawie Ukrainy) odegrała istotną rolę w przywracaniu pokoju” - argumentowała rzeczniczka MSZ.

Prezydent Zełenski zarzucił Chinom w niedzielę podczas szczytu obronnego Shangri-La w Singapurze, że „usiłują” wraz z Rosją powstrzymywać inne państwa przed udziałem udziału w szwajcarskim szczycie pokojowym. Jak poinformował, chęć udziału wyraziło jak dotąd 106 krajów i organizacji.

Czytaj też

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama