Reklama

Wojna na Ukrainie

Komponenty z Chin w irańskich dronach używanych na Ukrainie

Drony Shahed 136 są bardzo tanie i wymagają tanich systemów przeciwdziałania
Drony Shahed 136 są bardzo tanie i wymagają tanich systemów przeciwdziałania
Autor. ANA

Mimo prób odcięcia Iranu od dostaw niezbędnych części, jest on w stanie nadal szybko produkować i wysyłać drony Rosji na użytek jej wojny przeciwko Ukrainie. To m.in. zasługa Chin, które nadal wysyłają Teheranowi komponenty potrzebne do wytwarzania tych maszyn - pisze w poniedziałek „Wall Street Journal”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak pisze dziennik, przykładem tego, jak szybko Iran jest w stanie produkować używane przez Rosję drony Szahed, są szczątki maszyny, które znaleziono w kwietniu. Analizując wrak, badacze z brytyjskiej grupy Conflict Armament Research odkryli, że znalazła się w nim chińska przetwornica napięcia wyprodukowana w styczniu br.

Czytaj też

"Chińska część została wyprodukowana w styczniu, wysłana do Iranu, zainstalowana, potem wysłana do Rosji i użyta przeciwko Ukrainie w kwietniu" - podsumowuje "WSJ". Jak dodaje, Chiny w dalszym ciągu wysyłają Iranowi potrzebne komponenty mimo wysiłków USA, by odciąć reżim w Teheranie od dostaw części. Dziennik podaje, że choć Chiny od dawna stanowią kluczową część łańcucha dostaw, to rola chińskich firm stale wzrasta.

Reklama

W ubiegłym tygodniu Biały Dom poinformował, że w Rosji powstaje fabryka irańskich dronów, zaś w ostatnim czasie Teheran wysłał przez Morze Kaspijskie kolejną transzę setek maszyn, za pomocą których Rosjanie bombardują ukraińskie miasta. I choć większość nich jest zestrzeliwanych przez ukraińską obronę powietrzną, to ataki te wyczerpują zapasy amunicji i rakiet obrońców.

Czytaj też

Administracja USA opublikowała też ostrzeżenie dla firm na całym świecie, wzywając do ściślejszych kontroli wewnętrznych, tak by nie wspierały one nieświadomie irańskiego programu zbrojeniowego. Jak zaznacza "WSJ", sprawę komplikuje jednak fakt, że urządzenia takie jak przetwornice, mają szerokie zastosowanie w komercyjnej produkcji elektroniki.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. ostatni

    Slowo "Rezim" - jest uzwane wtedy gdy pasuje. Np o Arabii Saudjskiej sie tak nie mowi - bo to przyciel USa. Praktcznie kazda widomsc obarczona jest falszwym przekazem. Tak samo O Wietnamie nie bedzie ze to Rezim Komnsczny a o Chinach tak. Co chwile takie kwiatki. Zyjemy w paskudnie falszwych czasach. Kiedys bylo lepiej

Reklama