Reklama

Wojna na Ukrainie

Kolejni ukraińscy żołnierze na szkoleniach w krajach NATO

Hiszpańskie ministerstwo obrony poinformowało o rozpoczęciu szkolenia kolejnej grupy ukraińskich przeciwlotników z obsługi systemu obrony powietrznej MIM-23 Hawk, jaki w ostatnich miesiącach otrzymuje Ukraina. Oprócz tego czeski senat przedłużył funkcjonowanie programu szkolenia ukraińskich żołnierzy na terenie Czech do końca przyszłego roku.

Reklama

Szkolenie kilkudziesięciu ukraińskich przeciwlotników z obsługi systemów MIM-23 Hawk (które Ukrainie dostarcza Hiszpania oraz USA) odbywa się z udziałem hiszpańskich żołnierzy z 74. pułku Artylerii Przeciwlotniczej. Będzie ono prowadzone w ośrodku Dos Hermanas, gdzie prowadzone będą zajęcia z ćwiczeń zarówno teoretycznych, jak i praktycznych. Przełożyć się to ma na nie tylko umiejętność obsługi MIM-23, ale także zwiększenie skuteczności jego użycia dzięki współpracy z doświadczonymi w posługiwaniu się nim żołnierzami. Zważywszy na ograniczoną liczbę posiadanych przez ukraińską armię rakiet do tego typu systemów, im lepiej uda się wyszkolić do jego obsługi personel tym większe bezpieczeństwozapewni on nie tylko sobie e, ale także cywilom.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Oprócz tego ukraińscy żołnierze będą mogli szkolić się kolejny rok na terenie Czech. Decyzję w tej sprawie podjął czeski senat, wydłużając program szkoleń o kolejne 12 miesięcy. Minister obrony Czech Jana Černochová miała przekazać tamtejszym senatorom, że kluczową dla niej sprawą jest zapewnienie warunków do kontynuacji szkolenia żołnierzom ukraińskim, dodając, że działania te przybliżają koniec wojny i długo oczekiwany pokój. Oprócz tego przedłużono zezwolenie na stacjonowanie zagranicznych wojskowych na terenie Czech pochodzących z krajów NATO oraz UE.

Holenderski Marine szkolący żołnierzy ukraińskich
Autor. NATO, nato.int
Reklama

Komentarze

    Reklama