Reklama

Wojna na Ukrainie

Kolejne rosyjskie Su-57 uszkodzone

Su-57
Su-57
Autor. Mirosław Mróz/Defence24.pl

Przedstawiciel HUR Andrij Jusow poinformował, że udało się uszkodzić dwa rosyjskie myśliwce Su-57 w Achtubińsku w Rosji.

„Jeśli chodzi o (miejsce) trafienia Su-57 na terytorium państwa-agresora, to znajduje się ono prawie 600 km od naszej granicy. Nie skomentowaliśmy oficjalnie, czyja to była operacja, ale analitycy mogą przyjąć własne założenia. Możemy powiedzieć, że jeden Su-57 jest poważnie uszkodzony, podczas gdy drugi jest uszkodzony w mniej poważnym stopniu i prawdopodobnie zostanie naprawiony w krótszym czasie” - przekazał Jusow.

„Niemniej, faktem jest, że po raz pierwszy Su-57 zostały uszkodzone i po raz pierwszy dwa takie „najnowsze” rosyjskie myśliwce zostały trafione jednocześnie” - dodał przedstawiciel HUR.

Według Jusowa Rosjanie mają mniej niż dziesięć takich samolotów. HUR podkreślił, że Su-57 to najnowocześniejszy samolot rosyjskich sił powietrzno-kosmicznych, zdolny do przenoszenia rakiet Ch-59 i Ch-69.

Dwa Su-57 zostały uszkodzone w sobotę w Achtubińsku w Rosji. Ukraińcy pokazali dwa zdjęcia satelitarne lotniska w Achtubińsku; na zdjęciu z 7 czerwca widać sprawny samolot, zaś na zdjęciu wykonanym dzień później przy maszynie można dostrzec „wyrwy po wybuchach i charakterystyczne plamy po pożarze, spowodowanym przez trafienie” – wyjaśniono.

Czytaj też

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

  1. Tani2

    Jeszcze zdjęcie ilustracyjne ten 053 ma na usterzeniu pionowym sylwetkę S-70 Ochotnik czyli myśliwy bo testowano ten dron jako skrzydłowy tego samolotu. I na pamiątkę został rysunek.

  2. Tani2

    O ile skleroza mnie nie myli to na wycieczkę do Syrii wysłano 509 i 511 i z tej okazji wyposażono je w wyposażenie wojskowe. Teraz jest to bezsens bo jest już w produkcji seryjnej model wojskowy a nie doświadczalny. Tu chciałbym napisać że ruscy mieli farta i nie stracili w wypadkach żadnego prototypu ani Su-35 ani Su-57. Bo ten pierwszy rozbity w pròbach fabrycznych był 57s czyli pierwszy seryjny czyli po ruskiemu s-1.

  3. młodygrzyb

    Kolejne? To ile ju Su-57 zniszczyli ukraińcy'? Kolejne 2 na lotnisku to razem 4 , chwalili się że 2 zestrzelili to razem 6. . Macie rozmach razem z ukraińcami.

Reklama