Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny, wiadomości

Kolejne kanadyjskie Leopardy dla Ukrainy już w drodze

Kanadyjski Leopard 2A4.
Fot. Anita Anand/Twitter

Kanadyjska minister obrony Anita Anand za pośrednictwem swojego konta w serwisie Twitter poinformowała o wysłaniu kolejnych dwóch czołgów Leopard 2A4 w ramach pomocy wojskowej dla Ukrainy. Wcześniej kraj ten przekazał cztery tego typu wozy, których załogi obecnie szkolą się na terenie Polski.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Przekazanie kolejnych czołgów Leopard 2A4 zwiększa liczbę ogólnie przekazanych tego typu maszyn do 41 egzemplarzy, oprócz których Ukraina otrzyma 31 Leopardów w wersji A6 lub zbliżonej. Łącznie mówimy tutaj o 81 czołach, które technicznie są co najmniej przyzwoite jak A4 lub bardzo nowoczesnej jak A6, a liczba ta zapewne będzie rosnąć w kolejnych miesiącach. Obecnie pierwsze załogi ukraińskie zostały przeszkolone i wraz z kilkoma polskimi Leopardami 2A4 ma znajdować się na Ukrainie.

Oprócz nich Kanada zamierza przekazać około 8 tys. sztuk amunicji kalibru 155 mm oraz 12 pocisków przeciwlotniczych pochodzących z zasobów Kanadyjskich Sił Zbrojnych (CAF). Dodatkowo Ukraina otrzyma 1800 sztuk czołgowej amunicji szkoleniowej kalibru 105 mm, co znacząco wesprze proces szkolenia ukraińskich załóg na czołgach Leopard 1, które niedługo mają w pierwszej transzy trafić do nich.

Czytaj też

Leopard 2A4 to niemiecki czołg podstawowy produkowany od 1985 roku, jako kolejny wariant Leoparda 2, będący ostatnią jego wersją wdrożoną w czasie Zimnej Wojny. Uzbrojenie główne stanowi gładkolufowa armata Rh-120 L/44 kal. 120 mm z jednostką ogniową wynoszącą 42 naboje. Sprzężony z nią został uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm, identyczny został umieszczony na stropie wieży. Jednostkę napędową stanowi 12-cylindrowy silnik MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM połączony z przekładnią Renk HSWL 354. Pozwala to na rozpędzenie czołgu do 68 km/h podczas jazdy do przodu oraz 31 km/h w czasie przemieszczania się w tył. Do tej wersji docelowo modernizowano wszystkie wcześniejsze wersje Leoparda 2 (A0-A3).

Czytaj też

Leopard
Załadunek pierwszego kanadyjskiego Leoparda 2 dla Ukrainy.
Fot. mil.gov.ua

Komentarze (1)

  1. kapusta

    Na końcu artykułu warto by dodać jeszcze kilka słów o wersji A6, bo chyba nie wszyscy wiedzą, jak dalece nowocześniejszą maszyną jest ona w porównaniu do A4

    1. MiP

      A to jest oczywista oczywistość i nasza modernizacja Leoparda do wersji 2PL się chowa przy a6