Reklama

Wojna na Ukrainie

Kanada przekaże Ukrainie m.in. wyposażenie dla snajperów

Fot. Prairie Gun Works

Kanada przekaże Ukrainie pomoc wojskową o wartości 39 mln dolarów kanadyjskich, w tym środki na zakupy paliwa oraz broń dla snajperów – poinformowała w piątek minister obrony Anita Anand po jedenastym spotkaniu grupy kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w niemieckim Ramstein.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

„Rok po pierwszym spotkaniu grupy kontaktowej w bazie lotniczej Ramstein, nasze wspólne postanowienie by wspierać Ukrainę jest silniejsze niż kiedykolwiek. Na dzisiejszym spotkaniu dokonaliśmy znacznego postępu w reagowaniu na najpilniejsze potrzeby Ukrainy oraz jej długoterminowe priorytety obronne" - oświadczyła Anand w komunikacie.

34,6 mln CAD zostanie przekazane na specjalny fundusz NATO wspierający Ukrainę, z którego będą finansowane dostawy 3,3 mln litrów paliwa, a także dostawy modułowych mostów pontonowych i zestawy pierwszej pomocy. Ponadto Kanada przeznaczy 2,5 mln CAD na zakup wyprodukowanych przez kanadyjską firmę PGW Defence Technologies 40 karabinów dla ukraińskich snajperów i amunicji, a także części zamiennych i innego niezbędnego wyposażenia. Kolejne 2 mln CAD przeznaczono na zakup 16 urządzeń do łączności dla przekazanych Ukrainie czołgów Leopard 2.

Czytaj też

Anand dodała, że osiem czołgów Leopard 2 obiecanych przez Kanadę jest już w Polsce, a Kanada udostępniła również trzy symulatory używane do szkolenia ukraińskich załóg czołgów. Jeszcze przed piątkowym spotkaniem Kanada zapowiedziała przekazanie pomocy wojskowej o wartości 59 mln CAD, w tym 21 tys. sztuk broni i ponad 2,4 mln amunicji.

Grupa kontaktowa ds. Obrony Ukrainy, zwana w skrócie grupą Ramstein, została zawiązana 26 kwietnia 2022 r. w znajdującej się w Niemczech amerykańskiej bazie lotniczej o takiej nazwie. Jest to licząca ponad 40 krajów międzynarodowa platforma współpracy, która spotyka się co miesiąc, by koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy.

Czytaj też

Źródło:
PAP

Komentarze