Reklama

Wojna na Ukrainie

Izrael nie udzieli pomocy wojskowej Ukrainie

flaga Izraela
Autor. Daniel Maleck Lewy, 2005/Wikimedia Commons/CC3.0

Nie sprzedajemy i nie sprzedamy Ukrainie żadnego uzbrojenia; ograniczamy się tylko do pomocy medycznej i humanitarnej dla tego kraju, co zamierzamy kontynuować - oświadczył w środę minister obrony Izraela Beni Ganc, cytowany przez dziennik „Haarec”. Dzień wcześniej władze Ukrainy zwróciły się do Izraela o pomoc wojskową.

Reklama

Przed planowanym na czwartek spotkaniem izraelskiego premiera Jaira Lapida z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytrem Kułebą władze Izraela wykluczają dostawy broni dla Kijowa - powiadomił "Haarec". "Chcę wyraźnie powiedzieć, że (tego nie zrobimy). (...) Jestem ministrem obrony i to ja odpowiadam za eksport uzbrojenia z Izraela" - zadeklarował Ganc.

Reklama

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ostrzegł w poniedziałek, że dostarczanie sprzętu wojskowego Ukrainie "zniszczy relacje polityczne" Tel Awiwu z Moskwą. Po tej groźbie Ganc odwołał zaplanowaną na ten dzień rozmowę telefoniczną z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem - czytamy na łamach "Haareca".

Czytaj też

Jak oznajmił we wtorek ukraiński minister spraw zagranicznych Kułeba, resort dyplomacji w Kijowie zwrócił się do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z wnioskiem o zerwanie stosunków dyplomatycznych z Iranem, a także wystosował do Izraela notę dyplomatyczną z prośbą o jak najszybsze dostarczenie Ukrainie systemów obrony powietrznej.

Reklama

Kułeba wyjaśnił, że to odpowiedź na wcześniejsze oświadczenia władz Izraela dotyczące możliwości wojskowego wsparcia Ukrainy. Izraelski minister ds. diaspory Nachman Szaj wezwał w niedzielę do udzielenia Kijowowi pomocy wojskowej w związku z informacją o dostawach irańskich rakiet balistycznych dla Rosji.

"Dzisiaj poinformowano, że Iran przekazuje pociski balistyczne Rosji. Nie ma wątpliwości, jakie stanowisko powinien zająć Izrael w tym krwawym konflikcie. Nadszedł czas, aby Ukraina otrzymała również od nas pomoc militarną, taką jak ta, której udzielają jej USA i państwa NATO" - napisał Szaj na Twitterze.

Czytaj też

Wcześniej "Washington Post" informował, że władze Iranu przygotowują się do przekazania Rosji rakiet balistycznych, które prawdopodobnie zostaną użyte w wojnie z Ukrainą. Według mediów chodzi o dostawy pocisków ziemia-ziemia, takich jak Fateh-110 i Zolfaghar, zdolnych do rażenia celów na odległości odpowiednio 300 i 700 km.

W sierpniu Rosja zaczęła kupować od Iranu drony-kamikadze, których masowe użycie na Ukrainie rozpoczęło się we wrześniu. Bezzałogowce Shahed-136 są wykorzystywane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju.

MSZ Ukrainy poinformowało 23 września charge d'affaires Iranu o pozbawieniu irańskiego ambasadora akredytacji oraz o znacznym zmniejszeniu personelu dyplomatycznego irańskiej ambasady w Kijowie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. Jaszczur

  W dniu pomocy UA , zyski musiały by odrazu atakować Iran bo zaczął by się do niego proces wysyłania głowic jądrowych.... USA kazały wstrzymać się żydom bo oni to ochoczo by zaatakowali Iran ale USA wiedzą że atak na Iran to wojna ogranie cały bliski wschód. A co najgorsze dla USA Iran rozwalił by rafinerie arabów i tankowce ich kijetow

 2. Tomsi

  No chyba najwyższy czas oddzielić ziarno od plew@, kto wróg, kto przyjaciel, a kto umywa ręce widać jak na dłoni. Žydzi nie mają interesu są związani z Rosją bardziej niż się nam zdaje. Powinniśmy zrewidować nasze stosunki z Izraelem o zakupach ich uzbrojenia zapomnijmy. USA niech też widzi co się dzieje.

  1. Jaszczur

   Stawka jest dostarczenie przez Rosję Iranowi. Broni atomowej..... I co zaryzykują paroma "czołgam"i i fajna opinia na świecie widmo aataku nuklearnego że strony Iranu? Na ich miejscu robił byś to samo .

 3. Roshedo

  No cóż... To chyba USA trochę przystopują że zbrojeniem Izraela??? I muszą się zastanowić kto jest ich prawdziwym sojusznikiem....

  1. Adam S.

   USA z Izraela nie zrezygnują z powodów... pozapolitycznych. Ale z Ukrainy tez nie zrezygnują, bo to szansa na rozwiązanie kwestii rosyjskiej, z którą sobie nie radzą już od stu lat. Izrael dostanie "to co zwykle", a Ukraina 5 razy więcej.

  2. Jaszczur

   Gra nie chodzi o Rosję tylko o Chiny . USA osłabia Ruskich by w godzinie III WŚ Chiny miały jak najsłabszego swojego najmocniejszego sojusznika . O to chodzi i tylko o to . Świat to szachownica czemu patrzycie na pionki A nie na graczy .?

 4. Platon

  A jaki Izeal ma interes w pomaganiu Ukrainie? Nie ma zadnego. Natmiast Rosja mogaby ostro zaszczodzic bo ma wplw na Assada

  1. Extern.

   Ano taki ma że przymuszona koniecznością Rosja zapewne zapłaci Iranowi bardzo interesującą cenę za pomoc. A im mocniejszy Iran tym słabszy Izrael. De fakto Izrael nie ma już wyjścia, tak jak i my, wpadł w tunel jakim jest konieczność grania na wygraną w tej wojnie Ukrainy. Tak więc mocno dziwię się ich obecnej decyzji.

  2. Jaszczur

   Iran pomagając liczy na broń jądrowa . Izrael nie pomagając liczy że tak podlize się Ruskim by Iranowi broni takiej nie dać . Izrael tylko z jednego powodu boi pomagać się Ukrainie z powodu widma dostarczenia Iranowi przez Rosję broni atomowej.

 5. AdSumus

  "Nie sprzedajemy i nie sprzedamy Ukrainie żadnego uzbrojenia". Nie zrobimy tego oficjalnie. Taka jest polityka państwa która ma 30% mniejszość rosyjską. Iran jest głównym wrogiem Izraela, Izrael kontruje każde posunięcie tego państwa. Co Iran dostanie od Rosji w zamian? Ktoś o tym pomyślał?

 6. easyrider

  Za dużo interesów Żydzi mają z Niemcami i Rosją, by poprzeć Ukrainę. Mosze Kantor działa. Skądinąd Putin może Żydów zastopować prostym ruchem. Informując, że dostarczy atom Iranowi. To jedyne co kacapom jeszcze pozostało w zanadrzu.

  1. Adam S.

   No właśnie chyba nie, bo jest informacja, że Rosja właśnie technologią nuklearną zapłaciła Iranowi za drony i rakiety balistyczne. Iran za drobne nie zrujnowałby sobie resztek międzynarodowej pozycji. Tym bardziej dziwi bierność Izraela. To za chwilę może być ich wojna.

  2. Adam S.

   Właśnie zbyt "finansowe" podejście do polityki może ich zgubić. Izrael powstał na wartościach, na potrzebie wydobycia się z czarnej dziury po Holokauście. A teraz są ślepi na Holokaust Ukraińców. Tak się nie robi. Karma wraca.

 7. Macorr

  Dobrze dobrze, to teraz czekamy na dalszy rozwój powiązań między mordorem a iranem, np tak pozadane przez iran technologie nuklearne, oraz jakieś samoloty dla powstrzymania ewentualnych rajdów izraelskiego lotnictwa iranskie na instalacje atomowe... miałem Izrael za kraj który umie zadbać o swoje interesy. Ciekawe co na to USA maja tyle wydatków na wojnę , może trzeba by poszukać oszczędności gdzieś?

Reklama