Reklama

Wojna na Ukrainie

Hołownia w parlamencie Ukrainy. O sytuacji na froncie oraz współpracy na rzecz ochrony ukraińskiego nieba

Marszałek Hołownia i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Marszałek Hołownia i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Autor. Portal X/Wolodymyr Zelenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał w środę, że spotkał się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Rozmowy dotyczyły sytuacji na froncie, współpracy na rzecz ochrony ukraińskiego nieba oraz wyniki międzynarodowej konferencji na temat pokoju w Ukrainie.

„Doceniamy polski lobbing w sprawie przyszłego członkostwa Ukrainy w UE. Jesteśmy wdzięczny Polsce za kompleksową pomoc naszemu krajowi!” – podkreślił Zełenski.

Wcześniej Hołownia złożył w Kijowie kwiaty pod ścianą pamięci Ukraińców, którzy polegli w walce z siłami rosyjskimi, oraz wygłosił przemówienie w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy.

„Polska (…) nie godzi się, by opresyjny rosyjski reżim mordował ukraińskiego ducha. Żeby deptał życie ludzkie, suwerenność państwa, żeby decydował, który naród ma prawo do egzystencji, a który nie. Takie tragedie miały już miejsce w naszym regionie i nasze państwa bardzo boleśnie ich doświadczały. Dlatego dziś Polska, tak samo jak Ukraina, nie ma złudzeń. I robi wszystko, by powstrzymać ten koszmar” – powiedział.

Hołownia przybył do Kijowa na zaproszenie przewodniczącego Rady Najwyższej Rusłana Stefanczuka. Zapowiadając przemówienie Hołowni, Stefanczuk podziękował Polsce i Polakom za wsparcie, którego udzielają narodowi ukraińskiemu.

„Oddzielnie pragnę wyrazić wdzięczność narodowi polskiemu za udzielenie pomocy naszym obywatelom, którzy w wyniku rosyjskiej agresji wobec Ukrainy znaleźli tymczasowe schronienie w przyjaznej Polsce. Serdecznie dziękuję wam i wszystkim polskim przyjaciołom za to, że jesteście z nami i że razem idziemy do wspólnego zwycięstwa” – powiedział Stefanczuk.

Czytaj też

Hołownia przypomniał o współpracy polskich i ukraińskich środowisk emigracyjnych, której symbolem stali się szef paryskiej „Kultury” Jerzy Giedroyć i ukraiński literaturoznawca Jurij Ławrinenko. Dzięki tej współpracy w 1959 r. Instytut Literacki w Paryżu wydał antologię literatury ukraińskiej „Rozstrzelane odrodzenie”.

Polityk oświadczył, że Polska nie godzi się na działania wymierzone w prawa człowieka ani na próby kwestionowania istnienia narodów. Przypomniał o współpracy polsko-ukraińskiej w wojnie przeciwko bolszewikom w latach 1919-1920 oraz u schyłku komunizmu, gdy Polacy i Ukraińcy uniezależniali się od wpływów Moskwy.

„Po upadku Związku Radzieckiego Polska jako pierwszy kraj uznała niepodległość Ukrainy i jej integralność terytorialną w granicach z 1991 roku, a więc bez jakichkolwiek pretensji terytorialnych, a wszystkie kolejne polskie rządy konsekwentnie wspierały jej niepodległość. Polska stała obok Ukrainy podczas Pomarańczowej Rewolucji i podczas Rewolucji Godności. We wszystkich wydarzeniach kluczowych dla niepodległości i suwerenności Ukrainy Polska stała zawsze obok niej. I to samo dzieje się teraz” – powiedział.

Reklama

Hołownia mówił o pomocy Polski dla ukraińskich uchodźców wojennych, oceniając, że polska postawa wobec działań Rosji wywołuje niezadowolenie Moskwy. „Co więcej, my za swoją zdecydowaną postawę wobec trwającego konfliktu stajemy się obiektem rosyjskich dywersji i działań hybrydowych” – podkreślił.

Marszałek Sejmu zadeklarował nieustające poparcie Polski dla ukraińskich dążeń do członkostwa w UE i NATO. „Liczymy, że do szczytu (NATO) w Waszyngtonie wysiłki społeczności międzynarodowej przyniosą pozytywne i konkretne rezultaty” – powiedział.

Hołownia ocenił, że choć konflikt w sercu Europy to ogromne wyzwanie dla bezpieczeństwa i układu sił, wspólne polsko-ukraińskie doświadczenia z przeszłości potrafią „kłaść kamienie milowe pod przyszłość”.

Czytaj też

„Dlatego trwający konflikt to nie tylko smutny obraz nieszczęść, ale także siła płynąca z międzynarodowej solidarności. Siła, która chce chronić ukraiński naród przed rozstrzeliwaniem i która chce doprowadzić Ukrainę do zwycięstwa i do europejskiej rodziny” – oświadczył.

„Zapewniam, że Polska będzie was nadal wspierać wszelkimi sposobami. I dziękuję ukraińskiemu narodowi za niezachwianą odwagę, która zachwyca świat” – powiedział Hołownia w ukraińskim parlamencie.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (4)

 1. Zbyszek

  O jakiej współpracy na rzecz ochrony ukraińskiego nieba mówił? Nie widzę tego w tekscie

 2. ALBERTk

  A czy złożył kwiaty pod pomnikiem zamordowanych w Wołyniu Polaków? Aha, zapomniałem, nie ma takiego pomnika. Właśnie takimi "przyjaciółmi" są Ukraińcy. A pomoc dla Ukraińców jest taka piękna, rosnące w błyskawicznym tempie zadłużenie naszego kraju już mniej.

  1. Lycantrophee

   Obchody masz 14 lipca ignorancie.

 3. szczebelek

  Przyjechał, pogadał i wyjechał

 4. Agent Cesarstwa Japonii

  Ciekawe czy dostanie medal czy granatnik

Reklama