Reklama

Wojna na Ukrainie

Francja przekaże kolejne Cezary Ukrainie, ale niekoniecznie swoje

Fot. Selvejp/GNU 1.2
Fot. Selvejp/GNU 1.2

W wywiadzie udzielonym przez francuskiego ministra obrony Sébastiena Lecornu dla francuskiej stacji LCI dowiadujemy się o trwających negocjacjach mających na celu przekazanie Ukrainie kolejnych 6 sztuk systemów artyleryjskich Caesar, jednak mają one pochodzić najpewniej z zamówień dla przyszłych użytkowników, a nie z francuskiego wojska.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Nie jest wiadome, w jakiej konfiguracji są wspomniane Caesary, co pozwoliłoby na określenia kraju, do jakiego pierwotnie miały trafić. Obecnie na swoje armatoahubice czekają takie państwa jak Maroko, które zamówiło 36 tego typu systemów uzbrojenia w wersji używanej przez Francuskie Siły Zbrojne, Belgia i Litwa czekają na Cezary w odmianie Caesar NG oraz Czechy i Dania, które pozyskały wersję 8x8, opartą o podwozie Tatry. Wcześniej pojawiały się informacje o trwających rozmowach między Danią i Francją, gdzie możliwe było przetransferowanie z zamówienia duńskiego nawet 12 sztuk. Zatem wspomniane 6 sztuk może pochodzić właśnie z tego kierunku. Do tej pory na Ukrainę trafiło 18 sztuk tych francuskich samobieżnych armatohaubic, jednak rodzi się pytanie, czy wszystkie pochodziły ze stanów francuskiej armii, czy np. zamówienia dla Maroka.

Czytaj też

System artyleryjski Caesar może być montowany na podwoziach różnych ciężarówek zgodnie z wymaganiami klienta, w konfiguracjach 6x6 i 8x8 jest już używany we Francji, w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Azji Południowej i Wschodniej. Do tej pory wyprodukowano ponad 300 tych systemów artyleryjskich. Jest on uzbrojony w działo kalibru 155 mm L52 zamontowane z tyłu podwozia ciężarówki i może strzelać szeroką gamą amunicji między innymi standardową odłamkowo-burzącą, przeciwpancerną BONUS czy nowymi kierowanymi pociskami Katana 155 mm. Maksymalną donośność armaty określa się na ponad 40 km.

Reklama

Czytaj też

Obecnie prowadzone są prace nad wdrożeniem do m.in. sił zbrojnych Francji nowszej wersji tego ostatnio bardzo popularnego systemu artyleryjskiego Caesar NG, które będzie dalej posiadać tę samą 155 mm armatohaubicę o długości 52 kalibrów. Zmiany będą dotyczyć m.in. podwozia, które zostanie wzmocnione, zapewnienia większego bezpieczeństwa załogi. Caesar NG będzie napędzany nowym mocniejszym silnikiem o mocy 460 KM zamiast 260 KM. Będzie również wyposażony w nową, automatyczną skrzynię biegów oraz nowe podwozie 6x6 francuskiej firmy Arquus, zapewniające lepszą ochronę balistyczną i przeciwminową. Wśród ulepszeń Caesar NG znalazło się również nowe oprogramowanie sterujące ostrzałem, system łączności radiowej Contact oraz system zagłuszania łączności Barage francuskiej firmy Thales.

CAESAR 6x6 przeznaczony dla belgijskich artylerzystów
CAESAR 6x6 przeznaczony dla belgijskich artylerzystów
Autor. Belgijskie Ministerstwo Obrony
Reklama

Komentarze (2)

 1. easyrider

  No jak na tzw. mocarstwo atomowe z wielkimi aspiracjami, to niezwykle szczodrze :D Miejmy nadzieję, że po klęsce Rosji Ukraina uwzględni te kunktatorskie zachowania Paryża i Berlina.

  1. Davien One

   Easyrider, wysłali 25% tego co sami mają,wiec daruj sobie te kiepskie manipulacje.

 2. szczebelek

  Te 18 to chyba dawno i mity... Francja wysłała 6 w marcu, 6 przed drugą turą wyborów prezydenckich, 6 przed drugą turą parlamentarnych, 6 przed szczytem w Madrycie, 6 we wrześniu i pod koniec października. 6 razy prezydent lub minister obrony mówili o wysłaniu sześciu kolejnych AH, więc przyjęcie, że 30 Caeserów zostało wysłanych nie byłoby czymś przesadzonym.

  1. Golf

   Wysłali 18 sztuk. Ale 36 razy się tym chwalili. Jak to Francuzi.

  2. bwn99

   Francja przekazała Ukrainie 18 caesarów to mało i dużo bo 18 sztuk to mało ale że te 18 szt. stanowi jedną czwartą tego co Francja posiada to dużo.

Reklama