Reklama

Wojna na Ukrainie

Czesi sprzedali Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości 1,9 mld euro

Autor. Ministerstvo obrany České republiky/Facebook

Czeska minister obrony Jana Czernochova poinformowała w środę, że eksport uzbrojenia i sprzętu wojskowego z Czech na Ukrainę sięgnął w tym roku kwoty 47 mld koron, czyli około 1,9 mld euro. Czechy przekazały w formie pomocy sprzęt wartości 4,2 mld koron, czyli ponad 170 mln euro.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Czernochova powiedziała, że rząd zatwierdził w środę dalszą pomocy dla Ukrainy. Dodała, że chodzi o ciężki sprzęt, ale ze względów bezpieczeństwa, nie ujawniła żadnych szczegółów. Minister spotkała się z przedstawicielami czeskiego przemysłu zbrojeniowego, którzy także nie ujawnili jakiego rodzaju uzbrojenie pojedzie na Ukrainę.

Czytaj też

Według Czernochovej chodzi o ciężką i lekką broń oraz amunicję. Ze zdjęć i filmów, które krążą w mediach społecznościowych, a także z oświadczeń Ukrainy lub jej sojuszników wynika, że z Czech wysyłane są czołgi, śmigłowce, systemy artyleryjskie i wyrzutnie rakiet. Czernochova powiedziała, sama Ukraina nie życzy sobie ujawniania specyfikacji dostarczanego uzbrojenia.

Reklama

Czytaj też

Minister zwróciła uwagę, że obecna sytuacja może pomóc w przywróceniu pozycji, jaką czeski przemysł zbrojeniowy zajmował w latach 20. i 30. XX wieku. Czernochova podziękowała czeskim firmom za szybkie dostarczanie uzbrojenia i zwiększenie jego produkcji.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (8)

 1. Grzech

  Starry proponuje obejrzeć nawet jedyny słuszny :-) TVN 24 i wiadomości z Ukrainy jeśli to co działo/dzieje się na terenach które zajęli ruscy nie jest hekatomba to nią jest ? (a do psychiatry sam się udaj bo niech zmieni Ci leki na mocniejsze) i na koniec nie jestem zwolennikiem Pis i wiele rzeczy które robią mi się nie podoba, ale to że wzmacniają i unowocześniają armie zamiast rozwiązywać kolejne jednostki i zabierać pieniądze z budżetu MON uważam za słuszne i konieczne a twoje porównanie pis-u do ruskich trolli - "że obecna władza jest bardziej niebezpieczna dla obywateli Polski niż inny wróg" to co pis morduje , rabuje i gwałci ? ja wiem twoim zdaniem najlepiej jakbyśmy się rozbroili a pieniądze na ośmiorniczki dla twojej wiadomości jesteśmy "państwem frontowym" i żeby NATO nam pomogło musimy dać im czas (sprawdź jaki jest czas reakcji "sił odpowiedzi" a za rządów PO pomiędzy granica Białorusi a Warszawa była jedna brygada

 2. Grzech

  Powiślak proponuje zapoznać się ze zniszczeniami w Ukrainie i ocenić co lepsze zadłużyć się czy mieć zniszczony kraj zabitych i pomordowanych ludzi (tak się zastanawiam skąd piszesz bo to co piszesz to wspieranie reżimu Putina to jemu zależy żeby nie pomagać Ukrainie) a o zadłużaniu kraju piszesz bzdury (czyżbyś był z PO/KO zaraz napiszesz że PIS nie upilnował NS I NS2 albo jak już jeden na tym forum że PIS rozwiązywał jednostki na wschodzie kraju (powołał się na likwidacje 3BZ z Lublina w 2011 roku dla przypomnienia od 2007 do 2015 roku ministrami ON byli Klich i Siemoniak) i czemu pisze o tym już 3 raz (dwie moje odpowiedzi temu co napisał tą bzdurę jakoś nie zostały "opublikowane")

  1. Starry

   Roztaczasz bzudrną wizję hekatomby na polskich ziemiach a końcowy wniosek jest taki ,że gdyby nie Ukraina to Polska już byłaby zalana przez wojska Putinato . Ja mam na to jedną radę - idż po poradę do specjalisty "od głowy". A przy okazji by ci ułatwić odpowiedż uważam ,że obecna władza jest bardziej niebezpieczna dla obywateli Polski niż inny wróg

 3. szczebelek

  Co oni takiego produkują, że wzięli 10 mld złotych? Jedyne myśli jakie po głowie mi chodzą to modernizacja kilkuset ukraińskich czołgów, sprzedaż zmodernizowanych gradów i rm70 coś w stylu naszej langusty oraz kołowe armatohaubice będące albo modernizacją danów albo zbudowane od zera, ale koncepcyjne blisko jak słowacka Zuzana 2 tylko, że standardach zachodnich.

  1. Bren2

   Co robią? Praktycznie wszystko, od pistoletów i karabinów szturmowych (Česká zbrojovka jest jednym z największych światowych producentów), przez ciężarówki po ciężki sprzęt, np. samochody pancerne 4x4 (czeski system wybrał ostatnio WP), transportery opancerzone 8x8, sprzęt artyleryjski, sprzęt lotniczy, radary (są światowymi liderami w dziedzinie radarów pasywnych), cały asortyment amunicji (od amunicji pistoletowej po amunicję artyleryjską 155 mm), ręczne systemy przeciwpancerne (np. RPG 75, UA zamówione ponad 10 000). Ponadto systemy walki elektronicznej, części zamienne, modernizacja starszego sprzętu (czołgi, armaty, wyrzutnie rakiet), części zamienne, radia, wyposażenie jednostek NBC. I tak to mogło trwać bardzo długo.

 4. Jaszczur

  Nie powinno się sprzedawać Ukrainie uzbrojenia tylko je dawać za darmo ... Oni niszczą siłę uderzeniową naszego jedynego bliskiego wroga ... Ogulnie to powinna być zrzutka zarządzona przez Bidena czyli USA . Każdy obywatel jak i firma szeroko pojęteego zachodu powinienem oddać 1/4 swojego miesięcznego dochodu na rzecz pomocy militarnej i finansowej Ukrainie . Jest nas miliard na tym zachodzie każdy po 1/4 zarobku miesięcznego jednorazowo a było by setki miliardów $ po czymś takim Chiny i Rosja by się obs.....ły ich morale by siadło , w jedności siła . Naród który ni chciał by się podporządkować sankcje

  1. seb1746

   Jaszczur - Nie wiem, gdzie mieszkasz ale ja mieszkając w Polsce oddaję minimum 1/4 swoich miesięcznych zarobków w związku z tą wojną. Nie ma czegoś takiego jak jednolity zachód. Ta wojna poza Ukrainą w drugiej kolejności uderza w gospodarkę europejską - w tym polską. USA nie ponosi kosztów gospodarczych tej wojny wręcz przeciwnie może zarabiać na swojej broni czy też na sprzedaży np. Europie gazu. Zwróć się więc do Bidena niech dostarczą Ukrainie takie ilości sprzętu, żeby jak najszybciej mogli tą wojnę wygrać. Trochę się obawiam, że starą anglosaską metodą będzie dostarczana na Ukrainę kroplówka z taką ilością sprzętu, żeby konflikt trwał...

  2. dr Solfernus

   seb1746 - pełna racja Polska ponosi i będzie ponosić gigantyczne koszty tej wojny! Cała Polska składa się na Ukrainę bo inflacje drogie paliwa energia itd. to koszt tej wojny. Poza pomocą wojskową, finasową i humanitarną dla Ukraińców ponosimy tez ogromne koszty wydawane na zbrojenia oddajemy 300 czołgów i kupujemy 350 abramsow (w tym używanych) za 6mld $!!! Nawet przyjmując że Abramsy są 3 razy lepsze to same podarowane czołgi to kosztują nas 2 mld $

 5. dr Solfernus

  Polska nic nie sprzedała prócz Krabów za 350 mln $ (znacznie taniej niż polskiej armii) prawie 2 tyle Krabów daliśmy za darmo! Nasza pomoc tylko wojskowa to już 2,5 - 3 mld $ (pewnie nawet więcej) a nie 1,8 mld jak podają media!

  1. Maczek

   a może wcale nie daliśmy 2x więcej krabów za darmo tylko sprzedaliśmy używane dlatego taniej i tyle tam szybko trafiło?

  2. Dudley

   Ja to nie wiem gdzie ty się rachunków uczyłeś? Sprzedaliśmy Ukraińcom 56 Krabów, czyli wg ciebie darowalismy im ponad 110 Krabów? Możesz wyjaśnić w jaki cudowny sposób mam się te skorupiaki rozmnożyły? Wg mojej wiedzy to podarowalismy im jedynie 18 aha. Co do wartości pomocy udzielonej Ukrainie, wolałbyś osobiście na polskiej ziemi walczyć z ruskimi żołdakami?

 6. Paweloelo

  Polska zarobiła więcej, kilkukrotnie co najmniej.

 7. Maczek

  Niby im ciszej jedziesz tym dalej zajedziesz ale każdy robi biznesy życia a u nas tak jakoś niemrawo. Korea sprzedała podsowiecki sprzęt pewnie excaliburowi i zarobiła miliardy. Czesi sprzedali postsowiecki sprzęt i dostali dużo gratisów z NATO plus umowy na remonty sprzętu. My masę sprzętu oddaliśmy a jakoś nie widać szczególnego ekwiwalentu dla nas

  1. Powiślak

   Celne! Poza kontraktem na Kraby czy systemy WB , my wszystko oddajemy bo...to nasza wojna? Niemcy nam kompletnie NIC, Amerykanie nam przede wszystkim SPRZEDAJĄ. Jedno jest pewne, BEZWARUNKOWO ten rząd finansowo nas RUJNUJE! Dla waszej wiedzy, to ten rząd zadłużył Polskę WIĘCEJ niż WSZYSTKIE rządy od roku 1989 do 2015 RAZEM wzięte!! To jest katastrofa w perspektywie przyszłych lat, recesji i inflacji NAJWYŻSZEJ od aż 25 lat!

  2. Zbrozło

   Przecież UE za sprzęt wysłany na Ukrainę zapłaciła nam grubo ponad miliard euro., Wy chyba wiedzę o świecie czerpiecie tylko z polskich mediów

  3. Chyżwar

   @Powiślak Tak. 290 baniek w zielonych jak sądzę na używane Abramsy dla nas i na coś jeszcze. Kraby, za które płacą Ukraińcy i dopłaca im do tego UE. Więc może skończ chłopie wypisywać brednie.

 8. Buka

  A Polska ile sprzedała?

  1. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

   3 mld zł za same Kraby. Inni się chyba nie chwalili wysokością kontraktów. Np. Mesko ponoć zwiększało zatrudnienie w związku ze sprzedażą. Ciężko poszukać? Paluszek boli?

  2. Dudley

   Tego nikt tobie nie powie, bo dostawy nie są jawne prócz takich medialnych wyjątków ja Kraby. Ale ile i jakiego uzbrojenia, amunicji i paliw dostarczyliśmy to niewiadoma. Jesteśmy też w innej sytuacji jak Czechy. Dla Polski zwycięstwo Ukrainy to żywotny interes narodowy, my więcej darujemy. Dla Czechów to co najwyżej dobry interes, a może nawet nie taki dobry, jeśli Ukrainę przyjmą do UE.

  3. Ajot

   Za Kraby dostaniemy zapłatę od Amerykanów tylko za egzemplarze, które przetrwają wojnę, tak jest umowa skonstruowana Land Lease w ramach której był zakup.

Reklama