Reklama

Wojna na Ukrainie

Centrum serwisowe Leopardów 2 w Polsce?

Leopard 2
Autor. Bundeswehr/Facebook

W trakcie trwającej konferencji w Ramstein, ministrowie obrony Polski, Ukrainy i Niemiec podpisali list intencyjny w sprawie ustanowienia centrum serwisowego dla czołgów Leopard 2.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama
Reklama

Zgodnie z zamieszczonym komunikatem, w Polsce ma zostać zlokalizowane centrum serwisowe dla czołgów Leopard 2, które są przekazywane w ramach pomocy wojskowej dla Sił Zbrojnych Ukrainy. List intencyjny podpisali: wicepremier minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz ministrowie obrony - Oleksji Reznikow i Boris Pistorius.

Czytaj też

Przypomnijmy, że Polska już teraz jest liderem dla grupy państw przekazujących czołgi Leopard 2A4, natomiast Niemcy są przewodzą grupie przekazującej czołgi Leopard 2A6. W naszym kraju istnieją także dwa zakłady posiadające kompetencje w zakresie serwisu, remontów i modernizacji czołgów Leopard 2, są to: Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. z Poznania oraz Zakłady Mechaniczne Bumar Łabędy S.A. z Gliwic.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (13)

 1. DRB

  Ciekawe kto za to zapłaci, ba jak na razie to są typowe ogólnik:, może powstanie jaki,s fundusz (kto do niego włozy kasę?). może unia - a wyjdzie na to, że jak zwykle to my ukr opłacimy wszystko - biznes jak się patrzy, ile można na nich wydawać???

  1. Jabłuszko

   Dla mnie wystarczającą zapłatą jest to że mam weekend który mogę spędzić z bliskimi a w poniedziałek normalnie pójdę do roboty zamiast siedzieć w okopie i martwić się czy ruskie ostrzelają mnie już za chwilę czy za godzinę. I tak będzie doputy Ukraińcy będą powstrzymywać te bolszewicką hordę na swojej ziemi. A będą tak długo jak będą mieli czym. I nie myśl że ino twoje pieniądze na to pójdą. Ja też place podatki i wolę za pokój w moim kraju płacić nimi a nie krwią. Spojrzyj czasem dalej niż koniec swojego nosa, chyba że jesteś ruskim trollem i tylko wykonujesz swoją pracę.

  2. oops

   Jestem w szoku, że tak wiele osób uwierzyło w tę bzdurę. Nie ma ani grama dowodu, że Rosja planowała atak na Polskę.

  3. Davien3

   @oops a to ciekawe bo te plany sa szeroko znane nawet sam Miedwiediew o tym mówił:)) Ale jak widac do ciebie na syberii to jeszcze nie dotarlo

 2. [email protected]

  A dlaczego narada odbyła się w Ramstein i umowy podpisano w Ramstein, a nie w Poznaniu czy Powidzu?

 3. rwd

  Jeżeli Lampartów 2 wyślą tyle ile zapowiadali, czyli kilkadziesiąt szt. to nie ma co liczyć na masowy napływ uszkodzonych czołgów do remontów. Co innego z T-64 tu pracy może być dużo, tylko na czyj koszt. Skończyć się może tak, że od Ukraińców dostaną Łabędy medal ale pod względem finansowym zostaną bankrutem.

  1. Dudley

   Wystarczy jak zamiast żywej gotówki, Ukraińcy przekażą nam technologie rakietowe i użyczą paru inżynierów czy fizyków jądrowych . Bo rakiet balistycznych o zasięgu tys. km nikt nam nie sprzeda. Z USA nie zawsze będzie nam po drodze. Wystarczy że następnym prezydentem zostanie Trump, a ten sprzeda nie tylko Ukrainę, ale dołoży Bałtów w gratisie. A wtedy będziemy w czarnej d...ie.

  2. Davien3

   @Dudley rozumiem ze dla nas Ukraina ma zlamac wszystkie traktaty i narazic sie na gniew USA i zachodu?? az tak głupi to oni nie sa to nie orki

  3. Chyżwar

   @Dudley W zasadzie dobrze kombinujesz, choć z USA to bardziej skomplikowana sprawa jest. Obojętnie czy prezydentem będzie Biden, czy Trump to państwo realizuje swoje interesy. Teraz od dłuższego czasu rywalizuje z Chinami, których wasalem na dobre już stała się rosja. W obecnej sytuacji niezwykle trudno byłoby zrobić odwróconego Nixona.

 4. Był czas_3 dekady

  Jeżeli na bieżąco będzie wpływać kasa do naszej zbrojeniówki za usługi, to nie będzie problemu, niechaj naprawiają. W mediach podano już właściwe kwoty na hub serwisowy dla Leopardów w Polsce.

  1. skition

   Historia T-72 uczy ,że w pewnym momencie źródełko wysycha. i nie wszystkie T-72 restaurowano do standardu T-72M1R .(R jak restaurowany). Fakt był czas trzy dekady tylko w tych Łabędach od 2019 nie restaurowali 230 czołgów T-72.. Dlaczego? Dokładnie nie wiadomo w każdym bądź razie onet tam alarmował ,że z końcem bodajże marca skończyło się im finansowanie na te obstrukcje.Podobnie będzie z Leopardami.. Minie trzy lata i się skończy bo przez te trzy lata nie doprowadzili wszystkich 230 T72 do standardu T-72 M1R,. a Leopard czyli gap filler stanie się coraz mniej potrzebny.

  2. Był czas_3 dekady

   skition@- Decyzja o modyfkacji 230 T72 zapadła gdy nikomu się jeszcze nie śniło o pilnym zakupie Abramsów i K2 i przekazywaniu ich Ukrainie w bardzo dużych ilościach. Prawdopodobnie dlatego zakończono prace przy pozostałych czołgach. do wersji "R". Ponadto nikt nie przewidział, że modernizacja Leo do wersji PL będzie droższa.. Leciwe czołgi wymagały znacznie więcej prac naprawczych, ale w zamian za to czołgi są jak nowe.

 5. Magnat

  Niech pierw skończą modernizację naszych leopardow do wersji PL

  1. Stefan1

   I tak pójdą na front. Czy przed moderką, czy po.

  2. [email protected]

   I super jak tak sie stanie. Zachwycamy się tymi Leo2a4 a to złom rówieśnik naszych T72 do tego niemieckie magazyny części do najstarszych wersji już wyschły tak jak i do T72 :)

  3. Davien3

   @[email protected] I ppo co sciemniasz? nasze Leo2A4 zaczeli produkowac w 1985r czyli jakies 13 lat po tym jak rosjanie zaczęli robić t-72 a nasze T-72 to małpie wersje oryginalnych T-72 A a Leo2A4 jest lepszy od T-72B i porównywalny do t-72 B3

 6. Trump wygrał

  Wiadomo kto za to zapłaci?

  1. oops

   Jeśli nie wiadomo kto - to zapłacimy my. Tak, jak finansujemy produkcję amunicji czy naprawy posowieckiego sprzętu.

  2. hermanaryk

   Ma być współfinansowanie sygnatariuszy oraz pieniądze NATO i UE.

 7. rwd

  Serwis Lampartów i produkcja koreańskiego sprzętu? Łapanie dwóch srok za ogon czasami źle się kończy. Ale nie chcę krakać, otwieram paczkę chipsów, siadam i czekam na realizację tych szumnych zapowiedzi.

  1. Stefan1

   Chyba, że wcześniej zostaniesz mobikiem...

  2. skition

   Leopard to gap filler czyli ileś tam lat będzie dziury zapychał jak Su 22 czy BMP1.. a znając historię BRDM2 to może trwać dziesiątki lat.

  3. balti

   Jeszcze fabryka i serwis Abramsów ma być XD

 8. Chasim

  Czyli nasze leo 2pl opoznione i na naszy koszt serwis leo dla ukr? No jest sie czym chwalic.

  1. Takijeden

   ale o co ci człowieku chodzi? chcesz, żeby to nasi żołnierze i nasze czołgi walczyły z ruskimi?

  2. Chasim

   Tak chce bo nigdy to nie nastapi a na takie straszaki to tylko taki lemingi jak Ty łykaja

 9. Darek S.

  Nie było wyjścia tak trzeba było zrobić.

 10. Monkey

  Dobra decyzja. Zakłady sie utrzymają, a może nawet i rozbudują, bo przecież będa produkować sprzęt dla WP, a nie tylko remontować dla nas i dla Ukraińców. Kadra zostanie utrzymana, a byc może i zatrudnienie się zwiększy. I może Ukraińcy nawet będą wdzięczni i dadzą nam zarobić po wojnie, a nie tylko moznym tego świata.

 11. oops

  Kto za to zapłaci - i dlaczego polski podatnik??!

  1. Macminik

   Nie zrób pod siebie z tej zawiści.... Seriws/naprawa jak każdej broni, odbywa się płatnie. Nikt nie powiedział (wbrew Twoim urojeniom), że naprawy czy przygotowanie Leopardów dla Ukrainy będzie finansowane z polskiego budżetu. Jeśli masz takie informacje, bardzo proszę o podanie rzetelnego źródła takich informacji. Mogę przypuszczać, że naprawy czy modernizacje będą finansowane przez zleceniodawcę, czyli Ukrainę lub kraje które przekazują pieniądze na taką obsługę. O ile się nie mylę, Holandia finansowała przygotowanie Migów przez Czechy dla Ukrainy. Więc zanim zaczniesz bić bezproduktywnie pianie .... pomyśl.

  2. Był czas_3 dekady

   Macminik@ - Jesteś niepoprawnym optymistą. Patrząc na zachowanie niektórych naszych polityków i ich bezgraniczną, nieodwzajemnioną miłość do Ukrainy jaką zapałali w chwili napadu Rosji na naszych sąsiadów, można wszystkiego się spodziewać, także wykonywania usług za friko, pomimo oficjalnych zapewnień w mediach co do zapłaty. Czas pokaże jak będzie.

  3. Rusmongol

   Chocholi taniec przyjaciół rosyjskich obcinaczy głów i polonofobow trwa...

 12. wert

  Polska dwa zakłady remontowe z ludzmi już przygotowanymi , gebelsy z eksterytorialną pakamerą w Rumuni i ludzmi których będą sciągać z Reichu bo a nuż tubylec COŚ podejrzy. Na szczęście dla tych kilkunastu A6, niewiele więcej Marderów punkt napraw wystarczy. Dobry ruch z naszej strony. UKR nawet po wygranej wojnie długo nie będzie stać na przezbrojenie w zachodni SpW. T-64 dalej pozostaną ich czołgiem podstawowym. Tysiąc Leo czy Abramsów mając ZERO kompetencji? Marzenie przy PKB 5-6 razy mniejszym od naszego. Bumar będzie miał co robic. T-72M1R wbrew davienoidalnym pieniaczom okazuje się strzałem w dzisiątkę. Będzie kilka setek czołgów do "zrobienia", już w sumie jest

 13. Pucin:)

  Brawo - tak trzymać - tu pochwalę ministra którego oczywiście nie lubię Pan Mariusza Błaszczaka. jeszcze trzeba załatwić papiery i technologię na serwis Leopardów 1. :) Holendrzy i Duńczycy pomogą tylko trzeba z nimi pogadać!!!!! :0

Reklama