Reklama

Wojna na Ukrainie

Błaszczak w Kijowie: Polska szkoli Ukraińców na Leopardach

Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przebywa obecnie w Kijowie, gdzie spotyka się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem. Jednym z tematów rozmów jest kwestia przekazywania Ukrainie czołgów Leopard 2 i szkolenia na nie ukraińskich załóg.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Szkolenie ukraińskich czołgistów na wozy Leopard 2 będą prowadzone m.in. na terenie Polski, która posiada odpowiednią do tego infrastrukturę oraz znajduje się najbliżej Ukrainy. Proces ten będzie znacząco przyspieszony względem czasu trwania standardowego szkolenia, które trwa znaczny czas, jakiego Ukraińcy obecnie nie mają.

„To jest kwestia na pewno nie dni i nie miesięcy. To jest kwestia tygodni" – podkreślił Błaszczak (PAP)

Reklama

Czytaj też

„Szkolenie zakończy się, gdy dowódcy ukraińscy, jak i dowódcy sojuszniczy uznają, że załogi ukraińskie posiadają już niezbędne umiejętności, by operować tymi czołgami" – powiedział szef MON po rozmowach ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem. (PAP)

„Oczywiście są pewne procesy szkolenia, ale my mamy świadomość sytuacji wyjątkowej, w jakiej znalazła się Ukraina. Szkolenie na pewno będzie efektywne i pozwoli żołnierzom ukraińskim zapoznać się z tymi czołgami w taki sposób, który gwarantuje umiejętność posługiwania się tymi czołgami" – zaznaczył Błaszczak. (PAP)

Czytaj też

Polski Leopard 2A4.
Polski Leopard 2A4.
Autor. fot. US. Army
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (3)

 1. Był czas_3 dekady

  W sprawie pomocy dla UK za bardzo wybiegamy przed kolumnę. Wojna jeszcze długo potrwa i może być przegrana, a nasza armia pozbawiana jest sprzętu który znamy, konserwujemy, modernizujemy. Zostaniemy z gołą d.. Zanim znajdzie się odpowiednia ilość nowego sprzętu w naszych jednostkach, zanim zostanie przygotowana cała logistyka, zanim przeszkolimy załogi, upłynie sporo czasu. Tylko patrzeć jak nasi decydenci wyskoczą z kolejną darmową inicjatywą przekazania kolejnych partii sprzętu, być może bez nagłaśniania jak w przypadku zestawów NEWA, OSA.

 2. rwd

  Niektórzy mówią, że Szwajcaria chce nam sprezentować swoje Leopardy 2 za friko. I ja to pochwalam, choć nie rozumiem.

  1. Był czas_3 dekady

   Wróble ćwierkają, że najpóźniej za kilka miesięcy przekażemy kolejne czołgi w tym Leopardy.

  2. mick8791

   @rwd niektórzy mówią, że USA chcą nam sprezentować swoje F-22. I co z tego wynika? Ano nic poza tym, że tak sobie mówią... Więc może nie opieraj swoich postów na "mówieniu" tylko na jakiejś wiedzy!

 3. Anty 50 C-cali

  Kangury mówią, (Australian, znaczy), że szwaby pierwsze 7 panzerhaubic sprezentowali. Kalendarz taki : 6-tego maja ogłosili, + 4 dni pierwsza ekipa odleciała z nieznananego miejsca- w Polsce. (nie rozumiem dlaczego kowboje w jednym miejscu przetaszczyli dwie wyrzutnie patriot i wycelowali "dla odprowadzania wzrokiem" tej wycieczki). Ale pochwalam Takie "ROZBROJENIE", nawet jak szkolenie trwa do 40 dni. Bo mimo że Lancet grasuje, to dalej jak nie staruch M109- z jakich rozbroiła się Norwegia (+ drugie z 20 skupione przez Londyn!)---to dalej panzehaubica "puka" do russkich pod Sołedarem. Dla vyZwolenia miasta 10-cio tyś (przed wyzwoleniem) stracili Tylesz mobika. Od Czeczenii do Pacyfiku branka, zdaniem niektórych

Reklama