Reklama

Wojna na Ukrainie

Błaszczak: Przekażemy Ukrainie czołgi T-72 oraz bojowe wozy piechoty

Polski T-72M1R. Fot. st. kpr. Aleksander Perz/18 DZ

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że Polska przekaże Ukrainie kolejne czołgi T-72 oraz bojowe wozy piechoty, zapewne w domyśle chodzi tutaj o jedyne tego typu pojazdy używane w Wojsku Polskim, czyli BWP-1.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Polska zatem przekaże kolejne (najpewniej już niemal wszystkie pozostałe) T-72M/M1/M1R oraz bojowe wozy piechoty BWP-1 w ramach kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Z wypowiedzi szefa MON wynika, że w ramach obecnego pakietu może zostać Ukrainie przekazany sprzęt dla jednostki wielkości brygady. Mogłoby to oznaczać 30-40 czołgów T-72 i około 80-100 BWP-1. Warto podkreślić, że w Deklaracji Tallińskiej była informacja o przekazaniu przez Polskę 42 BWP-1 oraz przeszkoleniu dwóch batalionów zmechanizowanych, może to być element realizowanego pakietu pomocy.

Reklama

Czytaj też

Fot. P. Kamiński (15bz.wp.mil.pl)
Reklama

Komentarze (26)

 1. pielgrzym

  Polska niech przekaże Ukrainie całe posowiecki sprzęt czołgi, wozy bojowe, śmigłowce Mi, samoloty Mig, Su.

 2. RGB

  Ukraina nie może tej wojny przegrać. Im większe straty po ruskiej stronie, tym dłuższy czas potrzebny im na dojście do siebie. Ten czas jest dla nas kluczowy, bo musimy zreorganizować wojsko i się dozbroić. Tym bardziej że Amerykanie w tym momencie zogniskowali się na Europie i dają nam gwarancje bezpieczeństwa. Nie zawsze tak musi być, mogą się uwikłać w jakąś awanturę w Azji i zostawić nas własnemu losowi. Dlatego trzeba zrobić wszystko co możliwe żeby dać Ukrainie szanse zadania ruskim największych strat jak to tylko możliwe. bo te straty oznaczają czas na modernizację.

 3. rwd

  Czyli generalnie rozbrajamy się, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

 4. wert

  Polska przekazała UKR 160 T-72 M1; 100 T-72M1R; 50 PT-91; 260 BWP-1; 40 BWP-1 WZM; 72 Kraby; 40 Gradów; 60 2S1; 20 New; 20 Os; 10 Kubów; 20 tyś Grotów masę amo. Łącznie uzbrojenie za 3 mld dol. Wyposażyliśmy kilka brygad, nasze uzbrojenie walnie przyczyniło się do zatrzymania kacapów. UKR ma 10 wyszkolonych brygad BEZ sprzętu. Te 10 brygad moga przeważyć a my nie możemy tego spartolić bo 13% Polaków chce walczyć, 11% sabotować ew partyzancić, 19% chce walkę poprzeć WERBALNIE, reszta zwiać za granicę. Wnioski? Jw

 5. Realista.

  Głupota , gdyż w razie wojny . Rezerwiści ze średnią wieku 50 lat nie będą mieli sprzętu bojowego . K2 , Abramsy itp. itd wymagają zgrywania przynajmniej rocznego , A jest ich teraz tyle co kot napłakał . Oby nie wybuchła wojna teraz , gdy będziemy w " rozkroku " , bo ktoś może nas kopnąć w .....i się szybko poddamy . Brak myślenia, bo emocje zza wschodu wzięły górę . Gdyby Rosjanie zaczęli wygrywać " operację specjalną " TO CO JESZCZE ODDAMY ??

 6. DENIS

  My kupujemy sobie czas tymi dostawami a osłabiamy pozycję Sowietów. choć ich gospodarka chyba już przestawiła się na gospodarke wojenną a zasoby ludzkie chyba też są nieograniczone. Jednak lepiej żeby wojną toczyła się w Donbasie niż pod Białymstokiem. My musimy wykorzystac ten czas na dozbrojenie nowoczesnym sprzętem, rozwinięciem linii montażowych w fabrykach oraz zwiekszeniem liczbności i struktur armii

  1. PGR

   Jak na razie to tylko się rozbrajamy a nie cokolwiek kupujemy, jakoś kraje z zaplecza nie wysyłają tyle ciężkiego sprzętu nie tylko na Ukrainę ale też i do nas żebyśmy mogli uzupełnić stany w jednostkach. Pod Białymstokiem żadnych walk nie będzie bo i czym mielibyśmy walczyć.

  2. Sorien

   Rosja sama nigdy nie zaatakuje NATO ..... Choćby zajęła( co się pewnie stanie bez silnej interwencji NATO ) Ukraine, Mołdawię oraz Gruzję ... Pomijam historie o przewadze technologicznej NATO bo to pół prawda - co z tego że mamy super bronie nowoczesne jak amunicji NOWOCZESNEJ na dwa tygodnie intensywnej wojny? Nie zaatakują nas bo nas jest kilka razy więcej jak ich i na ich strategi zalewania ilością nie mają szans bo nas OBROŃCÓW jest kilka razy więcej

  3. PGR

   Sorien - będziesz bronił się kosą? Na dosłanie broni, amunicji z zewnątrz nie licz, konflikt na Ukrainie już wydrenował zachodnie magazyny. Polska zbrojeniówka Tarnów, Radom czy Mesko to powinna już teraz pracować na 3 zmiany.

 7. ŚniętyMikołaj

  Obserwując jak ta wijna przebiega,to z jednej strony szkoda pozbywać się sprzęty nawet tak starego i niepespektywicznego jak T72. W koncu mamy jeszcze żołnierzy rezerwy, którzy w czasie W mogą tym się poslugiwać. I jak pokazuje przypadek Ukrainy, lepiej mieć mawet coś statego niż nie mieć nic. Ale z drugiej strony i tak trzeba by się tego złomu pozbyć, bo ttle typów czołgów w slużbie to jednak kłopot. W sumienlepiej niech walczą tam niż u nas za kilka lat. Może do tego czasu się dozbroimy. W koncu jestešmy w NATO. Myślę, że skoro NATO tak pomaga Ukrainie ro nas nie zostawi. Jeśli chodzi o BWP 1 to możemy oddać wszystkie. To jeżdżąca trumna nie zdolna do współczwsnej walki

  1. skition

   A co ty tam kury zamierzasz hodować? Wiadomo ,że czołgi są zepsute...bo nimi zajmują się czołgiści..Jak możemy przeczytać w D24...z 27 grudnia 2022.."Gliwickie przedsiębiorstwo w tym roku dostarczyło do Wojska Polskiego 17 zmodernizowanych czołgów podstawowych Leopard 2PL/PL M1, a kolejne trzy są aktualnie w trakcie odbiorów przez użytkownika, zatem mogą one do końca roku także być przyjęte na stan wojska"... i owe 20 wyremontowanych co szumnie nazywa się apgrejdem trafi na Ukrainę ...Pozostałe oczywiście zepsute mogą stanowić dekorację wioski potiomkinowskiej ministra Błaszczaka..Możliwe ,że na Ukrainę trafi też pewna ilość PT 91 Twardy czyli taka której czołgiści nie zajechali...jeszcze nie zdążyli zajechać.

  2. Sorien

   Jak pokazuje przypadek Ukrainy ....... Na każdej wojnie jest tak że lepiej mieć byle co nie nic .... To że większość odrealnionych "ekspertów" myślala że wojny Tera to beda między krajami tylko między nowoczesnymi armiami zawodowymi nie znaczy że tak będzie .... Rowie dobrze mogli myśleć że cyborgi będą między sobą walczyły albo wojny dronów .... Tutaj nic nie pomoże tylko lekcje logiki

  3. Wuc Naczelny

   @skition "i owe 20 wyremontowanych co szumnie nazywa się apgrejdem trafi na Ukrainę" Guzik prawda, trafią stare 2A4. a nie 2 PL pełne nowej tajnej elektroniki.

 8. rwd

  W sprawach ważnych zawsze trzeba mieć plan B, trzeba być gotowym na negatywny scenariusz. Obawiam się, że my wszystko postawiliśmy na jedną kartę, na wygraną Ukrainy, jest ona prawdopodobna ale dużych gwarancji nie ma. Czy jesteśmy przygotowani na wariant, w którym ruskie czołgi forsują Bug wspierane przez białoruskich marynarzy? A Niemcy dalej liczą swoje Leopardy, Amerykanie pogubili się w swoich szachach a Dania przesyła nam wszystkie swoje 3 czołgi. Walki na Ukrainie uczą, że we współczesnej wojnie trzeba mieć magazyny pełne sprzętu i amunicji, by móc myśleć o skutecznej obronie. Nasze magazyny zostały opróżnione, nie ma sprzętu ani starego ani nowego, podobnie z amunicją. Ukraina wystawiła kilkadziesiąt brygad pancernych i zmechanizowanych wyposażonych w sprzęt amunicję i paliwo. Nam sprzętu zostało dla kilku góra kilkunastu brygad a to na niewiele wystarczy.

  1. Wuc Naczelny

   @rwd Żeby mieć plan B, trzba by było mieć na niego czas i pieniądze. Pieniądze nie powstały,c zas zmarnowano. Nie ma planu B, jest plan A w 60% i tak to wygląda.

 9. Piotrgra

  Powinien być kolejny, drugi pakiet 116 M1A1 FEP (z amunicją) a reszta T-72 niech jedzie do Ukrainy. Migi 29 i i Mi-24 też warto wysłać i dostać w to miejsce cokolwiek. Ostatnia chwila. Tam się przydadzą - u nas to sprzęt bez dłuższej perspektywy.

  1. Wuc Naczelny

   M1A1 nie nada się do integracji z ASOP, popłynęlibyśmy na tym finansowo. i Co z nim zrobisz za 10 lat? Drogi paliwożerny niemodyfikowalny analogowy.

 10. Andybuba

  Bardzo logiczna decyzja. Brygada pancerna to dużo, a my i tak odstawiamy te czołgi. Czysta konsekwencją w działaniu jako podtrzymanie decyzji zeszłorocznych. Obyśmy tylko zdążyli z rozpoczęciem pełnej produkcji K2 w Polsce. Bo teraz coś się mówi tylko o montażu 250szt (zamiast produkcji 800) w zakładach Rothem w Polsce. Czyli PGZ nie będzie miał z tym nic wspólnego. Kolejne zdolności nam uciekają?

  1. Kremlin

   Obyśmy w ogóle mieli środki na spłatę kontraktów czołgowych. Gdyby nie ruszono Leopardów to z Abramsami i K2 (180szt) mamy prawie tyle wozów ile potrzebuje 13 batalionów pancernych.

  2. Andybuba

   I faktycznie to by pewnie starczyło. Trochę logistyczny koszmar, ale jak się jest biednym to raczej się nie wybrzydza. Tyle że utrzymanie 3 typów czołgów będzie droższe niż jednego. Szkoda że nikt o tym nie myśli, bo Adolf przegrał wojnę nie dlatego że nie miał racji tylko nie miał czym i za co.

  3. Wuc Naczelny

   @Andyduba "Adolf przegrał wojnę nie dlatego że nie miał racji tylko nie miał czym i za co." Adolf niemiał racji, gdyż przegrał bo od początku mógł sobie wyliczyć że nie ma czym i za co.

 11. Pucin:)

  - MILMAG - pt. Polska wyszkoli i wyposaży ukraińską jednostkę szczebla brygady .>> cytat >> "Komentarz: Do wyposażenia brygady potrzeba ok. 30-40 czołgów T-72 i ok. 80-100 bojowych wozów piechoty BWP-1. Według niezależnych opracowań, do tej pory Polska przekazała Ukrainie ok. 160 czołgów T-72M1 i 100 zmodyfikowanych T-72M1R, ok. 50 zmodernizowanych czołgów PT-91 Twardy, ok. 260 bojowych wozów piechoty BWP-1 i 40 zmodyfikowanych bojowych wozów piechoty BWP-1-WZM (źródło)." >>>> sprawdźcie źródło!!!!!! :)

 12. nadszyszkownik zielony

  Macie już odłożone 240 mln € na cło dla Ukrainy za poprzednią dostawę czołgów? No i na cło za te teraz dostarczane bo mogą was nie wpuścić. A poza tym wiecie że w lipcu Ukraina przywróciła cła na polskie towary? Są wyższe niż cłą na towary z Rosji gdzie większość towarów w tym spożywcze mają zerową stawkę. A co będzie jak doliczą cło za te 80 Krabów? Nie wiem czy nasz budżet to udźwignie?

 13. Fan

  Dobra decyzja z T-72 i bwp. Wysłać jeszcze Mig-29 i Mi-24 w koalicji z innym państwami naszego regionu. Jednocześnie rozmawiać z amerykanami o AH-64D i F-35A.( zgodnie z aneksem zamówić w końcu dodatkową eskadrę bo spadniemy na koniec wydłużającej się kolejki)

 14. JPom

  Dobrą opcją byłby zwrot części ciężkiego sprzętu przez Ukrainę po wygranej wojnie, być może taka opcja brana jest pod uwagę. Gdyby udało się "odzyskać" z 50-60 "twardych" i T-72 można byłoby mieć jakąś pomostową opcję do czasu nasycenia jednostek K2 i Abramsami. To samo dotyczy się innego typu sprzętu.

  1. kanapowy Wódz Naczelny

   A po co? Po wojnie jeśli Ukraina będzie istniała to dobrze by było jak by zwróciła pieniądze i dawała koncesje ekonomiczne a nie zdezelowane po bitewne t72. Jeśli Ukraina wygra to ryzyko wojny spadnie dla Polski drastycznie i spokojnie będzie można produkować powoli k2 a Ukraińcy nadal będą musieli być gotowi na powtórkę, a jeśli nie wygra to nie będzie miał kto czegokolwiek oddawać.

 15. Eee tam

  Duda obiecywał Leo 2 Błaszczak da T 72

  1. rick007

   będzie to i to - i na dokładkę Twardy

  2. Był czas_3 dekady

   Oddadzą i to i to + Twarde, jak pisze rick007. Czołgiści będą szkoleni na Leopardy w Polsce, a ponadto będziemy Ukrainie remontować czołgi.

  3. Sojer

   Bardzo dobrze. Zamiast oddawać wyremontowane T-72 oddajmy stare, a Unia zapłaci MON za ich remont dla Ukrainy. Bumar cały i MON zarobi.

 16. Sojer

  Hmm, z tym niemieckim szrotem też trzeba by coś zrobić, a jak oddamy UA to Unia nam jeszcze zapłaci. Oczywiście wszystkie T-72 i PT-91 na wschód skąd przyszły. Moim zdaniem modernizacja skończy się na tych 366 M1 i 180 K2, a 200 Leo2 jednak zostanie. Polski przemysł niech dostarczy lepiej 800 BWP zamiast 800 K9.

 17. Andrzej15011

  Powinniśmy przekazać też ok 100 KTO ROSOMAK!!!

  1. Baron_von_Orcus

   Każdy Polak powinien tez przekazać po jednej nerce. Statystycznie większość ma dwie.

  2. PNazgul

   Na stan dzisiejszy to by była głupia decyzja ,ze względu na stan naszych bwp (głównie BWP-1) powinniśmy właśnie dawać bwp-1 ,a nie KTO Rosomak.

  3. rick007

   raczej kupić od producenta(za pieniądze USA lub we współudziale finansowym np.fifty fifty czy -jakby się dało-20/80) i przekazywać Ukrainie po np. po 5-10 sztuk miesięcznie(lub w większych partiach np.co kilka miesięcy

 18. wasyll73

  100 % T72 i PT91 powinno pojechac na Ukraine w zamian za Abransy z USA

  1. DIM1

   @wasyll73. To może ja też zadeklaruję gotowość przekazania Ukrainie Starleta 1997, w zamian za Priusa 2023, z USA ?

 19. Bender

  Wolski wylicza, że przekazaliśmy już 50 PT-91, 100 T-72M1R i 160 T-72M1. W marcu 2022 mieliśmy na stanie 232 PT-91 i 301 T-72 wszystkich wersji plus jakieś 100 w magazynach. Czyli optymistycznie zostało 140 T-72 i 270 PT-91. Jest co oddawać. Zostanie nam 249 Leo 2A4/A5 wszystkich wersji, 28 wypożyczonych M1A2 SEPv2 oraz 10 K2. W tym roku dojedzie trochę K2, w końcu do 2025 ma być ich 180. Do tego 116 M1A1 FEP, z czego pierwszy batalion 58 czołgów również w tym roku. No i 250 M1A2 SEPv3 do 2026. A od 2026 ma się rozpocząć produkcja 800 K2PL. Oddajmy Ukrainie wszystkie pozostałe 410 teciaków, one będą nas bronić w Donbasie, a my do końca tego roku będziemy mieli już łącznie ponad 350 czołgów. A do końca następnego roku około 500.

  1. KrzysiekS

   Bender Z matematyki to trochę słabo mieliśmy 232 PT-91 przekazaliśmy 50 i według ciebie zostało 270 PT-91?

  2. wert

   mądrze gadasz z tym że liczyłbym też Leo mogące dać UKR dużo lepszy manewr. Badania społeczne już po agresji wykazały że 11% Polaków chce walczyć, 13% chce sabotować i ew partyzancić, 19% chce popierać WERBALNIE. Reszta chce zwiać za granicę. Jeśli jest tylko cień szansy że nasz sprzet na UKR przeważy dobrze by było to wykorzystać. Nasze złogi szkoliłbym już na Abramsa i K2. Permanentnie, na zmiany tak aby mieć osobowo 4-5 załóg wyszkolonych. Do APS-ów daleko nie będą mieli a jankesi pomyślą: może nie musimy na razie naszych wysyłac

  3. mick8791

   Przecież my nigdy nie mieliśmy T-72M1R w liczbie 100 szt...

 20. Prezes Polski

  Dobry ruch. Ten sprzęt jest całkowicie przestarzały. Jego użycie na polu walki owszem sprawi kłopot sowietom i jakoś tam przełoży się na ukraińskie zdolności do ich powstrzymania, ale nieuchronnie spowoduje wysokie straty. Wolałbym żeby nasi żołnierze, jak przyjdzie czas ruszyli do boju znacznie lepiej wyposażeni. Osiągamy dodatkowo korzyści wizerunkowe, potrzebne, bo obecne władze doprowadziły do całkowitej deprecjacji nasze pozycji na arenie międzynarodowej.

  1. Kris23

   A jaką to pozycję mieliśmy na arenie międzynarodowej za poprzedniej władzy? Chyba tylko pochyloną do przodu ze spuszczonymi spodniami. Byle urzędnik kichnął w Unii to Tusk leciał z chusteczką. Lub marynarką!

  2. PGR

   Przestarzały w stosunku do czego? Starych rosyjskich T62? Oprócz bezmyślnego rozbrajania WP chyba bardziej denerwujące jest jeszcze takie deprecjonowanie pomocy z Polski jakbyśmy rzeczywiście im złom oddawali a nie czołgi z własnych jednostek.

  3. Rupert

   @Kris23. Poprzednia władza bardziej współpracowała z innymi krajami, a obecna z wieloma się skłóciła. Dopiero wojna w Ukrainie przeorientowała myślenie, a inni skuili się właśnie na niej. Nie wiem skąd te kompleksy względem Brukseli itp.

 21. duzygrzesio

  Mariusz, idź na całość! Ukraina czeka na nasze F-16.

 22. KrzyKut

  Jeszcze jedno. Skoro mamy już tych trochę LEO a Niemcom decyzja o zgodzie na dostawy jeszcze trochę zajmie to na razie powinniśmy zaoferować Ukraińcom szkolenie na tym typie.. Chyba tyle nam wolno? Dzięki temu, jak Niemcy podejma decyzję - mam nadzieję, że pozytywną - Ukraińcy będą mieli przeszkolonych czołgistów.

  1. Kumbot

   Hmmmmm ...... a myślisz że co robimy.... puki co.... podobno na razie w ramach LitPolUkrbrig Ukraińcy tylko oglądają jako ciekawostkę, a że się tam któryś Andrzej da przejechać Jurijowi, czy przycelować - to co tam, najwyżej błotnik sie wyklepie i już ... tak że tego... Niby 5 batalion jest na zmechu. ale co tam,,,, jaki problem podwieźć ich do Wesołej.

 23. rick007

  za czasów PRL i LWP było na stanie ponad tysiąc czołgów(kilkaset T-54,T-55 i i chyba 500-700 T-72) - jak to się stało że z nich została ledwie połowa czyli 300 sztuk(wiki/List_of_equipment_of_the_Polish_Land_Forces) plus ok.100 sztuk w magazynach bez żadnej obsługi od lat czyli prawie złom) ja rozumiem rozwiązywanie jednostek i co za tym szło ograniczanie(czyli złomowanie) za czasów jedynie "słusznych" jedynie słusznych koalicji(wiadomo jakich) ALE pozbawić się około POŁOWY sprzętu - ktoś tu powinien jednak przysłowieowo "beknąć" za ten de facto SABOTAŻ

  1. Niutek

   Sporo tych T-72 stało się PT-91 po modernizacji.

  2. rick007

   dokładnie 140(27 PT-91MA i 113 PT-91MA1) - no ok ale brakuje nadal ok.100 wozów - rozpłynęły się? zardzewiały bo to ruski szajs z niskogatunkowej stali i poszły do pieca hutniczego? (bo do Malezji-co pamiętam jak przez mgłę więc sory za możliwą niedokładność- w latach 90-tych albo dwutysięcznych sprzedaliśmy "originally produced" PT-91

  3. Esteban

   w kwestii T54 i T55, to chyba się nimi golimy i tylko do tego się nadawały, gdy je złomowano.

 24. rwd

  Skoro jesteśmy wg Lloyd Austina liderem w przekazywaniu sprzętu pancernego, to nie wypadało siedzieć cicho i udawać, że nas nie ma. Teraz naszych czołgistów przeniesiemy do piechoty a ich czołgi na lawety i na Ukrainę. Jestem za pomocą Kijowowi ale mniej spontaniczną a bardziej wyrachowaną. My też mamy swoje potrzeby i warto by Amerykanie i inni mieli je na względzie. Trzeba pomagać, bez dwóch zdań, ale w pierwszej kolejności sobie.

  1. bmc3i

   Sobie pomagamy przez zakup nowych czołgów i utylizacje starych T72 z magazynów.

  2. ALB

   Zdecydowanie wole żeby ten sprzęt walczył pod Bachmutem, a nie pod Białym Stokiem - zrozum,że jeśli Ukraina padnie to będziemy mieli pod granicą sowietów z tym traktorzystą w Mińska na czele. Każdy wysłany tam czołg osłabia ruskich, przy okazji nie giną nasze załogi.

  3. rick007

   "Trzeba pomagać, bez dwóch zdań, ale w pierwszej kolejności sobie." Nieprawda - w pierwszej kolejności trzeba pomagać tym co mogą pomóc NAM bo to najlepsza pomoc sobie(i pomagają tępiąc za nas-ich krwią a nie naszą - hordy naszych przeciwników)

 25. Cyber Will

  Słuszna decyzja. A w kwestii czołgów Leo to można gadać z Niemcami nawet i MIESIAC ale już TERAZ trzeba zacząć szkolenie ukraińskich załóg bo to potrwa 2-3 (?) miesiące -. tak już teraz w USA szkolą się ich piloci mysliwców. .

Reklama