Reklama

Wojna na Ukrainie

629. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

ukraina wojsko wojna
Żołnierz ukraińskiego wojska
Autor. Служба зв’язків з громадськістю 17-та окрема танкова Криворізька бригада імені Костянтина Пестушка/Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/X

629 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 14 listopada 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: SOU odparły ataki rosyjskie pod Syńkiwką , Petropawliwką , Nadiją i w lesie sieriebriańskim. SZ FR ostrzelały 12 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Bohdaniwką , Iwaniwskim , Kliszczyjiwką i Andrijiwką . Rosjanie poprawili swoje położenie taktyczne w rejonie zbiornika berchiwskiego i okopali się na odzyskanych pozycjach. SZ FR ostrzelały 11 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: SOU odparły ataki rosyjskie pod Nowokałynowym , Awdijiwką , Siewiernym , Toneńkim , Pierwomajskim , w Marince i pod Nowomychajliwką . Sytuacja pod Stepowym pozostaje napięta. Pod Awdijiwką zestrzelono rosyjski samolot Su-25. SZ FR ostrzelały około 15 miejscowości. W okupowanym Doniecku doszło do eksplozji.

Reklama

Odcinek zaporosko-wuhłedarski: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Staromajorskim . Trwają walki pozycyjne w rejonie Robotyne , pod Nowoprokopiwką i Werbowym . SZ FR ostrzelały ok. 35 miejscowości.

Odcinek chersoński: rosyjska próba likwidacji przyczółku ukraińskiego w Krynkach z dnia 13 listopada zakończyła się niepowodzeniem. SOU powiększa liczebność swych grup na lewym brzegu Dniepru. SZ FR ostrzelały siedem miejscowości. W Bryliwce artyleria SOU ostrzelała budynek, który Rosjanie wykorzystywali jako koszary.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach zaczepnym obu stron.

Ostrzały: SZ FR ostrzelały osiem miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz dziewięć w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego. Ukraińska opl zestrzeliła siedem z dziewieciu dronów kamikadze Shahed 131/136.

Obwód moskiewski (Federacja Rosyjska): w Kołomnie miało dojść do uderzenia drona ukraińskiego w jednym z przedsiębiorstw budowlanych.

Reklama

Komentarze (5)

 1. GB

  Cytuję: "Dania pomoże w ograniczeniu handlu rosyjską ropą Unia poszukuje nowych sposobów ograniczenia handlu rosyjską ropą. Zgodnie z nowymi planami Komisji Europejskiej, Dania dostanie zadanie kontroli i blokowania tankowców z Rosji przepływających przez jej wody. A przepływa tamtędy 60 proc. morskiego eksportu Rosji.". Jest na to plan - tankowce przechodząc przez cieśniny duńskie będą musiały przedstawić ubezpieczenia wiarygodnych firm ubezpieczeniowych, a takie ze względu na sankcje tego nie zrobią. Jest na to powód, gdyż tankowce transportujące ruską ropę są stare i w kiepskim stanie technicznym.

  1. młodygrzyb

   Tymczasem USA kupuje paliwo od Greckiej rafinerii jaka to paliwo produkuje z ruskiej ropy. Zaś w Polsce zimą może zabraknąć gazu ponieważ firma z USA jaka miała dostarczać do Polski 7,5 miliarda m3 gazu nie dostarczyła ani cm3 i nie ma zamiaru dostarczać bo bardziej opłaca jej się gaz sprzedawać do Azji. Azja kupuje wszystko jak leci mimo że wzięła już wszytko od ruskich.Gazu może zabraknąć w całej Europie bo ta firma miała dostarczać 1/3 gazu jaki potrzebuje Europa a nie dostarcza. Ale u nas cichutko sza w temacie.

  2. wolbi

   Magazyny gazu w polsce i europie sa wypelnione pod korek...to nawet dobrze ze nie dostarczaja bo bysmy nie mieli tego gdzie upychac :D Tak tak..juz w zeszlym roku widzialem te kacapskie filmiki jak to europa zamarza, a ja ciagle w krotkich spodenkach i nawet gesiej skorki nie mam :D

 2. młodygrzyb

  Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego temat sytuacji na granicy Polsko-ukraińskiej to temat zakazany?

  1. Rusmongol

   Zakazany? Nie widziałem żadnego "dekret" żeby za mówienie o tym zamykali lub nakładał grzywny jak często za mówienie prawdy jest w kacapo faszyzji.

 3. GB

  Runet podaje że w ataku na stocznię gdzie były remontowane: okręt desantowy Mińsk i okręt podwodny Rostów nad Donem zginęło co najmniej 2 marynarzy okrętu desantowego i 2 marynarzy okrętu podwodnego. Są ich nekrologi. Przy czym jest bardzo możliwe tak wynika z runetu że podwodniaków mogło zginąć więcej ale póki co nie ma na to dowodów.

 4. bezreklam

  Su 25 to chyba stary rzench ?

  1. GB

   A co? Ukraińcy podali że ruscy stracili pod Awdijewką od początku października 8 Su-25, ale nie ma potwierdzenia.

 5. GB

  Ruscy pokazali filmik z jakimś prowizorycznym pociągiem pancernym. Ma drony stanowisko(a) z działkami 23 mm, bwp, a piechota siedzi w opancerzonym wagonie. No i maja drona mavika. A i piechota ćwiczy także naprawianie torów. Czyżby po ostatnim sabotażu takie pociągi będą patrolować linie kolejowe w pobliżu Ukrainy?

Reklama