Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

176 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [PODSUMOWANIE]

Fot. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

176 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 18 sierpnia 2022 roku.

Odcinek charkowski: pod wsią Łebiaże Rosjanie przeprowadzili minowanie narzutowe. SZ FR ostrzelały 24 miejscowości. W obwodzie biełgorodzkim na terytorium Federacji Rosyjskiej doszło do eksplozji składu amunicji w bazie wojskowej w pobliżu wsi Timonowo i Sołoti . Z obu miejscowości ewakuowano mieszkańców.

Odcinek izjumski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron (co nie oznacza, że nie doszło do wymiany ognia lub niewielkich ataków). SZ FR ostrzelały 19 miejscowości.

Odcinek łymański: artyleria rosyjska ostrzelała Rajhorodek i wieś Donieckie.

Odcinek siwersko-bachmucki: oddziały rosyjskie dwukrotnie nacierały bez powodzenia w rejonie Spirne , Iwano-Dariwka . Pierwsza z wymienionych wsi znajduje się prawdopodobnie na tzw. „ziemi niczyjej" i bywa tymczasowo obsadzana przez SZU, druga znajduje się nadal pod kontrolą strony ukraińskiej. Wczorajsze próby oskrzydlenia Jakowliwki zakończyły się niepowodzeniem. Zamiast tego SZ FR skupiły się na zajęciu Sołedaru , Bachmuckiego , zajęciu wschodnich przedmieści Bachmutu (walki toczyły się na wschód od stawu przy ul. Pierwomajskiej i szosie H-32, m.in. o fabrykę mebli, zakład produkujący ceramikę oraz rozlewnię win), wsi Zajcewe , zachodniej części Kodemy i północnej części miasteczka Zajcewe . Dzisiejsze ataki na wymienione miejscowości zakończyły się niepowodzeniem. SZ FR ostrzelały co najmniej 20 miejscowości. SZU ostrzelały rosyjski skład amunicji i paliw w Łotikowym . W Kadijewce (przed dekomunizacją Stachanowsk), mieście okupowanym od 2014 r., doszło do eksplozji rosyjskiego składu amunicji, albo w wyniku ostrzału ukraińskiego, albo za sprawą działalności Sił Operacji Specjalnych SZU.

Odcinek awdijiwsko-doniecki. oddziały rosyjskie przeprowadziły nieudane ataki na Kamiankę i Awdijiwkę . Rosjanie zaatakowali również Pierwomajskie oraz wsie Newelskie i Łozowe . Inny oddział rosyjski uderzył na pozycje SZU na południe od Nowomychajliwki . Wszystkie wymienione ataki również zakończyły się porażkami. Na południe od Wuhłedaru podjęli próbę przełamania pozycji ukraińskich pomiędzy wsiami Szewczenko a zajętą przedwczoraj Jehoriwką . Okazuje się, że SZU nadal utrzymują pozycje w północno-zachodniej części ruin wsi Piski . Z kolei wieś Sołodkie została zdobyta lub znajduje się na „ziemi niczyjej". SZ FR ostrzelały 23 miejscowości. W wyniku ostrzału w Awdijiwce wybuchł pożar. SZU zniszczyły rosyjski magazyn amunicji w okupowanej Amwrosyjiwce , oddalonej o ok. 63 km od linii frontu. Ukraińcy zniszczyli również skład w okupowanym mieście Czystiakowe (przed dekomunizacją Torez). W mieście Krynyczna , gdzie znajduje się węzeł kolejowy, wysadzony został fragment toru. Prawdopodobnie w wyniku ostrzału lub dywersji Sił Operacji Specjalnych SZU doszło do pożaru dużego obiektu pod miejscowością Szyroke , na terytorium okupowanym od 2014 roku.

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały 13 miejscowości. SZU zniszczyły skład amunicji w nadmorskim kurorcie Kyryliwka . Niepokojące informacje dochodzą z okupowanego Enerhodaru, gdzie znajduje się elektrownia jądrowa. Rosjanie grożą wyłączeniem bloków elektrowni. W tym samym czasie starają się również zorganizować odcięcie jej od sieci energetycznej Ukrainy. Ponadto Federacja Rosyjska zdecydowanie odmówiła demilitaryzacji obiektu.

Odcinek chersoński: trwają walki o wieś Błahodatne . Lotnictwo SZU uderzyło na miejsca koncentracji przeciwnika pod Nowowozniesenskim i Ołeksandriwką . SZFR ostrzelały 20 miejscowości. SZU ponownie ostrzelały wyrzutniami HIMARS Nową Kachowkę.

Odcinek czarnomorski: brak informacji o działaniach obu stron. Pod miasteczkiem Miżwodne na okupowanym Krymie wybuchł duży pożar. Do eksplozji doszło na lotnisku wojskowym w Belbeku .Pojawiły się również doniesienia o wykorzystaniu przez SZ FR obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w rejonie okupowanego Kerczu.

SZ FR ostrzelały dwie miejscowości w obwodzie sumskim.

Komentarze