Wielkie manewry egipskiej armii przy granicy z Libią

30 stycznia 2020, 11:05
Egyptian_air_force_F-16_refueling
Fot. Staff Sgt. Amy Abbott/U.S.A.F.
Reklama

Siły Zbrojne Arabskiej Republiki Egiptu przeprowadziły w ostatnim czasie szereg manewrów wojskowych przy granicy z ogarniętą wojną domową Libią. Działania te mają na celu demonstracje siły wymierzoną w Turcję, która w ostatnim czasie zwiększyła swoje wsparcie dla zwalczanych przez Egipt władz w Trypolisie.

Wszystkie prowadzone przez Egipt kroki odbyły się w ramach ćwiczeń wojskowych o kryptonimie "Qadir 2020", w trakcie których egipskie siły powietrzne dokonały przerzutu powietrznego dużej liczby różnego rodzaju maszyn, z całego kraju, na lotniska wojskowe położone przy granicy z Libią oraz przeprowadziły szereg ćwiczeń we współpracy z rodzimą marynarką wojenną, operującą na Morzu Śródziemnym. Według deklaracji rzecznik prasowego egipskich sił zbrojnych, płk. Tamera al-Rifai'a, działania te mają na celu zabezpieczenie interesów ekonomiczno-politycznych Egiptu w regionie.

Równolegle, do działań lotnictwa i marynarki, jednostki wojsk lądowych stacjonujące w zachodniej części tego państwa przeprowadziły cykl, szeroko zakrojonych, ćwiczeń na poligonach wojskowych wzdłuż egipsko-libijskiej granicy i wybrzeża Morza Śródziemnego. Według oficjalnych informacji, manewry te miały na celu przećwiczenie i doskonalenie się egipskich żołnierzy w zakresie skutecznej obrony granicy lądowej i morskiej przy granicy z Libią oraz przeciwdziałania i odpowiedzi na możliwość potencjalnego ataku.

Szef szkoły dowódczo-sztabowej egipskiej armii gen. dyw. Mohamed al-Shahawy stwierdził natomiast, że manewry te spowodowane są trwającą za zachodnią granicą Egiptu wojną domową w Libii, a szczególnie podjęciem przez tureckie władze decyzje o interwencji zbrojnej w tym państwie po stronie trypoliskiego rządu, pod kierownictwem Fayeza al-Sarraja. Tureckie działania mają zagrażać bezpieczeństwu i interesom Egiptu w regionie, który wspiera zwalczany przez Turcję rebelianckie wojska gen. Haftara.

Egipsko-tureckie działania polityczno-zbrojne względem wojny domowej w Libii cały czas intensyfikują się od kilku tygodni w cieniu konferencji pokojowej w Berlinie, która odbyła się z udziałem obu stron tego konfliktu w dniach 18-19 stycznia br., a także trwającego od 12 stycznia br. oficjalnego rozejmu. 

Jednak, to nie jedyny kierunek ćwiczeń wojskowych podejmowanych w ostatnich dniach przez stronę egipską. Marynarka wojenna tego państwa, wspólnie z morskimi siłami Arabii Saudyjskiej ćwiczą również na wodach Morza Czerwonego w ramach "Morgan-16".

Kair poinformował, że egipska strona delegowała do przeprowadzanych ćwiczeń fregatę Taba, statek zaopatrzeniowy Halayeb, pewną liczbę wyrzutni rakietowych oraz morskich komandosów. Saudyjczycy przysłali fregatę Al-Rijad, okręt patrolowy oraz również siły operacji specjalnych. Egipcjanie i Saudyjczycy mają testować możliwość przeprowadzania szeregu operacji specjalnych i antyterrorystycznych, a także testować współpracę w przestrzeni dowodzenia, kontroli, komunikacji pomiędzy swymi kontyngentami.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Kapustin
czwartek, 30 stycznia 2020, 22:16

Pierwszy odbiór techniczny pierwszej eskadry K 52 odbył się w zakladach kamowa. Przyjętych do rejestru ZERO DLACZEGO?

Puder do uszu
czwartek, 30 stycznia 2020, 17:32

Wielka egipska puder armia pokazała co potrafi w Jemenie No a teraz 2 mistrale płyną do Trypolisu Nie przepraszam zostaly na morzu czerwonym,z braku śmigłowców

Tomek pl
czwartek, 30 stycznia 2020, 21:48

Chodzi Ci o te śmigła od rosjan k52 kture odkupili

Egipcjanin Sinoe
czwartek, 30 stycznia 2020, 15:37

Angole zostawili w Egipcie całkiem niezle działa na 8-km Może dac Haftarowi

Africa Corps
czwartek, 30 stycznia 2020, 15:07

Qadir 2020 wielbłądów przez pustynię Dlaczego? Bo drogi od czasów Afrika Corps A te słynne lotniska to pamiętają 1943

tagore
czwartek, 30 stycznia 2020, 15:02

Ciekawy będzie kolaps "imperium" Erdogana ,kto będzie kontrolował Bosfor.

adrian
czwartek, 30 stycznia 2020, 14:12

Szykuje się kolejna wojna Kraje Arabskie nie pozwola Turcji na bycie mocarstwem regionalnym

Derwisz
czwartek, 30 stycznia 2020, 13:30

Saudyjczycy to mogą przetestować megafony.FACHURY nic tam nie działa, to ze coś tam lata i pływa to zasluga chłopaków z Pakistanu

Tweets Defence24