Reklama

Geopolityka

Wielka Brytania zwiększy współpracę wojskową z Ukrainą

fot. www.mil.gov.ua
fot. www.mil.gov.ua

Brytyjski minister obrony Michael Fallon poinformował, że Wielka Brytania jest zainteresowana zwiększeniem współpracy techniczno-wojskowej z Ukrainą i że twarde stanowisko Wielkiej Brytanii wobec sankcji nałożonych na Rosję pozostanie niezmienione. Może to oznaczać, że Brytyjczycy wykorzystując Brexit zamierzają odejść od stosunkowo łagodnych działań Unii Europejskiej w stosunku do Federacji Rosyjskiej.

Brytyjska deklaracja zwiększenia współpracy padła podczas oficjalnej wizyty delegacji Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii na Ukrainie. Fallon spotkał się z Sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy Oleksanderem Turczynowem. Turczynow wykorzystał okazję do podziękowania rządowi Wielkiej Brytanii za dotychczasową pomoc i do zaapelowania o podniesieniu współpracy bilateralnej na wyższy poziom.

Ukrainiec starał się wykazać, że blokowanie dostaw uzbrojenia „zabijającego” i technologii jego wytwarzania na Ukrainę jest strategicznym błędem, „ponieważ bezpieczeństwo Europy zależy od ukraińskiego potencjału obronnego”. Turczynow bardzo rozsądnie argumentował, że obecna sytuacja geopolityczna wymaga zdecydowanego stanowiska w sprawie zwalczania terroryzmu i agresji militarnej, bez którego nie będzie można odtworzyć systemu bezpieczeństwa zbiorowego.

Michael Fallon zadeklarował, że Wielka Brytania jest zainteresowana zwiększeniem współpracy z Ukrainą, że będzie wspierać działania władz w Kijowie w realizowaniu przemian demokratycznych i że nie twarde stanowisko w odniesieniu do Rosji nie zostanie zmienione. W deklaracjach tych nie było jednak wzmianki o współpracy w tej dziedzinie z Unią Europejską.

Wielka Brytania jest nadal zdecydowana wspierać Ukrainę na drodze do ochrony integralności terytorialnej i suwerenności. Będziemy dbać o kontynuowanie sankcji wobec Rosji, aż do pełnego wdrożenia wszystkich postanowień umów Mińsku.

Minister obrony Wielkiej Brytanii Michael Fallon

Fallon w czasie wizyty na Ukrainie spotkał się z ukraińskimi żołnierzami przeszkolonymi pod nadzorem brytyjskich instruktorów wojskowych i był pod wrażeniem ich odwagi oraz zaangażowania w obronę swojego kraju. Wyraził również kondolencje dla rodzin żołnierzy ukraińskich, którzy zginęli podczas rosyjskiej agresji składając kwiaty na symbolicznej płycie „Obrońcom ojczyzny”.

Brytyjski minister obrony podczas spotkania ze swoim ukraińskim odpowiednikiem dyskutował na temat stanu realizacji wspólnych projektów i postanowił dalej rozwijać niektóre z nich – w tym pracę instruktorów z Wielkiej Brytanii z żołnierzami Sił Zbrojnych Ukrainy. Fallon potwierdził, że program szkoleniowy będzie kontynuowany co najmniej do marca 2018 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama