Reklama

Siły zbrojne

Węgry: poszukiwania następcy An-26

Fot. Adrian Pingstone/Wikipeida
Fot. Adrian Pingstone/Wikipeida

Węgierskie siły powietrzne rozpoczynają poszukiwania następców czterech samolotów transportowych An-26. Wybór spodziewany jest na wiosnę przyszłego roku. 

Jak informuję portal Defense News węgierski generał Tibor Benkő zapowiada plany zastąpienia obecnie posiadanych przez Budapeszt czterech samolotów transportowych An-26. Wybór dostawcy trzech nowych maszyn jest spodziewany na wiosnę 2018 roku. Zakup ma uzupełnić pozyskanie kolejnych trzech samolotów w dalszej przyszłości. Planowana wartość spodziewanego kontraktu nie zostało ujawniona. 

Prawdopodobnie wybór zostanie dokonany spośród konstrukcji zachodnioeuropejskich chociaż Budapeszt pozostaje także w dobrych relacjach przemysłowych z Rosją. Spółka Russian Helicopters odpowiada obecnie za remonty węgierskich śmigłowców Mi-17 i Mi-24. Należy przy tym dodać, że w ramach planów modernizacji lotnictwa Węgier oprócz samolotów transportowych planowany jest także zakup nowych śmigłowców niesprecyzowanego typu. 

Czytaj też: Węgierskie śmigłowce wracają z Rosji

Węgry pozostają ostatnim krajem NATO wciąż używającym An-26. Polskie Siły Powietrzne wycofały te maszyny ze służby w 2009 roku zastępując je samolotami CASA C-295. Na ten sam typ zdecydowali się Czesi. Z kolei Rumunia, Bułgaria, Litwa i ostatnio Słowacja zdecydowały się na konkurencyjną konstrukcję jaką jest włoski samolot transportowy Alenia C-27J Spartan. W Europie radzieckie samoloty transportowe An-26 wciąż znajdują się na wyposażeniu lotnictwa sześciu krajów. Oprócz Węgier są to Rosja, Ukraina, Mołdawia, Białoruś i Serbia. 

Czytaj też: Pierwszy C-27J Spartan u Słowaków

Reklama

Komentarze (3)

 1. aster

  Moze bylo by warto kupic od USA C27J 16 szt ,(z rezerw) a wszystkie casy i przwerobic na C-295 MPA/Persuader 6 szt , C-295 SAR 4 szt , C-295 AEW&C 3 szt i C-295 SIGINT 3 szt , takich typow samolotow na brakuje a c27 i tak ma lepsze parametry od casy.

  1. aster

   (autokorekta)USA sprzedala wiekszosc C27j strazy przybrzeznej (USCG) ... ale casy i tak nadaja sie tylko do czwiczenie skokow spadochronowych i przewozenia lekkich ladunkow , casy mozna przerobic jak napisalem wczesniej , i zastapic je 8 uzywanymi C130-30J.

 2. TomaszBąk

  Węgierskie Mi-24 zostały już wycofane. Na stanie pozostaje jedynie ok. 12 Mi-8/17

 3. Ślązak

  CASA to nasz interes bo te samoloty będą serwisowane w Warszawie

Reklama