Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Weekendowy przegląd prasy: Rosja na celowniku terrorystów, MON dementuje informacje ws. afgańskiej dziewczynki, Marynarka zagra dla Orkiestry, Senat pozytywnie o budżecie MON

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Przegląd prasy

Gazeta Wyborcza, Rosja w cieniu terroru, Wacław Radziwinowicz: Niedawne zamachy w Wołgogradzie, których ofiarą padły 34 osoby, przypomniały jak bezradne są władze Rosji wobec ogromnego, a lekceważonego przez nie niebezpieczeństwa grożącego krajowi. (...) 0 terroryzmie islamskim nie było mowy...Oficjalnie wojna kaukaska skończyła się dawno temu bezspornym zwycięstwem Władimira Putina, o którym świat miał się przekonać podczas udanej zimowej olimpiady w Soczi na czarnomorskim wybrzeżu Kaukazu. Ta retoryka się nie zmieniła, gdy Doku Umarow, przywódca kaukaskiego podziemia, już 3 lipca wypowiedział wojnę igrzyskom, wzywając swoich bojowników, by nie dopuścili do nich „wszelkimi sposobami, na jakie pozwala Allah". (...) Prof. Aleksiej Małaszenko, jeden z najlepszych ekspertów od Kaukazu, słusznie nazywa ten region Federacji Rosyjskiej „wewnętrzną zagranicą", bo obowiązują tu lokalne prawa, przestrzega się nie rosyjskich, lecz swoich obyczajów i zasad. Miejscowi dygnitarze są powiązani z klanami, bandytami, podziemiem. Płacą terrorystom za spokój, czasem korzystają z ich usług. Wzięty do niewoli żywy bojownik może się dla nich okazać zbyt niebezpieczny.

Rzeczpospolita, Marynarka Wojenna dla Orkiestry: Szkolenie poligonowe, rejs jachtem s/y „Admirał Dickman”, długopis piszący w kosmosie, a nawet prywatny koncert chóru – można wylicytować na aukcjach przygotowanych przez Akademię Marynarki Wojennej. Dochód z nich zostanie przekazany dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ubiegłym roku zorganizowane przez tą uczelnię aukcje wsparły WOŚP kwotą ponad 8 tys. zł. W tym roku uczelnia przygotowała urozmaicone atrakcje. Można je wylicytować na aukcjach internetowych WOŚP. Można wygrać udział w szkoleniu poligonowym „Leadership".

Gazeta Wyborcza - Bydgoszcz, Zarka jednak żyje! MON dementuje plotki: - Afgańska dziewczynka, która była leczona w Bydgoszczy, żyje - poinformował rzecznik MON Jacek Sońta. Wieść o tym, że mała Zarka została zamordowana, od czwartkowego popołudnia krążyła w mediach. Podał ją TVN24 w reportażu z Afganistanu. Dziennikarz Piotr Świerczek twierdził, że dziewczynka została zamordowana przez kogoś z rodziny. Nie udało się tej informacji potwierdzić w innych źródłach. Wczoraj po południu rzecznik MON Jacek Sońta podał, że dziewczyna żyje. Potwierdziły to władze dystryktu, w którym Zarka mieszka, przedstawicielom Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Sońta nie podał, o jaki dystrykt jakiej prowincji chodzi, uzasadniając to względami bezpieczeństwa dziewczynki. Sześciolatka została ranna w nogę w październiku 2012 r., gdy przechodziła z ojcem przez ulicę podczas wymiany ognia między talibami a policjantami. Kula trafiła sześciolatkę w prawe udo i uszkodziła nerw kulszowy. Życie uratowali jej lekarze z polskiej bazy w Ghazni. W ciężkim stanie przewieziono ją do polskiego szpitala polowego. Tam zajęli się nią stacjonujący w Afganistanie polscy lekarze

PAP, Senacka komisja pozytywnie o budżecie MON: Senacka komisja obrony pozytywnie zaopiniowała budżet MON na 2014 rok. Wynosi on ponad 32 mld zł, w tym ponad 8 mld zł przewidziano na modernizację techniczną. W budżecie MON i budżetach wojewodów na tegoroczne wydatki obronne przewidziano 32,036 mld zł. Wiceminister obrony Czesław Mroczek podkreślił, że wydatki majątkowe - ponad 8 mld zł - to jedna czwarta budżetu, więcej niż wymagane 20 procent.

Reklama

Komentarze (2)

  1. podatnik

    A nie prościej przekazać pieniądze z firm budżetowych od razu na ochronę zdrowia, bez dodatkowych pośredników? Pieniądze przeznaczone na wojsko powinny być wydane na wojsko, a działalność charytatywna ma sens wtedy, gdy sięga się do swojej kieszeni, a nie kieszeni podatników.

  2. modrzew

    Pan Radziwinowicz nie przestanie pisać głupoty chyba że jest typowym rusofobem . Niech się zastanowi czy w USA czy Hiszpanii są aż tak silne siły specjalne ze mogą zapobiec atakom terrorystycznym .

Reklama