Siły zbrojne

Wadliwe MiGi-21 dla Chorwacji. Zagrzeb proponuje rozwiązanie

Fot. MORH
Fot. MORH

Chorwackie ministerstwo obrony w komunikacie dla mediów poinformowało o przekazaniu stronie ukraińskiej propozycji wymiany otrzymanych samolotów MiG-21, które uznano za wadliwe, na sprawne, objęte gwarancjami państwowymi.

Chorwacja nabyła od ukraińskiego przedsiębiorstwa Ukrspecexport cztery samoloty myśliwskie w celu wzmocnienia lotnictwa, umowę o wartości 8 mln EUR zawarto w 2013 r. Po otrzymaniu maszyn w roku 2017 chorwackie siły powietrzne uznały, że MiGi są uszkodzone i nie nadają się do użytkowania. Na początku lutego 2018 r. chorwackie ministerstwo obrony powiadomiło o tym ministerstwo obrony Ukrainy, proponując jednocześnie, by Ukraina wymieniła cztery uszkodzone samoloty MiG-21 na sprawne i objęte gwarancją państwową.

Zdaniem chorwackich ekspertów propozycja rządu ma jednak niewielkie szanse powodzenia. W trakcie niedawnej wizyty ukraińskiego szefa resortu obrony w Chorwacji, Stepan Połtorak miał stwierdzić, że kierowane przez niego ministerstwo nie było stroną umowy, i że zawarcie jej bez pośrednictwa państwa "nie było rozsądne". Ukraiński minister miał jednak również przekazać stronie chorwackiej, że poruszy temat wadliwych samolotów w rozmowie z przedstawicielami eksportera i powiadomi o sprawie władze Ukrainy.

Komentarze (14)

 1. aejio

  Dlaczego te MiGi mająna boku naklejoną plakietkę BMW?

  1. BieS

   To jest znak rozpoznawczy Chorwackich Sił Powietrznych w wersji \"lv\". W wersji kolorowej jasne kwadraty są czerwone a całe okrągłe tło niebieskie.

  2. [email protected]

   Bo mają tylny napęd. Z BMW chyba.

 2. Sssssss

  I to są interesy z Ukrainą. Irak, Tajlandia teraz Chorwacja. Byle kasę wyrwać.

  1. Viktor

   Prawie jak u nas

  2. ktos

   Przeczytałeś artykuł ? To nie są interesy z Ukraina. Ukraina nie była strona tej transakcji.

  3. ssssssss

   Ukrspecexport jest przedsiębiorstwem państwowym.

 3. Naiwny

  Fajna propozycja - zapomnieli jeszcze tylko zaźądać od Ukrainy aby w ramach rekompensaty przekazała im nowe F35.

 4. stifl

  Jak zwykle ukraińcy kantują jak się da .

  1. Geoffrey

   Raczej odpowiadają na zapotrzebowanie. Chcesz myśliwiec w cenie 1% wartości współczesnego samolotu? Proszę bardzo. Ale dostajesz dokładnie to, za co płacisz.

 5. Drzewica

  Ukraina to nadal dzikie peryferia cywilizacji europejskiej, bądźmy mądrzejsi przed szkodą i żadnych układów!

 6. Rrrz

  Hahaha biznes po Ukraińsku :p

 7. rrjrrjrjt

  A po co kupowali te zabytki???? Prawda, lepiej by z Chińczykami zagadali

 8. Lechu

  Najpiekniejsze samoloty swiata

 9. windy_city

  Chorwaci przecwanili a teraz płacz i zgrzytanie zebów...

  1. LLL

   Aha,czyli winny jest oszukany a nie oszust? Ciekawych rzeczy można się dowiedzieć od obrońców naszych przyjacół zza wschodniej granicy.

  2. Geoffrey

   Na razie nie wiadomo, co znaczy, ze MiG-21 jest \"wadliwy\". 4 samoloty za 8 mln dolarów? Nie za bardzo wyobrażam sobie, jak taki MiG-21 miałby być \"sprawny\". Prawdopodobnie nie do końca precyzyjnie uzgodniono, co te MiGi powinny \"robić\", jaki miał być ich stan.

  3. LLL

   Ja natomiast sobie nie wyobrażam, żeby w cywilizowanym kraju jakaś firma krzak handlowała myśliwcami. Przecież ta firma nie kupiła ich na wyprzedaży w Tesco, ale z zasobów państwowych. Myślenie, że to nie miało nic wspólnego z władzami jest naiwne.

 10. Smuteczek

  Trzeba bylo pogadac z Chinczykami... to chyba ostatni kraj ktory na powaznie uzywa i dalej produkuje ten samolot

 11. Grredo

  Powinniśmy Chorwatom sprzedać nasze migi29 nawetza 50% wartości. W zamian kupić chociaż 12 nowych f16.

  1. Geoffrey

   To wciąż będzie kwota rzędu miliarda dolarów, a nie 8 mln. Gdyby Chorwaci mieli wolny miliard, to sami by sobie kupili te F-16.

 12. -CB-

  Czyli trzeba to czytać tak: skoro nie załatwialiście tego \"oficjalnie\" przez rząd oraz ministerstwo i odpowiednio się nie \"podziałkowaliście\", to teraz bujajcie się z tym problemem sami... Następni będą już wiedzieć, z kim trzeba \"rozmawiać\" w pierwszej kolejności. Niestety, politycy są dokładnie tacy sami na całym świecie.

  1. Geoffrey

   To od początku wygląda na jakiś lewy interes, którego ukraiński rząd by nie gwarantował. Wzięcie działki oznacza wzięcie odpowiedzialności. 4 samoloty za 8 mln euro? serio? Przecież to oferta jak za koce z merynosa albo garnki nierdzewne. Powinna trafić do spamu.

 13. Whiro

  Jezu. Mig 21?. Może by im tak sprzedać nasze MiGi 29 a dołożyć i kupić nawet z 10 sztuk następnych f 16.

 14. JSM

  Chorwaci oszaleli. Na turystach kroją taką kasę że kapcie spadają a kupują złom od Ukrainy.