Reklama

Siły zbrojne

W Poznaniu rusza szkolenie szeregowych na podoficerów

Fot. st. chor. Marcin Szubert
Fot. st. chor. Marcin Szubert

W Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu odbyła się inauguracja półrocznego kursu na pierwszy stopień podoficerski dla żołnierzy z korpusu szeregowych zawodowych.

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, kurs w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. bryg. Franciszka Seweryna Włada w Poznaniu rozpoczęło ponad 210 żołnierzy. Słuchacze to starsi szeregowi na kursie na pierwszy stopień podoficerski. 

Czytaj także: Ochotnicy ruszają do koszar

Żołnierzy w Poznaniu przywitał i zainaugurował naukę kierownik sekcji szkolenia Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych – st. chor. sztab. Paweł Andrzejewski. 

Kurs na pierwszy stopień podoficerski trwa 6 miesięcy i składa się z trzech części:
I – ogólnej, realizowanej w Szkole Podoficerskiej (3 miesiące),
II – specjalistycznej, prowadzonej w specjalistycznych centrach szkolenia (2,5 miesiąca),
III – praktyk dowódczych w jednostkach wojskowych (2 tygodnie). 

Zajęcia dla przyszłych podoficerów realizowane są głównie w warunkach poligonowych przygotowując szeregowych do objęcia stanowisk dowódców drużyn i załóg - kaprali. Cały cykl szkolenia obejmuje około 800 godzin szkoleniowych. 

W rozpoczętym kursie biorą udział żołnierze z Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i Dowództwa Garnizonu Warszawa, którzy w listopadzie 2016 roku zaliczyli egzaminy wstępne.

Czytaj także: Duda o 2017 roku: Wojska NATO w Polsce, głęboka modernizacja Sił Zbrojnych

Postępowanie egzaminacyjne, składało się z czterech zasadniczych etapów, a kandydaci musieli wykazać się sprawnością fizyczną, wiedzą i umiejętnościami z regulaminów, szkolenia ogniowego, dyscypliny wojskowej, wiedzy o Polsce i świecie, języka angielskiego oraz sprawdzeniu praktycznego ze szkolenia ogniowego, taktycznego, regulaminów i musztry. 

Szkolenie na kursie na pierwszy stopień podoficerski dla żołnierzy z korpusu starszych szeregowych zawodowych zakończy się uroczystym wręczeniem świadectw 7 lipca 2017 roku.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Sylwia

    Szkoła w Poznaniu, śmiech na sali.. Powinni to rozwiązać, takie szkoły niczego nie uczą. Żołnierz po paru latach służby, z doświadczeniem, tylko cofa się w rozwoju będąc na takim kursie, gdzie uczą z programu z lat 70'

  2. Normalny

    Niech zrobią 5 lat i przyjmują tylko tych z wyższym i 2 z angielskiego do wskazywania szeregowemu aby zaniósł kredkę z punktu A do punktu B

  3. nikt3

    Czy takie szkolenie to jest zdarzenie nadzwyczajne ?? Pamiętam jak do "szkółki kaprali" kierowali co inteligentniejszego, a na "plutka" podpisywali ci co nie mieli pomysłu na życie.

Reklama