USS John S. McCain przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

5 lutego 2021, 08:44
mccain
Fot. 3rd Class Todd Frantom/Wikimedia Commons/CC BY 3.0

Przez Cieśninę Tajwańską przepłynął w czwartek okręt marynarki wojennej USA - poinformował resort obrony Tajwanu. Było to pierwsze pojawienie się amerykańskiej jednostki w tym miejscu za prezydentury Joe Bidena.

Amerykańska marynarka wojenna potwierdziła, że był to USS John S. McCain, niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke. W oświadczeniu VII Floty poinformowano, że był to rutynowy rejs, zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego.

"Przepłynięcie przez Cieśninę Tajwańską świadczy o zaangażowaniu USA w działania na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku. Wojsko Stanów Zjednoczonych będzie kontynuować loty, rejsy i innego rodzaju operacje wszędzie tam, gdzie zezwala na to prawo międzynarodowe" – wskazano w oświadczeniu.

Ostatni raz USS John S. McCain pojawił się na wodach Cieśniny w grudniu 2020 roku. W tamtym miesiącu były tam również dwa inne niszczyciele tej samej klasy: USS Curtis Wilbur oraz USS Mustin.

W czwartek samoloty ChRL ponownie naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) - dwie maszyny Shaanxi Y-8 wleciały do strefy od południowego zachodu.

Reklama
Reklama

W ostatnich miesiącach zwiększyła się liczba incydentów z udziałem wojska chińskiego na Morzu Południowochińskim. Pod koniec stycznia siły zbrojne ChRL naruszały wielokrotnie strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) - w przedostatni weekend stycznia wleciała do niej wyjątkowo dużo bo, aż 28 chińskich samolotów.

We wtorek Departament Stanu USA wezwał ChRL do zaprzestania nacisków wojskowych, dyplomatycznych i ekonomicznych na Tajwan.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 40
Reklama
Niuniu
piątek, 5 lutego 2021, 21:31

W artykule jest bardzo ciekawe stwierdzenie: "W ostatnich miesiącach zwiększyła się liczba incydentów z udziałem wojska chińskiego na Morzu Południowochińskim." - to ten niszczyciel a wcześniej lotniskowiec w asyście całej armady innych okrętów są chińskie? Może jednak cytowane zdanie powinno mieć zapis "W ostatnich miesiącach zwiększyła się liczba incydentów z udziałem wojska amerykańskiego na Morzu Południowochińskim."

Davien
niedziela, 7 lutego 2021, 10:30

Niuniu i znowu robisz z siebie.... To Chiny rozrabiaja na woach międzynarodowych a ni Amerykanie więc siedż lepiej cicho.

Adam S.
piątek, 5 lutego 2021, 18:22

Ciekawe, czy Chińczycy naprawdę nie czują, że cisnąc Tajwan bardzo tracą wizerunkowo? Gdyby odpuścili, dalej mogliby grać państwo prowadzące pokojową i odpowiedzialną politykę międzynarodową. Bogate i rozwinięte chiny to jeszcze nic złego. Ale Chiny bogate, rozwinięte i agresywne, to światowy problem.

Jak
wtorek, 9 lutego 2021, 01:44

zapominasz, że Chiny mają jednak swój etos i nie zawsze ekonomia jest na TOP-1

wert
piątek, 5 lutego 2021, 13:01

USA powinny się zastanowić nad poparciem dla wyzwolenia chinskich niewolników- hukou. To ponad 300 mln ludzi. Może azyl i normalna praca na Tajwanie?

ET
piątek, 5 lutego 2021, 13:01

Wybuch wojny o Tajwan oznacza dla nas wyrok śmierci, bo Rosja natychmiast uderzy w Europie (zgadnijcie gdzie?) pod byle pretekstem, który najpewniej sami stworzą. USA nic nie zrobią by ich zatrzymać, bo po pierwsze będą potrzebować wszystkich sił i środków na Pacyfiku, a po drugie, będą potrzebować co najmniej neutralności Rosji w konflikcie z Chinami. Sekundowanie USA w antychińskich prowokacjach to wołanie karpi o przyspieszenie Bożego Narodzenia.

zuch6
piątek, 5 lutego 2021, 14:46

Zgaduje że jeśli gdziekolwiek to Estonia, Łotwa, Litwa, gdzieś gdzie mają jakąś mniejszość i możliwe jakieś oparcie lub Skandynawia gdzie mają wyjście na Arktyke. Sugestia że zaraz uderzą na Polskę jest chyba nietrafiona. Po co im konflikt w kraju gdzie żadnego oparcia nie mają? Jak to utrzymać w obecnych czasach (do łagrów milionów nie wyślą). Rosja się zbroi i szkoli bo się boi że sama zostanie celem ataku. Mniejszości mają sporo tak etnicznych jak religijnych, dookoła kilka państw które chętnie by się odegrały (Ukraina , Gruzja). Tak więc moim zdaniem nie grozi nam na razie jakieś większe zagrożenie co nie zmienia faktu że nasza armia jest słabiutka i trzeba ją koniecznie wzmacniać bo im silniejsi będziemy tym mniejsza pokusa dla innych żeby nas zaczepiać.

Jacek
piątek, 5 lutego 2021, 14:12

Rosja uderzy na Litwę po co na nas?

Adam S.
piątek, 5 lutego 2021, 18:27

Z pewnością szczytem ambicji Putina jest podbicie Litwy :). Jeśli USA zablokują się w Azji, Rosja może bez przeszkód dojść do Atlantyku. Ani Niemcy, ani Francja nie będą w stanie się przeciwstawić. To oczywiście fantastyka, bo USA są obecne w Europie i nie ma szans, żeby "nie zareagowali". A konflikt z USA to dla Rosji samobójstwo.

Fanklub Daviena
piątek, 5 lutego 2021, 13:58

Ta, następny zarażony obłędem przez Macierewicza... Wyjaśnij nam po co Rosja miałaby uderzać na Polskę? Na Bałtów rozumiem - kupili ich za milion rubli złotem od Szwecji i mogą chcieć odzyskać swoje tereny oraz odsunąć Zachód od Moskwy. Na swoje ziemie na Ukrainie również (za wyj. Galicji - banderowców Rosja nie chce nawet za darmo, wystarczą im Czeczenii, których, gdyby nie strategiczne położenie na Kaukazie, też by Rosja nie chciała), ale Polskę? Przecież NAWET STALIN Polski NIE CHCIAŁ, mimo błagalnych próśb Związku "Patriotów" "Polskich" (teraz ich potomkowie lobbują za federacyjnością UE)... :D

Wnuk Błochina
sobota, 6 lutego 2021, 13:21

Musisz mi normalnie opisać co i kiedy to niby kupiła Rosja od Szwecji. Ja zawsze myślałem że po prostu Rosja jak zwykle odbiła zbrojnie Szwedom ziemię a nie odkupiła. Ale możliwe że mam zły światopogląd bo nie czytam rosyhskich książek do historii.

AlS
piątek, 5 lutego 2021, 23:28

Tym razem się zgodzę. Obszernie pisałem o tym pod artykułem o niewycofywaniu armii USA z Niemiec.

4X4
piątek, 5 lutego 2021, 21:13

Szczera prawda, aczkolwiek jestesmy idealnym celem dla sojusznika za Odry. Najazd militarny pod pretekstem pomocy militarnej nastepnie tlumienie tubulczych buntow i wprowadzanie ogniem i ... Demokracji.

andys
piątek, 5 lutego 2021, 18:53

"NAWET STALIN Polski NIE CHCIAŁ, mimo błagalnych próśb Związku "Patriotów" "Polskich"" jakis konkret na ten temat?

Tja
piątek, 5 lutego 2021, 12:58

Moze ktos mi przypomnij, ale Republika Chinska(Tajwan to nazwa wyspy) jest wedlug ONZ czescia Chin, czemu sie ani USA, ani EU, ani nikt inny nie sprzeciwia. Nie liczac 15-stu kraikow, ktore ten samozwanczy i zbuntowany kraj uznaja!

Lol
sobota, 6 lutego 2021, 13:26

Kto reprezentował do 1971 roku Chiny w ONZ?

Davien
piątek, 5 lutego 2021, 19:54

Nie kłamco, Republika Chińska nie jest częścia ChRL tbo po pierwsze do 1971 to ona reprezentowała Chiny w ONZ a po drugie to na Tajwanie był legalny chiński rząd. Ale ty się mól by ChRL nie chciała ozyskać tego co im Rosja zabrała:)

Jacek
piątek, 5 lutego 2021, 14:14

Republika Chińska ma swoją ciągłość od upadku Cesarstwa. To ChRL jest zbuntowaną prowincją.

Tja
piątek, 5 lutego 2021, 14:33

To bardzo ciekawe, ze ta zbuntowana prowincja uznawana jest jako niepodlegle i jedyne panstwo chinskie przez wszystkie kraje swiata z USA wlacznie! Przypominam, ze ta "zbuntowana prowincja" zasiada(m.i. obok USA) w stalej Radzie Bezpieczenstwa ONZ!!! Zbuntowana prowincja i samozwancza spadkobierczyni Chin, czego nikt nie uznaje oprocz malych 15 kraikow, to wlasnie Republika Chinska potocznie nazywana Tajwan! Zanim cos napiszesz to chociaz sie dowiedz o czym mowa i co jest przedmiotem dyskusji - prosze.

Davien
niedziela, 7 lutego 2021, 10:32

Istotnie dziwne że zbuntowana prowincję czyli ChRL uznają za niepodległe państwo ae no cóz polityka:)

droma
piątek, 5 lutego 2021, 11:30

brawo usa lutowac bandytów z chin -komuszych ,nie żałować -pomożemy ...

Tja
piątek, 5 lutego 2021, 12:55

Co chcesz lutowac czlowieku?? Amerykanie plywaja tym zabytkiem zamiast go zezlomowac, taka to potega! Na dodatek ta potega tak szukajaca zwady z Chinami(oczywiscie tylko dla mediow i plebsu, zeby mozna kase na zbrojenia gigantyczna topic) i chcaca bronic Tajwanu... sama nie uznaje go, jako niepodleglego Panstwa!! Pojdzmy dalej, nikt nie uznaje Tajwanu jako samodzielnego panstwa, 15 takich poteg jak np. Honduras, Haiti, Nauru, Tuvalu czy Watykan nie liczac! Wedlug ONZ i prawa miedzynarodowego to Tajwan czy raczej Republika Chinska, poniewaz Tajwan to tylko nazwa wyspy, jest czescia Chin!

Jedi
piątek, 5 lutego 2021, 20:13

Jeden Burk i sił Kaliningradu nie ma. Pozamiatane. Okręty zatopione, samoloty zestrzelone. Tyle warte są te wasze ruskie analogi.

Murf fanem Polski
piątek, 5 lutego 2021, 16:56

„Amerykanie pływają po tym pomniku zamiast go złomować”. McCain został uruchomiony w 94 roku i od tego czasu był często aktualizowany. Burki to najbardziej zaawansowane i zdolne okręty wojenne swoich rozmiarów. Są najbardziej elastycznym statkiem zdolnym do niszczenia celów na lądzie, morzu iw powietrzu oraz są bardzo wytrzymałe. 300 kg. ładunek kształtowy nie mógł zatopić Cole'a. Nowoczesne irańskie pociski przeciw okrętom były przeciwko nim całkowicie nieskuteczne wielokrotne kolizje nie mogą ich zabić. Jeśli „Big John”. jest pomnikiem to połowa flot rosyjskich i chińskich nadaje się tylko do żyletek.

Sssssssss
piątek, 5 lutego 2021, 12:44

Wyślemy naszą marynarkę wojenną czy damy wsparcie z kosmosu?

Fanklub Daviena
piątek, 5 lutego 2021, 09:50

Po co? To klasyczny przykład bezsensownego amerykańskiego judzenia. Jak dotąd nigdy nic dobrego z takich amerykańskich prowokacji w Cieśninie Tajwańskiej nie wyszło i to nie Chiny, ale USA na tym źle wychodziły.

Tyle wiesz, ile zjesz.
piątek, 5 lutego 2021, 11:46

Za takie mundrości to już cię dawno powinni na derektora wziunść.

droma
piątek, 5 lutego 2021, 11:32

wania walnij bojaryszczyka i zacznij szukać kartoszków bo właściciel pałacu nie zrobi tego za ciebie -paniał ...

flix
piątek, 5 lutego 2021, 11:30

Nie judzą, tylko w ramach prawa międzynarodowego powstrzymują "łyknięcie" Tajwanu przez Chiny. Tak jak potencjalnie "pribałtiki" i okolicy przez Rosję.

Fanklub Daviena
piątek, 5 lutego 2021, 14:03

Była w Cieśninie Tajwańskie niepisana, ale przestrzegana zasada: Chiny nie pływają po "tajwańskiej" połowie a Tajwan i ich sponsorzy po "chińskiej" połowie. USA w "mondrości" swojej zaczęły praktykować "swobodę nawigacji" i pływać 12Mm od brzegów Chin. Efekt? Chiny zaczęły urządzać manewry i zamykać obszar "dla żeglugi i rybołówstwa" 12 Mm od Tajwanu, tak się "przestraszyły" amerykańskich okrętów! Warto było ze strony USA? I jak już powołujesz się na prawo międzynarodowe, to w myśl tego prawa Tajwan jest częścią Chin a nie niepodległym państwem i dlatego mimo starań, nie należy do ONZ i większość państw, w tym i Polin, nie ma tam ambasad. Masz coś jeszcze do dodania? :D

czytelnik D24
piątek, 5 lutego 2021, 21:56

Chiny tak przestrzegają zasad że chiński Su-35 spadł zestrzelony na dom na Taiwanie.

Davien
piątek, 5 lutego 2021, 20:01

Dzieciaku, daruj sobie te bajeczki, bo w Ciesninie Tajwańskiej i Tajwan i Chiny maja całe 12 mil wód terytorialnych każde, a po reszcie może pływać każdy, nawet wasze złomy jak Kuzniecow, o ile w ogóle tam by dopłyneły:)

Tomasz34
piątek, 5 lutego 2021, 11:17

A samoloty z Rosji, które latają bez włączonych transponderów, to co?

Roman
piątek, 5 lutego 2021, 17:49

Kolego Tomasz34, samoloty wojskowe, niezależnie od przynależności państwowej, gdy latają w misjach rozpoznawczych lub innych w pobliżu granic obcego państwa NIGDY nie mają włączonych transponderów. Omijają przy tym skrzętnie kontrolowaną przestrzeń międzynarodowych korytarzy powietrznych gdzie obowiązują bardzo ścisłe zasady lotów, a latają w międzynarodowej przestrzeni powietrznej poza znanymi korytarzami powietrznymi, gdzie każdy może latać jak umie i jak chce. Te zaś tzw strefy identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) nie są uregulowane żadnymi postanowieniami prawa międzynarodowego i każdy kraj może sobie takową ustalić w zależności od potrzeb, prawdziwych bądź wyimaginowanych i oczywiście możliwości technicznych. Można sobie wyobrazić, że strefa ADIZ USA sięga od zachodniego wybrzeża aż po Hawaje i dalej do Guam i Wake, a na północy obejmuje cały akwen północnego Pacyfiku (ADIZ Aleuty), na południu zaś olbrzymi obszar południowego Pacyfiku wokół Samoa Amerykańskiego. To samo Australia mogłaby swoją strefę ADIZ rozciągnąć na olbrzymie obszary np Oceanu Indyjskiego czy południowego Pacyfiku aż do Antarktydy. Czy coś z tego wynika w świetle prawa międzynarodowego i traktatów regulujących swobodę lotów w międzynarodowej przestrzeni owietrznej i pływania na wodach międzynarodowych? Dokładnie NIC!

Trol
sobota, 6 lutego 2021, 13:40

Hmm, ale nie jesteś pewny czy czasem te rosyjskie samoloty nie przecinają bez tych transponderów korytarzy lotów pasażerskich? A czy nie zgłaszanie się na wezwania do identyfikacji przez państwa w pobliżu których takie loty są wykonywane nie jest przynajmniej chamstwem i pokazem prymitywizmu? A mogę ci szanowny kolego przytoczyć przypadki kiedy te rosyjski samoloty bezczelnie naruszały obszar powietrzny choćby Łotwy i kiedy niebezpiecznie blisko zbliżały się do lotów pasażerskich. Nie wspominam już o tym jak to rosyjskie samoloty stosując metody pirackie wlatywaly przed nos natowskim samolotom w strefie międzynarodowej lub przelatywały jak dzikie mongolskie chordy nad pokładami natowskich okrętów. Uwierz ze wspieranie takich bandyckich zachowań źle o tobie świadczy. O Rosji nie bo każdy wie że to dziki faszystowski kraj.

czytelnik D24
piątek, 5 lutego 2021, 21:58

Kto ci takich bredni naopowiadał? NATOwskie samoloty podczas misji rozpoznawczych w przestrzeni międzynarodowej zawsze mają włączone transpondery bo to przede wszystkim ułatwia prowadzenie ruchu cywilnym kontrolerom lotu oraz zwiększa bezpieczeństwo lotów cywilnych

Davien
piątek, 5 lutego 2021, 20:03

Tyle kolego Roman że Rosjyjscy samobójcy lataja bez transponderów w strefach kontroli ruchu powietrznego, natomiast bez kłopotów mozna śledzić samoloty Zachodnie czy NATO, nawet koło Syrii jak P-8 Poseidon czy nawet RC-135 latającego sobi koło Hmiejmin. Nie uzywa się transponderów w misjach bojowych, ale jak widać....

Alaris
piątek, 5 lutego 2021, 11:10

Jeszcze nigdy USA nie wyszły na takich działaniach źle lub dobrze. Po prostu przystępowali do takich działań i tyle. Faktem że obecnie chińska MW jest o wiele groźniejsza od rosyjskiej i stanowi większe wyzwanie

piątek, 5 lutego 2021, 13:05

I co ? Zatopili go?

Sailor
piątek, 5 lutego 2021, 10:53

Tak oczywiście. Judzić tylko mogą Rosja i Chiny.

Tweets Defence24