Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

USA na spotkaniu z Rosją: wspieramy wolność narodów do wyboru sojuszników

Autor. Departament Stanu USA/Flickr (domena publiczna)

Stany Zjednoczone wspierają wolność suwerennych narodów do wyboru własnych sojuszników - oświadczyła zastępczyni sekretarza stanu USA Wendy Sherman podczas niedzielnego spotkania w Genewie z wiceministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Riabkowem.

Jak poinformował w komunikacie rzecznik Departamentu Stanu Ned Price, Sherman podkreśliła "przywiązanie Stanów Zjednoczonych do międzynarodowych zasad suwerenności, integralności terytorialnej i wolności suwerennych narodów do wyboru własnych sojuszników", odnosząc się do Ukrainy i jej aspiracji przystąpienia do NATO.

Podczas rozmowy z Riabkowem Sherman podkreśliła także, że Waszyngton jest gotów przedyskutować z Moskwą szereg kwestii dwustronnych, ale nie zamierza poruszać tematu bezpieczeństwa sojuszników bez ich obecności.

Czytaj też

Wcześniej wiceszef rosyjskiej dyplomacji powiedział po spotkaniu z Wendy Sherman, że ich rozmowa była złożona, ale rzeczowa.

"Rozmowa była złożona, nie mogłaby być prosta. Co do zasady była rzeczowa. Nie sądzę, żebyśmy jutro marnowali czas na próżno" - skomentował Riabkow, odnosząc się do przewidzianej na poniedziałek kolejnej rundy rozmów. "Nigdy nie tracę optymizmu, zawsze się nim kieruję” – dodał.

Amerykańscy dyplomaci zapowiedzieli wcześniej, że w Genewie USA zamierzają wysłuchać rosyjskich propozycji i przedstawić swoje, by zobaczyć, czy jest pole do dalszych dyskusji. Zaznaczyli jednak, że dotyczyć to będzie tylko kwestii dwustronnych, m.in. dotyczących broni jądrowej. Strona amerykańska zastrzegła też, że spodziewa się, że Kreml może prowadzić dezinformację na temat przebiegu rozmów.

Czytaj też

17 grudnia MSZ Rosji opublikowało propozycje dotyczące tzw. gwarancji bezpieczeństwa, których Moskwa domaga się od Zachodu. Jest to projekt "traktatu pomiędzy Federacją Rosyjską i Stanami Zjednoczonymi o gwarancjach bezpieczeństwa" oraz projekt umowy Rosja-NATO. Moskwa chce m.in. zakończenia wsparcia militarnego NATO dla Ukrainy, odstąpienia od rozszerzania Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz zakończenia wszelkiej aktywności militarnej niedaleko granic Rosji.

Niedzielna rozmowa przedstawicieli władz USA i Rosji zainaugurowała serię spotkań dyplomatycznych Rosji i USA, które będą kontynuowane w poniedziałek.

W środę w Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady NATO-Rosja, a w czwartek w Wiedniu spotkanie przedstawicieli Rosji i OBWE.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Palmel

    widać że rozwiązanie siłowe coraz bliżej i trzeba zrobić to co powiedział Żyrinowski granica Polsko Rosyjska na Dnieprze

    1. Valdore

      Raczej granica NATO-Chiny na Uralu:)

Reklama