Geopolityka

Unia Europejska będzie szkoliła libijską straż przybrzeżną

fot. EURONAVFOR MED/FLICR
fot. EURONAVFOR MED/FLICR

Unia Europejska planuje w ramach operacji Sophia szkolić załogi jednostek pływających należących do libijskiej straży przybrzeżnej i sił morskich.

Unijna operacja Sophia rozpoczęła się na Morzu Śródziemnym w kwietniu 2015 r. Jej celem jest zwalczanie przemytu ludzi i towarów z Afryki Północnej do Europy Południowej. Teraz w operacji Sophia mają wziąć również udział libijskie jednostki pływające.

W tym celu zawarto 23 sierpnia br. w Rzymie dwustronne porozumienie pomiędzy obecnymi władzami w Libii, a Unią Europejską. Przewiduje ono m.in. przeprowadzenie na początku jesieni br. szkolenia dla libijskich marynarzy, by mogli oni działać na Morzu Śródziemnym razem z okrętami państw europejskich.

Szkolenie będzie prowadzone w trzech etapach. Na początku przewidziany jest trening libijskich marynarzy na pokładzie okrętów biorących na morzu udział w operacji Sophia. Później planuje się szkolenie na lądzie, by następnie je dokończyć na pokładzie libijskich jednostek pływających.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.