Siły zbrojne

Ukraiński An-26 ostrzelany przez rosyjski okręt

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Ukraiński samolot patrolowy An-26 został ostrzelany z broni ręcznej z pokładu małej jednostki patrolowej rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w rejonie Odessy. Maszyna została również opromieniowana przez radar naprowadzania systemu obrony powietrznej. Samolot w czasie tych incydentów znajdował się w ukraińskiej przestrzeni powietrznej i nie był uzbrojony. 

Jak podają lokalne media, powołując się na informacje ze Sztabu Generalnego Ukraińskich Sił Zbrojnych incydent miał miejsce 1 lutego 2017  o godzinie 10:20 czasu kijowskiego. Samolot An-26 należący do Marynarki Wojennej Ukrainy prowadził lot patrolowy w rejonie Odessy, gdy został ostrzelany przez mały kuter patrolowy lub stawiacz min rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Ogień prowadziła załoga z broni ręcznej. Samolot uległ uszkodzeniu ale żaden z członków załogi nie został ranny.

Podczas tego samego lotu maszyna została również opromieniowana przez stację radiolokacyjną rosyjskiego systemu przeciwlotniczego, na co załoga zareagowała odpaleniem środków zakłócających (flar).

Czytaj więcej: Wybuch walk w Donbasie: Putin "przygotowuje się" do spotkania z Trumpem

Oba te zdarzenia miały miejsce podczas gdy samolot znajdował się w ukraińskiej przestrzeni powietrznej, w pobliżu platform wydobywczych na polu gazowym Odessa. Są to instalacje, które zostały zagarnięte przez Rosję podczas aneksji Krymu, pomimo tego, że zgodnie ze skargą jaką złożyły władze w Kijowie do specjalnego trybunału ONZ, znajdują się znacznie bliżej wybrzeża Ukrainy niż półwyspu.

W tym samym rejonie 24 stycznia został z platformy wiertniczej ostrzelany statek baza nurków „Poczajów”. Na dowód ukraińskie władze prezentowały 27 stycznia uszkodzenia, jakim w wyniku ognia snajperów uległa jednostka. Rosyjskie media utrzymują natomiast, że to „Poczajów” ostrzelał platformę wiertniczą firmy Czrnomoraftohaz.

Zwiększenie częstotliwości incydentów zbrojnych można wiązać z ogólnym wzrostem natężenia agresywnych działań Rosji wobec Ukrainy. Wiele wskazuje na to, że są one próbą wywarcia nacisku na społeczność międzynarodową, w tym prezydenta USA Donalda Trumpa, a także na same władze w Kijowie, aby uzyskać ustępstwa.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.