Reklama

Siły zbrojne

Ukraina otrzymuje amerykańskie radary antyartyleryjskie

fot. www.mil.gov.ua
fot. www.mil.gov.ua

W obecności Prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko odbyło się uroczyste przekazanie ukraińskim siłom zbrojnym przez Amerykanów radarów wykrywających stanowiska artyleryjskie.

Ukraińscy otrzymali 14 radarów AN/TPQ-49 i AN/TPQ-36, które z odległości około 25 km są w stanie określić położenie stanowisk artyleryjskich, wyrzutni rakietowych, moździerzy, a nawet strzelających czołgów. Pozwoli to natychmiast reagować na wszelkie przypadki naruszania zawieszenia broni przez prorosyjskich tzw. separatystów.

Ukraińcy nie mieli systemów o takich możliwościach. Wykorzystywana przez nich najczęściej stacja rozpoznania artyleryjskiego ARK-1M ma teoretycznie 4 razy mniejsze możliwości niż jej amerykańskie odpowiedniki. Jej rzeczywiste parametry mogą okazać się jeszcze niższe.

Poroszenko starał się nadać jak największe znaczenie kolejnemu transferowi amerykańskiego uzbrojenia. Przypomniał, że Stany Zjednoczone już przeznaczyły na pomoc Ukrainie 335 milionów dolarów, a w Kongresie USA rozpatrywany jest projekt ustawy o dodatkowym przydziale ponad 500 milionów dolarów.

W krótkim przemówieniu starał się podkreślić m.in.:, „inwestycje w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony Ukrainy są również inwestycjami w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony Europy”.

Reklama

Komentarze (15)

 1. dobra rada

  tylko niech ich nie oddadzą znowu powstańcom bo amerykański podatnik powie dość.

 2. 45

  Chlopcy nie radził bym wam nie przestrzegac instrukcji strzelania.Jak będziecie mieli szczęście to Was tylko zdejma z dowodzenia.Jak będziesz miał pecha i będa straty skonczysz pod murem.Chlopcy wojna to nie gra komputerowa to możesz zrobić,co pozwoli regulamin i twój dowódca.Sądy polowe działaja szybko.I odwołania nie ma.

 3. yoga

  Jestem ciekaw kiedy ukraińscy, pijani albo i nie żołnierze sprzedadzą kilka takich radarów Rosji? Brak dyscypliny, wątpliwe morale, niska jakość dowodzenia, korupcja wszechogarniająca klasę niby polityczną to jak zwykły, szary człowiek ma mieć nadzieję na lepsze jutro. Na państwo, w którym nie wiele rzeczy jest normalnych. Ukraina jest ciężarem dla Europy, chociaż chcę wierzyć iż jest w stanie porzucić rosyjską mentalność i zrozumieć Europę, zrozumieć zachód.

  1. Bartek

   Pierwszym i najważniejszym zrozumienia Europy, zrozumienia zachodu jest porzucenie (albo lepiej wyrzeczenie się) rosyjskiej mentalności. To właśnie występuje. Jednocześnie Rosja, co oczywiste, nigdy nie wyrzeknie się rosyjskiej mentalności. Dlatego wszelkie próby nawracania jej na zachodnią mentalność są z góry skazane na niepowodzenie.

 4. gregor

  Ukraina powinna dostać JEVELIN tak aby zezłomować ruskie czołgi na Ukrainie.

  1. Matynat

   Ruscy tylko na to czekają... te javeliny zaraz by im Ukraińcy sprzedali za worek kartofli lub wagon węgla. Za polski żołd to by sie Ukrainiec życie mógł ustawiać, taki tam dobrobyt :)

  2. inż.

   A system SZTORA - ten z nowszych typów to dałby radę z tym JEVELINEM?

  3. dropik

   nie dostanie. za nowoczesne. Moze dostanie Towy 2. Nawet pojawily sie ploty, ze zjawią sie z Pakistanu ,ale ja w to nie wierzę. Zobaczymy co się stanie na szczycie Nato . Czy znowu poklepią Poroszenkę po plecach czy jednak jakieś kroki zostaną podjęte

 5. realista

  I po co Rosji była ta wojna? Wojna nie do wygrania, wojna, która na wieki oddzieli Ukrainę od Rosji? Kto podpuścił Piutina?

  1. inż.

   Jest to klasyczna "wojna o ludzi" w celu podreperowania demografii Rosji. 2 miliony na Krymie i 1,5 miliona uchodźców z Ukrainy niepopierających "banderowców" to jest to o co chodziło Putinowi. Poszukaj w necie informacji o ponownej kolonizacji Syberii przy granicy z Mongolią i Chinami. Tak na początek zacznij od miasta "Ciołkowskij" gdzie ma mieszkać 50 tysięcy ludzi obsługujących nowy kosmodrom "Nowy Wostocznyj". Każdy Ukrainiec uchodźca jaki zgłosi się do władz rosyjskich dostaje od razu pracę na Syberii oraz mieszkanie. Podobno Rosjanie są na to bardzo źli bo Ukraińcy dostają to za darmo a oni musieli pracować na to latami. Swoją drogą gdzie teraz Ukraina ma wysyłać silniki lotnicze i okrętowe turbiny gazowe. PKB Ukrainy spadło do poziomu państw afrykańskich. A będzie jeszcze gorzej. A w Rosji takie firmy jak Renault czy HILTI lub SIKA budują największe fabryki w swej historii. Po prostu Rosjanie dadzą zarobić innym.

 6. Piotr

  Jest kilka filmów w necie jak separatyści pod Delbaceve zdobywają na ukraińcach skrzynie z amerykańskim radarem AN/TPQ-48. Te obecnie przekazane zapewne spotka taki sam los gdy Poroszenko da się podpuścić i zechce siłą odebrać Donbas.

  1. olo

   Są też filmiki jak dzięki tym radarom i POLSKIM BSL są likwidowane stanowiska rosyjskiej artylerii na Ukrainie. Pod Marinkom gdzie Rosjanie stracili 400 żołnierzy i kilkadziesiat wozów w tym GRADY to jeden z przykładów że te radary działają i to dobrze.

  2. dropik

   Coś tam stracili, a czy to był cały radar, czy tylko jego część, to zdania są podzielone. Przekazane radary są skutecznie wykorzystane. Szkoda tylko, że jest ich tam mało i mają tak mały zasięg. Na większość separskiej artylerii wystarczy, ale nie na hiacynty i msty , uragany i smiercze.

 7. 45

  Jak użyjesz radaru to jesteś wykryty bo przeciwnik jeśli ma radary to ma i pasywne urządzenia do ich wykrywania.Dlatego Ukraińcy poprzednie nawet ze skrzyń nie powyciagali.To jest pic i pozoracja i drenowanie kieszeni Ukrainie.USA powinny sprzedać pasywne urzadzenia,ale nie sprzedadza .Przy takiej przewadze w artylerii,to ruscy gwizdaja na ogien kontrbateryjny.Ruski regulamin mówił wyraźnie po trzecim wystrzale UZNAJE się działo/wyrzutnie/za wykryte.Więc ruskie strzelają pak,pak,pak....i w nogi.Na nowe stanowisko ogniowe.A ukr strzelają w puste pole przy okazji pokazując swe pozycje.Ale dla USA radary są defensywne-bo są.

  1. Trollhunrer

   A przypomnij mi proszę ile to 'w nogi' trwa np w przypadku ciagnionej 2a65 Msta-B ?

 8. Alr Gr

  A kłamliwe media mówią że to FR pragnie wojny, podczas gdy USA dozbraja Ukrainę, wspiera finansowo ( MFW zmienił swe wewnętrzne zasady przyznawania kredytów, brak pożyczek dla państw w stanie wojny domowej i nieregulujących zobowiązań, Ukraina nie płaciła Rosji) a także umożliwiła jej dokonanie zamachu stanu.

  1. mox

   Tylko że to broń defensywna do brony raczej to co dostają.

  2. vvv

   za to ruskie dostarczyly okolo 250 czolgow t-64bw/t-72b/t-72bw/t-72b mod 1989 oraz kilkanascie tysiecy wojska z najowszymi czolgami t-72b3 oraz t-90a. dodatkowo nalezy dodac systemy osa, pancyr-s1, buk, manpadsy, artylerie 2s1, 2s3, ciagnioną 152mm, rakietowa 122mm, 220mm oraz 300mm nie wspominjac o broni osobistej amunicji czy ppk w tym cornetow i systemow WRE.

  3. edi

   To nie Ukraina okupuje Rosji tylko Rosja okupuje UKRAIŃSKI KRYM i mniejszą część Donbasu.

 9. wunderwaffe

  Zabrzmi to cynicznie i niepoprawnie politycznie, ale agresja Rosji na Ukrainę to błogosławieństwo dla NATO. Dlaczego? - Obudziła Zachód z błogostanu - Uświadomiła nawet najbardziej naiwnym, że Rosja nigdy się nie zmieni - Otworzyła szerzej portfele podatników - Daje okazję testowania zachodnich technologii w konfrontacji z ruskimi sołdatami. - Daje pretekst NATO aby forsować ambitne projekty wojskowe - Lokuje Rosję w gronie śmiertelnych wrogów, takich jak DESH, Korea PŁN, czy ebola Gdyby Rosja nie dokonała agresji na Gruzję, czy na Ukrainę, tylko do samego końca udawała przyjaciela Zachodu, ssąc od nas technologie, euro i dolary. Gdyby uzbroili się porządnie to mogliby znienacka zająć całą Europę Środkową po Odrę a potem wynegocjować z nieprzygotowanym Zachodem kompromitujący pokój, druga Jałtę. Na szczęście Putin nie jest tak cierpliwy...

  1. dropik

   a po co miało się budzic ? jakby rosja nie częła podstakiwać nie trzeba by nic budzic. Wydawanie zbyt wielu pieniedzy na armie to strata tych pieniedzy. Są ważniejsze żeczy na tym świecie

  2. Extern

   Ale Rosja zaczęła modernizować tak ostro swą armię już z 15 lat temu dużo wcześniej przed pomarańczową rewolucją więc już wtedy planowali że nie będą grzecznym junior partnerem w stosunkach z zachodem. To co się objawiło dwa lata temu to skutek dużo wcześniejszych decyzji. I tak udało im się skutecznie wszystkich uśpić na bardzo długo. Zajęli Krym bo musieli. Wcale nie chcieli akurat już teraz tego robić, wystarczyło by że ta sprawa przeciągnęła by się jeszcze z 5 lat a może byłoby już dla NATO za późno.

 10. Bonaparstek

  Wcześniejsze inwestycje USA na Ukrainie (według pani Nulland nawet 5mld $) doprowadziły do przewrotu na Majdanie i wojny domowej. Zobaczymy w co tym razem zainwestowali amerykanie, stawiam na naruszenia rozejmu przez stronę ukraińską w czasie szczytu NATO, trzeba ponaparzać kijem w pręty klatki żeby niedźwiedź pokazał kły.

  1. dropik

   bredzisz . To ruskie inwestycje doprowadziły do Majdanu i "wojny domowej"

  2. Kiks

   A siedzisz w klatce? Ciekawe dlaczego. Doprowadziły do przewrotu? Inwestycje USA? A może szemrane inwestycje Janukowycza za państwowe pieniądze? Ach, zapomniałem, ruskich może dziwić pęd ludzi do wolności, a łapówy są na porządku dziennym. Bardziej interesuje mnie, dlaczego toleruje się finansowanie przez ruskich różnych, śmiesznych partii w Europie. Ciekawi mnie czy już wzięli pod lupę kilku dziwnych ich przywódców. Bo jeżeli nie to tylko pogratulować głupoty.

  3. tak tylko...

   Jedynym agresorem na Ukrainie jest Rosja. Żadne inne państwo nie wysłało swoich wojsk na Ukrainę by ich zabijać, to Rosja zbrojnie przesuwa granice kosztem Ukrainy...

 11. ryszard56

  A My MAMY COS TAKIEGO?

  1. dropik

   teoretycznie ;)

 12. AS

  I Amerykanie to rozumieją, a Europa jak stado rozhisteryzowanego drobiu nie. Liczą, że po Pribałtyce i Polsce Rosja się na jakiś czas zatrzyma.

  1. BRT

   Zapomnij Rosja nie ma.samiaru podbijać żadnego kraju, to nie średniowiecze. Co innego przywrócenie dawnej strefy wpływów, żeby jak dawniej w wymianie handlowej mogli "bać od nas mięso a w zamian brać węgiel " Nowy układ warszawski z całym dobrodziejstwem im się marzy. Ale żeby miało to sens to musimy być teoretycznie niezależni. Tak naprawdę w.ten sam sposób traktują nas też Niemcy i USA. To tak naprawdę neokolonializm i to właśnie widać po naszej gospodarce.

 13. bob

  to i tak nie przebili Polski, która "pożyczyła" ponad mld euro, na wieczne oddanie. W naszym interesie jest wsparcie Ukrainy żeby nie skapitulowali z braku środków finansowych

 14. dropik

  Pora zacząć im przekazywać TOWy bo ruskie ponownie się szykują do agresji. Intensywność wymiany ognia na froncie znowu zrosła do niepokojących rozmiarów.

  1. Marek

   Akurat PPK mogą mieć jak tylko zechcą własne. W moim przekonaniu więc te radary były duuużo lepszym pomysłem. Dzięki nim ktoś się może bardzo zdziwić jak mu ogień kontrbateryjny niespodziewania na głowę spadnie. Biorąc pod uwagę możliwości tych radarów, które pozwalają na wykrywanie strzelających czołgów, precyzyjna amunicja do ich niszczenia także by się tam przydała.

 15. Drzewica

  Najgroźniejsze jest zwalczanie przez Niemcy sankcji nałożonych na Rosję po ataku na Ukrainę, jest to dowodem na ciągoty do ponownego bratania się obu tych krajów, a to pachnie mi rozbiorami Polski.

Reklama