Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ukraina: Nowe życie radzieckich haubic [WIDEO]

Ukraiński koncern Ukroboronprom przeprowadził serię udanych prób zdawczo-odbiorczych partii haubic samobieżnych 2S3 Akacja i 2S1 Goździk, wyremontowanych w zakładach naprawczych w Szepetówce.

Wyremontowane haubice samobieżne zostaną przekazane siłom zbrojnym Ukrainy. Podczas prób zdawczo-odbiorczych pojazdy brały udział w jeździe terenowej i oddawały serię strzałów na poligonie w rejonie chmielnickim. W czasie naprawy haubice otrzymały zmienione wyposażenie, w tym unowocześnione systemy celownicze, prowadzenia ognia i łączności. Mają one pochodzić od producentów ukraińskich i zagranicznych.

Czytaj też: Ukraina - nowe czołgi dla armii.

W informacji przekazanej mediom ukraiński resort obrony podkreśla, że możliwości naprawcze zakładów remontowych w Szepetówce uległy czterokrotnemu zwiększeniu w stosunku do możliwości z roku 2013. Zakłady te, wchodzące w skład koncernu Ukroboronprom, zajmują się naprawą i modernizacją sprzętu poradzieckiego, w tym systemów BM-21 Grad i 9P140 Uragan, haubic samobieżnych i armat 2S1, 2S3, 2S5, 2S19, 2S7, moździerzy i innego sprzętu wojskowego.

Fot. ukroboronprom.com.ua

Reklama

Komentarze (9)

 1. dkdkfdidfiri

  Ciekawe ile w nich zmodernizowali przy okazji ?

  1. Realista33

   modernizacja obejmowała: 1. nowe kamuflaże (pustynne salamandry) 2. tankowanie do pełna 3. pompowanie kół 4. wóz dowodzenia - wstawiono większe przeszklenia celem zwiększenia pola widzenia

 2. AA

  Rozsądne posunięcie, ciekawe czy po remoncie nadal pocisk odpala się przy użyciu sznurka (no dobra linki) A od naszych "Gożdzików" to się odczepcie, z Topazem to ciągle groźna broń, szkoda, że amunicji do nich mało i kupują po 3k raz na ruski rok, a to na pół dnia walk.

 3. a

  jak to-to się ma do Krabów?

  1. KrzysiekS

   krzysiekS-a Kraby są lepsze ale to nie znaczy że mamy pozbywać się Goździków.

  2. vvv

   2s1 to jest inaczej goździk i kaliber 122mm, 2s3 to jest 152mm i odpowiednik amerykanskiej m109 o zasiegu porównywalnym z naszą daną do 20-25km Krab to jest kaliber 155mm oraz zasięg 42km lub z nowa amunicją pewnie do 70km.

 4. kpr. rez

  No i bardzo fajnie. Ukraincy rozwijaja sie i ida do przodu. Krok za krokiem. A ile tutaj hejtu napisali sympatycy Putina jaki to upadly kraj i nie zdolny do niczego. Gospodarka rozwija sie, rosnie eksport do UE i import, zastepujac wiezi gospodarcze z Rosja. Ogromny eksport do Rosji warzyw i owocow zastapili produkacja innych upraw. Waluta od 1,5 roku stabilna, $-25/26 hr a Euro 29/30 hr. Oprocentowanie wkladow bankowych spada, bylo 30 % w hrywnach rok temu, aktualnie 16 %. Dolar oprocentowanie 6 % a bylo 12 %, Euro 3,5 % a bylo 10% Bezrobocia w miastach nie ma, wszedzie pelno ogloszen o zatrudnieniu pracownikow. Nawet na wsiach ciezko o pracownikow. Wojny nie widac, jeszcze zima we wschodnich obwodach na waznych skrzyzowaniach, mostach, wiaduktach, tamach byly posterunki wojskowe i umocnienia z workow z piasku. Dzisjaj wszystko juz zlikwidowane. Nastapila stabilizacja i normalizacja. Oczywiscie przed Ukraina jeszcze dluga droga ale naprawde widac postep.

  1. anda

   Popatrz na dane z 2016 roku to się zdziwisz z jakim krajem jest największa wymiana handlowa i ciągle zwrasta. Mogę ci podpowiedzieć, że nie jest to żaden kraj UNI ani z ameryki

  2. P

   Hahaha skoro remont starej sowieckiej artyleri od której bardziej skomplikowany jest nowy samochód segmentu b, był uznawany za sukces w kraju będącym niegdyś jednym z czołowych eksporterów uzbrojenia na świecie to prawda jest taka że ten kraj nie wychodzi na prostą tyko coraz bardziej się zwija...

  3. nikt2

   Tak, ciężko o pracownika bo wszyscy wyjechali za granicę, albo do Unii albo do Rosji. Daj spokój z tą propagandą.

 5. Adam

  WP powinna miec najlepszy sprzet jaki jest na rynku , wiec na sowiecki sprzet nie ma miejsca tam , ale mamy obrone terytorialna i tam mozna urzywac takiego sprzetu dostosowanego do amunicjii nato (wymiana armat). Chodzi o to ze w razie wojny kazdy "zlom" bedzie na wage zlota .

  1. tomuciwitt

   Artyleryjskie kalibry nato to 105 i 155 mm. 155 jest za duży na to podwozie. A czy sensowne jest zejście ze 122 mm na 105 mm? Według SPO Goździki mają być modernizowane. Ma to sens bo cześć nie jest aż tak stara. Dostawy zakończyły się chyba w 1994 r. W międzyczasie zamontowano też TOPAZ. Gdyby dać nowy sko i usprawnić zajmowanie stanowiska ogniowego to pewnie taka modernizacja sprawdziłam się w wojskach operacyjnych ale nie w OT. według założeń to ma być lekka piechota - bez artylerii. Chyba że się to zmieni bo OT to oczko w głowie MONU.

 6. Realista33

  zamiast remontować te haubice taniej wyszłoby zakupić nawet Spike'a. warunek podstawowy - prawdziwa i szczera chęć wygrania wojny i zakończenia konfliktu .... a tego nie widać (ocena realna)

  1. Smuteczek

   Taniej? Śmiechłem. Policz sobie koszt jednego pocisku do Gożdzika a jednego spajka

  2. sboy5

   ? Artylerię średniego zasięgu chcesz zastąpić przeciwpancernym Spike ? W ogole rozumiesz spectrum zastosowania obu zestawianych przez Ciebie systemów ? To tak na poważnie opinia ? :p

  3. kombajn

   Jak pokarzesz mi jak można efektywnie kosztowo za pomocą pocisków Spik razić piechotę przeciwnika, niszczyć umocnienia, bunkry, stanowiska ogniowe itd to pogadamy. Haubice nie są od niszczenia czołgów a rakiety ppanc nie służą do celów dla jakich pomyślano haubice. Porównujesz jabłka do pomarańczy.

 7. ito

  Ale dlaczego mają zdjęte hamulce wylotowe? Tak na razie, czy zamierzają użyć ich w szyku piechoty jako czołgów?

 8. Wiciu

  Ciekawe ile z nich wróci z Donbasu?

 9. KrzysiekS

  Ciekawe jakich zagranicznych?

Reklama