Ukraina: Kozak-2 i BTR-4 dla piechoty morskiej. Unifikacja z wojskami lądowymi

24 marca 2021, 15:37
Kozak-2M1 Piechota Morska
Fot. mil.gov.ua
Reklama

Ukraińska marynarka wojenna unifikuje uzbrojenie piechoty morskiej ze sprzętem przyjętym na wyposażenie wojsk lądowych. W zakresie pojazdów opancerzonych dotychczasowy miks pojazdów zastąpią pływające transportery opancerzone BTR-4EM w układzie 8x8 oraz pojazdy opancerzone Kozak-2M w układzie 4x4. Dostawy mają być realizowane już w bieżącym roku.

Jak poinformował w rozmowie z kanałem informacyjnym „Briz” dowódca Marynarki Wojennej Ukrainy, kontradmirał Oleksij Neiżpapa, do piechoty morskiej trafiły już pojazdy Kozak-M2 oraz BTR-4EM, które mają zastąpić dotąd wykorzystywane pojazdy podobnej klasy. W przypadku kołowych wozów bojowych BTR-4EM w układzie 8x8 chodzi o zastąpienie eksploatowanych pływających transporterów BTR-80. BTR-4EM to wersja łącząca zaawansowane rozwiązania z ciężkiego BTR-4MW oraz „indonezyjski” wariant morski BTR-4E.

Przy trzyosobowej załodze i 7 żołnierzach desantu, maszyna jest uzbrojona w wieżę bezzałogową BM-3 Szturm z armatą automatyczną ZTM-1 kalibru 30 milimetrów i karabinem maszynowym oraz opcją użycia dodatkowych modułów, w tym podwójnej wyrzutni pocisków Barrier. Ponadto wieża uzbrojona jest również w karabin maszynowy KT lub PKT 7,62 mm oraz automatyczny granatnik KBA-117 30 mm zamontowany po lewej stronie uzbrojenia głównego.

Maszyna zapewnia ochronę na poziomie III wg. STANAG 4569 i różni się od wersji „lądowej” m. in. mocniejszymi pompami zęzowymi i szczelniejszymi drzwiami oraz rampą ale też dodatkowymi pływakami zwiększającymi dzielność na morzu. Dodano również dwa „kominy” po lewej stronie w pobliżu silnika. Dłuższy doprowadza powietrze, a krótszy wieńczy rurę wydechową zapobiegając jej zalaniu podczas poruszania się w wodzie. Jest to o tyle istotne, że ze względu na znaczną masę pojazd w wodzie jest niemal całkowicie zanurzony, a woda niejednokrotnie przelewa się ponad górnym pancerzem.

Niewątpliwymi zaletami wprowadzenia do piechoty morskiej BTR-4EM, poza ich znacznie lepszym uzbrojeniem i opancerzeniem od BTR-80, jest unifikacja z wojskami lądowymi i rozbudowany oraz sprawdzony system obsługi. Pierwsze pojazdy już zostały dostarczone, a do końca roku do Piechoty Morskiej Marynarki Wojennej Ukrainy ma trafić 60 wozów bojowych tego typu.

Prezentacja
Prezentacja "morskiego" BTR-4EM w zakładach Morozowa. Fot. Ukroboronprom

Jak poinformował dowódca marynarki wojennej, do jednego batalionu piechoty morskiej trafiły również znacznie lżejsze, przeznaczone m. in. dla jednostek rozpoznawczych, transportery opancerzone Kozak-2M1. Mają one zastąpić kilka typów terenowych i opancerzonych pojazdów użytkowanych obecnie.

Pojazdy Kozak-2M1 o masie 12 ton w układzie 4x4 z nadwoziem samonośnym dysponują opancerzeniem klasy STANAG 4569 poziomu III, zapewniającym ochronę przed pociskami przeciwpancernymi 7,62x51 NATO, natomiast wzmocniony kadłub chroni przed wybuchem ekwiwalentu 8 kilogramów trotylu. Napęd stanowi silnik o mocy 279 KM. Wozy tego typu zostały oficjalnie przyjęte na uzbrojenie wojsk lądowych w 2019 roku, a wcześniej trafiły do Gwardii Narodowej i służb mundurowych Ukrainy.

Decyzja o wprowadzeniu i szybkich dostawach znacznej liczby pojazdów opancerzonych dla jednostek ukraińskiej piechoty morskiej jest z jednej strony elementem wzmacniania południowej flanki i ogólnie, możliwości operacyjnych marynarki wojennej. Jednocześnie jednak jest to element szerszego programu unifikacji uzbrojenia, wyposażenia oraz systemów serwisowych i eksploatacyjnych wojsk lądowych i piechoty morskiej. Powinno to obniżyć koszty eksploatacji i zwiększyć możliwości operacyjne. Nie bez znaczenia jest też potrzeba wycofania z eksploatacji posowieckich pojazdów BTR-80, które poza słabym uzbrojeniem i mało funkcjonalnym układem ogólnym są po prostu mocno wyeksploatowane, szczególnie ze względu na silne korozyjne działanie wody morskiej. Krajowy BTR-4EM jest pod wieloma względami znacznie lepszym pojazdem.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Reklama
Pol
czwartek, 25 marca 2021, 09:03

Kozak-M2 vs polska ? I co my .

bender
czwartek, 25 marca 2021, 16:00

W tej klasie mamy Żubry od AMZ (np. do Popradów) i Oshkosh M-ATV.

Kom
czwartek, 25 marca 2021, 09:02

Ten BTR-4M co za szkaradztwo. Przy nim to nawet Kryl wydaje się piękny.

nickuś
czwartek, 25 marca 2021, 00:42

Ten Kozak na zdjęciu całkiem fajny. Z boku drzwi otwierane i do przodu i do tyłu - podoba mi się. Wieżyczka u góry osłonięta +. Szyby pancerne z boku sztuk 4 na +. Szyby pancerne na wieżyczce +. Granaty dymne +. Trzy otwory strzeleckie z boku +. Tylko czemu kanistry na benzynę podpięte z boku? Żeby się lepiej palił?

easyrider
środa, 24 marca 2021, 21:47

Ukraina za sprawą Rosji utraci dostęp do morza i piechota pozostanie morską tylko z nazwy.

dim
środa, 24 marca 2021, 19:28

Czy Państwo uważacie, że Ukraina jest już w stanie wystawić, do swej obrony, prawdziwe wojsko ?

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 25 marca 2021, 10:42

Ale zdajesz sobie sprawę, że BTR-4EM dla piechoty morskiej to raczej nie najszczęśliwszy pomysł?

ktr
czwartek, 25 marca 2021, 08:45

Nie tylko wystawić prawdziwe wojsko ale także stanowi ciekawą alternatywę dla uzbrojenia Rosyjskiego, którego udział w rynku, przez sankcje i bandycką politykę, staje się coraz mniejszy.

.
czwartek, 25 marca 2021, 07:40

Te lodzie podwodne to plus?

Fsaa
czwartek, 25 marca 2021, 07:29

Ukraina była w stanie zmasakrować zielone ludziki w pierwszych dwóch tygodniach. Bez czołgów na Krymie pod parasolem ukraińskiej o OPL . Dopiero zdrada kadry rozwaliła resztę wiernych jednostek.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 25 marca 2021, 14:45

Bzdura. Spora część ukraińskich żołnierzy na Krymie postanowiła przejść na rosyjski garnuszek. I bynajmniej nie była to kadra.

Davien
czwartek, 25 marca 2021, 18:39

A to się zapoznaj jakie mieli mozliwości decyzji zanim znowu coś napiszesz.

x95
czwartek, 25 marca 2021, 12:01

Na papierze te ukraińskie wojska były może i silne. Ale papier nie walczy. Zresztą w 1991 roku Ukraina była 3-m lub 4-tym mocarstwem militarnym w świecie.

HeHe
czwartek, 25 marca 2021, 10:05

Nikt na Krymie nie został zabity a armia Ukrainy była w stanie tylko grzecznie podnieść ręce do góry przez czterokrotnie mniej liczebną ruską piechotą morską. Nie było żadnej "zdrady" po prostu mołojcy radzą sobie tylko w "walkach" z kobietami i dziećmi tak jak na naszych Kresach.

bender
czwartek, 25 marca 2021, 15:52

Druga bitwa o lotnisko w Doniecku. Z jednej strony obrońcy, często nie mający nic wspólnego z wojskiem, z drugiej strony cała potęga rosyjskiej machiny wojennej, w tym artyleria i Specnaz. Bronili się od września do końca stycznia.

A skąd
czwartek, 25 marca 2021, 15:18

I dlatego do dzisiaj nie mogą sobie ruscy poradzić z ukraincami...

HeHe
czwartek, 25 marca 2021, 17:35

Nawet nie próbują sobie poradzić z Ukraińcami. Podpisane zostały porozumienia Mińsk 2 a ich przestrzegania mniej lub bardziej ale pilnuje OBWE.

druch
czwartek, 25 marca 2021, 14:20

Na razie nieżle im idze w walkach z towarzyszami radzieckimi. Jednak linia obrony jest sabilna. A wsparcie ZSRR jest niemalże jawne.

Monkey
środa, 24 marca 2021, 23:01

@dim: Jeszcze nie, ponieważ ilości dostarczanego sprzętu są zbyt małe. Ale porównując do nas, ich progres jest znacznie szybszy. Niedługo to oni będą wzorem dla nas, a nie jak do tej pory, gdzie jeszcze próbują się czegoś od nas uczyć.

DEPL
czwartek, 25 marca 2021, 20:07

Ukraina nigdy nie zbuduje silnego wojska. Nie pozwolą na to ani Rosja ani interesy Polski. Dopóki pracuje u nas 3 mln Ukraińców i przekazywane są co miesiąc ogromne sumy z PL do UA mamy Ukrainę w garści.

Grzesiek
piątek, 26 marca 2021, 10:29

Tak samo jak Polska nigdy nie zbuduje silnej armii, USrael , Rosja i Niemcy na to nie pozwolą.

Tweets Defence24