Reklama

Geopolityka

Ukraina: budżet resortu obrony wzrośnie o 26 proc.

Podstawowym czołgiem Sił Zbrojnych Ukrainy pozostają T-64BW. Fot. mil.gov.ua.
Podstawowym czołgiem Sił Zbrojnych Ukrainy pozostają T-64BW. Fot. mil.gov.ua.

W budżecie Ukrainy na 2018 r. przewiduje się zwiększenie wydatków na działania Ministerstwa Obrony oraz sił zbrojnych. Do ministerstwa ma trafić 86,6 mld hrywien (ok. 10,7 mld złotych). Oznacza to 26-proc. wzrost finansowania względem 2017 r.

W 2017 r. ukraińskie Ministerstwo Obrony otrzymało 68,8 mld hrywien, zaś obecnie - zgodnie z informacjami podawanymi przez agencję informacyjną Interfax Ukraina - ma to być już 86,6 mld hrywien, z czego 59,8 mld hrywien ma zostać przeznaczonych na działanie sił zbrojnych oraz ich szkolenie.

Jednocześnie zakłada się, że 2,39 miliarda hrywien zostanie przeznaczonych na pokrycie wydatków wynikających z potrzeby leczenia, prowadzenia rehabilitacji dla personelu sił zbrojnych, a także weteranów oraz członków rodzin. W przybliżeniu, 2,85 mld hrywien będzie kosztował skarb państwa na Ukrainie proces szkolenia i przekwalifikowywania wojskowych specjalistów.

Planuje się, iż 16,36 mld hrywien ma zostać skierowanych na zakupy sprzętu wojskowego, a także modernizację oraz naprawę już posiadanego wyposażenia. W tej kwocie zawarte mają być również finanse na badania oraz rozwój nowych technologii militarnych. 534 mln hrywien pochłonąć ma utrzymanie i zabezpieczenie m.in. składów amunicyjnych, jak i miejsc przechowywania innego wyposażenia oraz uzbrojenia, baz, itp. instalacji, przede wszystkim pod względem ich odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Zakłada się, iż 857,6 mln hrywien zostanie wydanych na zakup lub budowę budynków z przeznaczeniem dla ukraińskich wojskowych. 544.7 mln hrywien ma zostać przekazanych na działanie Specjalnej Państwowej Służby Transportowej.

Czytaj więcej: Ukraina znacząco zwiększa budżet służb specjalnych

Reklama

Komentarze (6)

 1. TOR

  26% z niczego to ile?

 2. Bla bla bla

  Co z tego jak połowę i tak rozkładana. A skąd mają kasę a z tad że nic w kraju nie robią czyli żadnej inwestycji w infrastrukturę tylko wszystko w armie pchają. Tylko tak z 10 lat za późno.

  1. Dudek

   5% PKB na armię nazywasz pchaniem w nią całej kasy???

 3. Radek79

  Z kąd oni mają tyle kasy na zbrojenia ?

  1. Aad151

   Z PKB?????

 4. gegroza

  A ile wyniosła inflacja ? Lepiej przeliczyć na dolary

  1. roza

   jak przeliczone jest na pln , to jaki masz problem przeliczyc SAM ?

 5. defence

  Roczny wzrost cen konsumpcyjnych na Ukrainie od początku 2017 roku osiągnął najwyższy poziom wśród krajów Europy i WNP – 16,4%. '' Na koniec roku inflacja może osiągnąć 14%”, – przewiduje analityk Forex Club Andrij Szewczyszyn.

 6. xchan

  a jak inflacja jest na ukrainie?

Reklama