Geopolityka

Turcy potwierdzają zestrzelenie Cobry przez "niezidentyfikowany system przeciwlotniczy"

fot. US Navy
fot. US Navy

Turcy przyznali, że jeden z ich śmigłowców wojskowych został zestrzelony 13 maja br. przez niezidentyfikowany system przeciwlotniczy w południowo-wschodniej części Turcji – tuż przy granicy z Irakiem.

Zgodnie z wcześniejszymi komunikatami władz w Ankarze, śmigłowiec AH-1 Cobra miał się rozbić z przyczyn technicznych w dystrykcie Cukurca w prowincji Hakkari. Teraz przyznano, że helikopter został zestrzelony przez niezidentyfikowany system przeciwlotniczy – możliwe, że przez rakietę. Do wypadku doszło podczas operacji kierowanej przeciwko siłom zbrojnym Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), stąd podejrzenie od razu padło na Kurdów.

Informacje przekazane wcześniej przez prokurdyjski portal Firat potwierdziły się. Ujawniono również film na YouTube, na którym widać zestrzelenie śmigłowca Cobra przez przenośny system przeciwlotniczy klasy MANPADS (byłby to pierwszy przypadek skutecznego użycia tego rodzaju uzbrojenia przez PKK).

W Turcji nadal jednak trwa oficjalne dochodzenie, mające na celu ustalenie przyczyn wypadku. Wiadomo na pewno, że obaj członkowie załogi zginęli. Tym samym, liczba tureckich żołnierzy, którzy polegli w ostatnich starciach z Kurdami, zwiększyła się do ośmiu.

Komentarze (8)

 1. Marek1

  Znaczy, że "ktoś" zaczął w końcu dostarczać MANPADS-y Kurdom. Powinno to dać Ankarze do myślenia, bo do tej pory bezkarnie masakrowali kurdyjskie oddziały z powietrza.

 2. fanklub Daviena

  No i jak teraz Davien wytłumaczy, że Supercobra z MAWS i ECM dała się zestrzelić staremu modelowi Igły i to tak, że ten krytykowany przez fanbojów "za małą i słabą głowicę" model rakiety odrąbał całą belkę ogonową opancerzonego przecież helikoptera i doprowadził do jego eksplozji w powietrzu?

  1. Olek

   Belka ogonowa nie jest opancerzona. Opancerzona jest przede wszystkim kabina i podzespoły niezbędne do lotu.

  2. xawer

   Nie mąć, funboy'u:-) Żadna "Supercobra" tylko staroć AH-1 Cobra i ma on niewiele wspólnego z proponowanym Polsce AH-1z Viper!

 3. yaro_milosnik_Daviena

  zestrzelenie jest na yt mozna tez znalezc na sputniku w jakosci hd, ten niezidentyfikowany system to rosyjska IGŁA strzela Kurd

 4. ja

  Ale o czym wy mówicie, przecież w ten sposób można zestrzelić każdy, absolutnie każdy śmigłowiec. Nie da się w 100% zabezpieczyć przed opl. Wszelkie systemy ostrzegawcze i zakłócające zmniejszają tylko prawdopodobieństwo trafienia. Czy to oznacza, że można sobie darować posiadanie śmigłowców? A czy w związku z tym, że istnieją takie cuda, jak Javelin albo Spike można sobie odpuścić posiadanie czołgów? Oczywiście, że nie. Wojna to nie jest bezpieczna zabawa i ze stratami po prostu trzeba się liczyć.

 5. zxxc

  przypomnę że rosjanie stracili na granicy z Turcją nie tylko jeden śmigłowiec ale i samolot bojowy. kwestia czsu jak Turcja straci jednego f-16

 6. Riddler

  Co oni kręcą? Przecież jest video z ataku i widać, kto i z czego wystrzelił.

 7. Marek

  NIE ma niezniszczalnych śmigłowców. Najnowszego Apache też można rozwalić używając np. jednocześnie 6-8 MANPADS nowej generacji przy odrobinie fartu. Dedykuję to matołom wołającym o zakup jak największej ich ilości za HORRENDALNE pieniądze.

 8. gazek

  Warto zadedykować to zestrzelenie wszystkim orędownikom zakupu przez nas nowych śmigłowców uderzeniowych! w ramach programu Kruk. Nie marnujcie kasy!

  1. Legion

   Błąd po prostu w specyfikacji należy żądać w specyfikacji dobrego MAW połączonego z systemem DIRCM który jest w stanie pokonać nawet najnowsze pociski