Siły zbrojne

Test polsko-ukraińskiego systemu dronów uderzeniowych „Sokół”

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Na podkijowskim poligonie zaprezentowano w akcji ukraiński system dronów uderzeniowych „Sokół”, w którego skład wchodzą maszyny FlyEye i Warmate opracowane przez WB Group. W pokazie brał udział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow, który podkreślił, iż jest to – „Owoc udanej współpracy ukraińskiego przedsiębiorstwa CzeZaRa z polskimi partnerami”. W zdarzeniu wziął również udział prezes WB Group, Piotr Wojciechowski, oraz przedstawiciele polskich i ukraińskich sił zbrojnych. 

Warto zaznaczyć, iż nie była to pierwsza prezentacja efektów współpracy zakładów elektronicznych CzeZaRa w Czernihowie i WB Group. W marcu bieżącego roku po raz pierwszy zaprezentowano system „Sokół”. Składa się on z opancerzonego pojazdu terenowego Kozak-2M, w którym znajduje się stacja kontroli, trzech uderzeniowych bsl typu Warmate, oraz maszyny rozpoznawczej FlyEye. Załogę stanowią cztery osoby.

Zaletą systemu jest nie tylko możliwość jednoczesnej kontroli wielu maszyn, ale również wykorzystanie płatowca typu FlyEye do wykrycia i identyfikacji celu, wstępnego naprowadzania maszyn Warmate w rejon działania oraz do oceny skutków ataku.

Podczas wrześniowej prezentacji Ołeksandr Turczynow mógł zobaczyć „ostre strzelanie” bezzałogowcami uderzeniowymi typu Warmate, które niszczyły nieruchome cele z użyciem głowic bojowych. Obraz ze wszystkich bezzałogowców oraz dane o naprowadzaniu przekazywane były w czasie rzeczywistym do stanowiska obserwatorów. Podczas pokazu na poligonie wiał silny, porywisty wiatr o prędkości sięgającej 17 m/s. Mimo to wszystkie cele zostały skutecznie trafione i zniszczone.

Czytaj też: MSPO 2017 Bezzałogowce i artyleria z WB Group

Maszyna uderzeniowa może korzystać z trzech typów opracowanych na jego potrzeby: kumulacyjnej, odłamkowo-burzącej i termobarycznej. Warmate ma masę startową 5 kg, rozpiętość skrzydeł 1,4 m i 1,1 m długości. Na dystansie 10 km może operować do 30 minut z prędkością maksymalną do 80 km/h. Natomiast dron typu FlyEye jest zdolny do wykonywania lotów z prędkością 50-170 km/h, na pułapie do czterech kilometrów, przez okres do trzech godzin. Systemy łączności dają mu możliwość prowadzenia działań w odległości do 30-50 km od stacji kontroli. Dane z rozpoznania przekazywane są w czasie rzeczywistym.

Prezentacja możliwości systemu uderzeniowego „Sokół” stanowi element szerokiej współpracy WB Group z przemysłem i odbiorcami ukraińskimi. Podczas tegorocznego MSPO zawarto umowę dotyczącą dostaw bezzałogowców Warmate dla odbiorcy ukraińskiego, co może być bezpośrednio powiązane z programem realizowanym z firmą CzeZaRa z Czernichowa.

Czytaj również: MSPO 2017: Polskie drony uderzeniowe lecą na Ukrainę

Komentarze