Reklama

Technologie

Zielonka wyremontuje radary NUR-22

Fot. 4 PPlot
Fot. 4 PPlot

Wojskowe Zakłady Elektroniczne wygrały przetarg dotyczący naprawy głównej i modyfikacji dwóch stacji radiolokacyjnych wykrywania celów nisko lecących NUR-22 na podwoziu Tatra 815. Łączna wartość tych prac to niemal 30 mln zł, ale realizacja zadania zaplanowanego na rok 2022 roku zależna jest od przyznania środków przez dysponenta. Procedurę przeprowadziła 1 Regionalna Baza Logistyczna w Wałczu.

Umowa dotycząca prac zaplanowanych na lata 2021 i 2022 których celem jest realizacja naprawy głównej z modyfikacją dwóch stacji radiolokacyjnych NUR-22, zapewniającej przywrócenie pełnej sprawności technicznej (odnowienie resursu) wszystkich zespołów, podzespołów, mechanizmów, elementów i detali do następnej naprawy głównej wchodzących w skład każdej stacji radiolokacyjnej. W ramach tych prac zostanie również zrealizowana modyfikacja, obejmująca m. in. oprogramowanie.

WZE były jedynym oferentem. Umowa została podzielona na dwa zadania, każde dotyczące jednej stacji radarowej NUR-22. Wartość każdego z zadań wynosi ponad 14,9 mln złotych. W zapisach przetargowych zaznaczono co następuje – „Usługa w roku 2022 będzie wykonywana pod warunkiem, że Zamawiający otrzyma potwierdzenie od dysponenta środków budżetowych, że w roku budżetowym 2022 otrzyma środki finansowe z przeznaczeniem na wykonanie usługi w danym roku.”

Stacje NUR-22 wyprodukowano w liczbie 8 egzemplarzy i dostarczono do Wojska Polskiego w latach 1998-2003. Stacja posiada cyfrowy system obróbki sygnału, działa na częstotliwości 3,2-3,4 GHz (Pasmo S) i może śledzić jednocześnie do 72 celów na dystansie do 100 km. Antena paraboliczna o wymiarach 4,2 × 3,1 m unoszona jest na specjalnej ramie, aby poprawić zdolność do wykrywania nisko lecących celów i zmniejszyć martwe pole. Całość zabudowana jest na czteroosiowym podwoziu Tatra 815.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (11)

 1. Qiu

  Umowa nie została podpisana na wyremontowanie radarów w następnym roku,tylko na pozytywne rozpatrywanie umowy przez następne 30lat ,czy remontować je czy nie.

 2. gość

  To jest radar na skalę naszych możliwości, my tym radarem odpowiadamy żywotnym potrzebom naszej armii, wiecie co my z tym radarem robimy, otóż otwieramy oczy niedowiarkom i mówimy patrzcie to jest nasze, przez nas zrobione i tu będzie wyremontowane...

  1. Drwal

   Gość w dom , siekiera w plecy.

 3. Pytajnik

  Nie lepiej dołożyć i zakupić nowe?

  1. klos

   Wysokiej klasy specjaliści wyjaśnią Ci, ze 20-to letni szrot to funkiel nówka i "nawet amerykanie" nie wyrzucają takiego złomu...

  2. gość

   Lepiej i tanie byłoby kupić oczywiście nowe ale to jest Polska kolego tu tak się nie da, dialogi, fazy, kolesie itd...

  3. Frankii

   Amerykanie taki złom sprzedają nam albo oddają w dzierżawę za dolara

 4. 55555

  Co to jest 30baniek marnych złotych, jak kupujemy 250abramsów za 24 mln za sztukę i to w !

  1. Dokładnie

  2. 24mln dolarów

 5. Andrzej

  Warto dać zajęcie dla polskiego przemysłu, tylko pytanie czy ma to dalej sens w sytuacji kompletnego zapóźnienia technologicznego.

 6. klos

  Do muzeum a nie remontować.

  1. biały

   te radary mają 20 lat więc nie jest źle , mamy w kraju radary znacznie starsze od tych

  2. Sidematic

   20 letnie radary do muzeum??? Tego nawet rozrzutni Amerykanie nie robią.

  3. mick8791

   Pogięło Cię? Przecież to relatywnie nowy sprzęt. Trzeba tylko przy okazji remontu unowocześnić obróbkę sygnałów co, jak pośrednio wynika z opisu prac, będzie w jakimś zakresie wykonane.

 7. Meska

  30 mln za remont 2 radarów. Ja rozumiem że sprzęt dla wojska jest drogi, ale szanujmy się. To już jest przesada.

  1. Yaro

   Tylko widzisz akurat radary to jedne z najbardziej skomplikowanych i co za tym idzie najdroższych rodzajów sprzętu wojskowego. Więc nie, kwota nie jest przesadna.

 8. Konfederata

  Aż dwie sztuki przestarzałych stacji do naprawy głównej i modyfikacji za 30 melonów ? Przelewa się widzę, prawdziwa rozpusta. Jest się czym chwalić w świecie. Czy my już jesteśmy drugą Wenezuelą, czy państwem afrykańskim ? Bo za chwilę będziemy mieli powtórkę z niedalekiej historii i znowu niesuwerenna władza, obca agentura doprowadzi nasze państwo do upadku jak w PRL-u. W rankingu siły militarnej państw, który i tak jest jeszcze sporo zawyżony w naszym przypadku, cały czas gonimy najgorszych. Czy Polska długo jeszcze będzie kolonią obcych mocarstw ? Czy wybijemy się w końcu kiedyś na suwerenność ? Bo zaraz i niepodległość możemy stracić, z takim trudem odzyskaną.

  1. mick8791

   Kurna twarz co to za bełkot? Chłopie to jest portal o tematyce militarnej (z naciskiem na sprzęt) wiec daruj sobie te propagandowe słowotoki!!! A co do radarów to wyobraź sobie, że fale elektromagnetyczne prze te kilkanaście lat nic nie straciły na nowoczesności (zresztą ten stan rzeczy utrzymuje się od miliardów lat), a ruskie samoloty nie zyskały na "niewidzialności"... Kluczowa jest obróbka sygnału, a ta, biorąc pod uwagę koszt modernizacji będzie unowocześniona. Zresztą pojawia się też hasło "aktualizacja oprogramowania".

 9. Jurek z Londonka

  Widziałem podobny radar w Science Muzeum w Londynie

  1. edek

   Gdybyś wyjechał z "Londonka" w brytyjski interior, zobaczyłbyś podobne w czynnej służbie.

 10. eMeM

  A to ma jakąkolwiek wartość bojową?

  1. Pilot

   A co? Fale radarowe już nie lecą?

  2. Sternik

   Lecą ale wyobrażasz sobie pracę na komputerze z 1998 roku z monitorami CRT i uruchamianym ze stacji dyskietek 3,5 cala?

  3. Fanklub Daviena i GB

   F-22 ma procesory jeszcze starsze. Apple przestało je używać w 2001... Tylko nieliczne zmodernizowane E-3 Sentry w USA mają monitory inne niż CRT... :D

 11. roman grodzki

  na koń i szable w dłoń 1rbl wygrała przetarg na od rdzewienie złomu jego walory to apk. w komórce

Reklama