Reklama

Technologie

Węgry odebrały uzbrojone śmigłowce H145M [WIDEO]

Fot. Airbus Helicopters
Fot. Airbus Helicopters

Węgierskie ministerstwo obrony poinformowało o odebraniu 3 śmigłowców Airbus Helicopters H145M w wersji uzbrojonej i wyposażonej w system HForce. Konfiguracja wybrana przez Budapeszt nie posiada obecnie możliwości użycia uzbrojenia kierowanego, jednak w przyszłości może zostać łatwo poszerzona o nowe funkcjonalności, dzięki modułowej budowie systemu. Łącznie na Węgry trafiło już 16 z 20 zamówionych lekkich śmigłowców wielozadaniowych H145M.

Maszyny wylądowały 10 grudnia 2020 roku w 86. Szkolnej Bazie Śmigłowcowej Szolnok, około 100 km na południowy wschód od Budapesztu. Trafiły tu wszystkie nowe śmigłowce zamówione w 2018 roku. Pierwsze H145M wylądowały w Szolnok pod koniec listopada ubiegłego roku, natomiast ostatnie mają trafić tu w przyszłym roku. Co istotne, dostarczone obecnie trzy maszyny w odróżnieniu od wcześniejszych egzemplarzy są wyposażone w system HForce oraz system sterowania uzbrojeniem, podwieszanym na zewnętrznych pylonach. Natomiast tylko jeden z tych śmigłowców wyposażony jest w głowicę optoelektroniczną Wescam MX-15. Tym samym konfiguracja wybrana przez Węgry jest uboższa niż maszyn dostarczanych Serbii.

Standard modułowego systemu HForce zastosowany w węgierskich maszynach określany jako poziom 2, umożliwiający użycie uzbrojenia niekierowanego. Mogą stanowić je zasobniki z pociskami niekierowanymi oraz uzbrojeniem lufowym od karabinów 7,62 mm po działka lotnicze kalibru 20 mm. Obecnie trwają prace nad wersją poziom 3, dostosowaną do naprowadzania pocisków kierowanych ppk Spike firmy Rafael. Docelowo uzbrojenie kolejnych poziomów będzie też obejmować pociski naprowadzane na odbity promień lasera oraz rakiety powietrze-powietrze i sterowanie bezzałogowcami. Dzięki modułowej strukturze systemu możliwe jest zawsze podniesienie zabudowanego systemu HForce do wyższego standardu. Węgry są pierwszym państwem, które odebrało uzbrojone śmigłowce H145M z systemem HForce poziomu 2 z głowicami optoelektronicznymi WescamMX-15, co miało miejsce jesienią 2019 roku.

Śmigłowce H145M stanowią element szerszego programu modernizacji lotnictwa węgierskich sił zbrojnych, w ramach którego zamówiono również 16 znacznie cięższych maszyn wielozadaniowych H225M Caracal. Oba typy dostarczane są przez koncern Airbus Helicopters i wyposażone są w system HForce.

H145M to lekki śmigłowiec wojskowy, opracowany na bazie rodziny H145/EC145. Przy maksymalnej masie startowej wynoszącej 3,7 tony może być używany do wielu zadań, w tym do transportu oddziałów, obserwacji, ewakuacji rannych, poszukiwania i samodzielnego niszczenia celów, a także ewakuacji medycznej. Charakteryzuje się m.in. zastosowaniem fenestronu (wentylatora ogonowego), nowej przekładni i mocniejszych silników Arriel 2E (667 kW każdy) sterowanych układem elektronicznym FADEC. W ostatnim czasie maszyny H145M weszły na uzbrojenie sił zbrojnych Niemiec, Tajlandii, Serbii i właśnie Węgier. Dwa ostatnie państwa są pierwszymi użytkownikami uzbrojonych H145M, wyposażony w system HForce.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/moje-podniebne-boje/
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama