Reklama

Technologie

Start pocisku JASSM z zewnętrznego pylonu B-1B Lancer [WIDEO]

Fot. USAF/Andreas AFB
Fot. USAF/Andreas AFB

US Air Force przeprowadziły udany test zrzutu ćwiczebnego pocisku AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) przenoszonego na podkadłubowym pylonie bombowca B-1B Lancer. Zwykle w tym miejscu mocowany jest zasobnik celowniczo-obserwacyjny Sniper-XR. Od ponad 30 lat nie wykorzystywano tych pylonów do przenoszenia uzbrojenia, chociaż pierwotnie powstały dla rakiet z głowicami jądrowymi. Jest to element programu, mającego na celu zwiększenie do 36 ilość przenoszonych przez ten samolot pocisków manewrujących AGM-158 JASSM.

Test polegający na pełnej sekwencji separacji ćwiczebnego pocisku AGM-158 JASSM przeprowadzono w przestrzeni powietrznej bazy lotniczej Holloman 4 grudnia 2020 roku, jednak informacja na ten temat została udostępniona niemal tydzień później. Do tego zadania wykorzystano samolot B-1B Lancer z 419th Flight Test Squadron należącego do 412th Test Wing z Edwards Air Force Base w Kalifornii. W maszynie zmodyfikowano m.in. instalacje elektryczne i samą belkę, która standardowo służy do przenoszenia zasobnika optoelektronicznego.

Jest to jednak jeden z 6 zewnętrznych pylonów, które zostały „rozbrojone” na wszystkich B-1B gdy w zgodnie z traktatem START (Strategic Arms Reduction Treaty) samoloty pozbawiono możliwości przenoszenia broni jądrowej. W 2007 roku przedni prawy punkt mocowania został dostosowany do przenoszenia zasobników AN/AAQ-33 Sniper a obecnie również Sniper-XR (ang. Extended Range). To właśnie tego punktu mocowania użyto do testów, ale po ich pozytywnym zakończeniu planowane jest uruchomienie również pozostałych pięciu.

Zdolności do odpalania pocisków manewrujących z zewnętrznych mocowań zostaną przywrócone na „najmniej wyeksploatowanych maszynach” – jak informuje US Air Force. Jest to metoda, jaką siły powietrzne USA chcą zapewnić zdolności pomostowe w zakresie przenoszenia pocisków manewrujących pomimo redukcji liczby eksploatowanych bombowców. Do końca 2021 roku ze służby ma zostać wycofanych 17 samolotów B-1B Lancer. Pozostałe maszyny dzięki modyfikacji będą mogły przenosić dodatkowe pociski manewrujące AGM-158A JASSM i  AGM-158B JASSM-Extended Range (JASSM-ER), a także przeciwokrętowe AGM-158C Long Range Anti-Ship Missile (LRASM). Docelowo jednak bombowce będą przenosić opracowywane obecnie AGM-158D JASSM-XR o ekstremalnie zwiększonym zasięgu oraz pociski hiperosoniczne z głowicami konwencjonalnymi jak również atomowymi.

image
Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama