Reklama

Technologie

Sky Sabre - lądowy CAMM oficjalnie na uzbrojeniu British Army

Fot. Crown Copyright
Fot. Crown Copyright

Jak informuje brytyjskie ministerstwo obrony, 16 Regiment Royal Artillery (16. Pułk Królewskiej Artylerii) przyjął oficjalnie na uzbrojenie pierwszą transzę systemów przeciwlotniczych Sky Sabre, które po niemal 50 latach zastąpiły zestawy Rapier. Jest to pierwsza jednostka w British Army uzbrojona w lądowe wyrzutnie pocisków CAMM produkcji MBDA. Ten sam typ rakiet jest rekomendowany przez IU w polskim programie obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew.

16th Regiment Royal Artillery jest pierwszą jednostką, która wyposażana jest w nowy system przeciwlotniczy Sky Sabre. Składają się na niego stacje radiolokacyjne Saab Giraffe, system dowodzenia, którego komponenty zostały dostarczone przez izraelski koncern Rafael oraz wyrzutnie pocisków CAMM z aktywnym radarowym systemem naprowadzania produkcji MBDA. Jest to znaczny postęp wobec obecnie stosowanego, przestarzałego systemu Rapier o zasięgu około 7 km, który służy w British Army od lat 70tych ubiegłego wieku.

Sky Sabre znacznie poprawiła ochronę naszych sił przed zagrożeniami z powietrza. Ten najnowocześniejszy system obronny jest wyraźną demonstracją naszych zdolności bojowych […] Przy masie 99 kg pociski CAMM są dwukrotnie cięższe od Rapier i mają trzykrotnie większy zasięg. Mogą osiągnąć prędkość 2300 mil na godzinę, eliminując samoloty bojowe, drony, a nawet kierowane laserowo inteligentne bomby. Na wyrzutni zamontowano osiem pocisków, które wystrzeliwują w unikalny, wielokierunkowy sposób. Wyrzutnia CAMM można załadować w czasie o połowę krótszym niż Rapier.

Jeremy Quin, Minister ds. Zamówień Obronnych Wielkiej Brytanii

Warto zaznaczyć, że pociski CAMM są nowością dla British Army, ale Royal Navy wykorzystuje „bliźniaczy” system Sea Ceptor z tymi samymi rakietami. Pociski CAMM trafiły na uzbrojenie modernizowanych fregat Type 23, które są używane operacyjnie, a w przyszłości trafią również na okręty budowane w ramach programu fregat nowego Type 26 i Type 31.  Pociski CAMM w konfiguracji wyrzutni zbliżonej do systemu Sky Sabre są również oferowane Polsce w ramach oferty dla programu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew. Inspektorat Uzbrojenia rekomendował wykorzystanie pocisków CAMM i CAMM-ER produkcji MBDA w roli efektora systemu Narew.

Narew to system obrony powietrznej krótkiego zasięgu, będący elementem zintegrowanego systemu obrony powietrznej Polski i mającym współpracować z systemem Wisła korzystając z IBCS. Planowany jest zakup łącznie 23 baterii, które wejdą na wyposażenie pułków przeciwlotniczych Wojsk Lądowych (zastępując zestawy Kub i częściowo Osa), 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej (wraz z zestawami Wisła, z którymi Narew ma współpracować w ramach systemu IBCS), a także jednostek naziemnej obrony powietrznej Marynarki Wojennej. 

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (5)

 1. Polska w UE albo w Rosji

  Brać - tyle tylko, że więcej a nie w ilościach defiladowych

  1. Polska w USA albo w Afryce

   Wezmę tylko gdzie dają.

  2. Meska

   23 baterie to nie jest zakup defiladowy.

  3. Xzibit

   Panie Meska ja tylko przypomnę że Wisły też miało być 8 baterii a wyszło 2 na defiladę i podobnie może być z Narwią..... ma być 23 a kupi się ze 4 na defiladę i starczy :)

 2. Fanklub Daviena i GB

  Mobilny, w przeciwieństwie do amerykańskiej chały jak Patriot czy NASAMS! :D

  1. Wawiak

   Z tego co kojarzę, CAMM to zakres Narwi, a Patriot - Wisły, więc twój wpis jest chyba lekko chybiony.

  2. VVV

   jaki mobilny? przeciez to odpowiednik NARWI i on musi się rozwinąć i nie strzela w ruchu.

  3. Czytelnik D24

   @Wawiak On nawet nie wie że NASAMS i Patriot są systemami mobilnymi.

 3. HRottem fan

  Kiedy, kiedy, kiedy wreszcie MON podejmie decyzje o zakupie dla Polski? Kiedy zostaną kupione efektory dla system OSA? Kontrakty na system Poprad i rakiety Piorun nie zapewnią nam bezpieczeństwa. Polska bez OPL jest skazana na masakrę. Sojusznicy nie przyjdą z pomocą, jeśli nasza armia będzie rozbita w przeciągu tygodnia. Nie miejcie złudzeń. Przeraża mnie , że są pieniądze na modernizację a zakupy nie są dokonywane.

  1. abcd

   Kiedy? Gdy już składy naszej amunicji, paliw zostaną z powietrza zniszczone. Sona też za minimum 10lat. MON jak zwykle ma czas, jak choćby z czołgami. Przez dekady nie robi nic konkretnego, a później zasila budżet obcego państwa.

  2. Tego nie kupuje się jak bułki w sklepie

  3. dropik

   te ma chonić wisła ,ale nie ochroni, ciekawe czemu...

 4. Ali

  Jaką prędkość ma ta rakieta??? Ponoć bardzo słaba na tle konkurencji.

  1. Lord Godar

   Trzeba czytać ze zrozumieniem , bo jest w artykule .

  2. LOLOK

   2300 mil w artykule jest u góry pisze ,,,,,to 3700km/h

  3. lol

   Po co ma czytać, skoro jego zadaniem jest tylko skrytykować.

 5. mxxa

  Już widzę te 23 baterie :) tak jak miało być 8 baterii Patriot a będą 2 na defiladę :)

  1. Petro

   2 baterie to, jak rozumiem, pierwszy etap, mają być w 2022, w sumie 16 wyrzutni ośmiorurowych. Założenie jest takie, że będą służyły do obrony przed pociskami balistycznymi (taką amunicję kupujemy na początek). Pytanie ile Rosja ma Iskanderów, ile jest gotowa umieścić w Okręgu Kalingradzkim, czy umieście Iskandery na Białorusi i będzie nas atakowała nimi? Udział Białorusi w wojnie przeciwko nam jest interesującym zagadnieniem, bo Białoruś robiąc taki krok zamyka suchy port w Małaszewiczach (90% chińskiego transportu kolejowego idzie przez niego, w sumie to nie jest tak dużo, ale chińskie firmy mogą stracić grube miliony), mało tego, wojna się kiedyś skończy, co wtedy?

  2. Davien

   Takie małe sprostowanie: wyrzutnia M903 może zabrac 12 pocisków PAC-3MSE lub 4 PAC-2 GEM

  3. O

   Nadtępny etap za 10 lat

Reklama