Reklama

Technologie

Rosja: system przeciwokrętowy o zasięgu 500 km. Zniszczy także cele lądowe

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie media informują, że przeciwokrętowy system rakietowy Bał, uzbrojony dotąd w pociski P-35 (3M24) Uran o zasięgu do 300 km otrzymał zmodyfikowany typ rakiet. Nowy pocisk podczas testów osiągnął zasięg ponad 500 km i pozwala na rażenie zarówno celów morskich jak i lądowych. Brak jest szczegółowych informacji na temat nowego uzbrojenia, poza tym, że może być wykorzystywane przez wyrzutnie systemu Bał, co potencjalnie otwiera też możliwość użycia np. przez systemy okrętowe dostosowane do pocisków P-35. 

Jak informuje agencja TASS, powołując się na „wiarygodne źródła w rosyjskim kompleksie wojskowo-przemysłowym”, co zwykle oznacza kontrolowany przeciek, testy nowego pocisku zostały przeprowadzone przez jedną z flot Marynarki Wojennej Rosji. Jak czytamy - Testy nowego pocisku dla Nadbrzeżnego Kompleksu Rakietowego Bał przeprowadzone przez jedną z flot potwierdziły, że jego zasięg lotu przekroczył 500 km, a dzięki nowemu systemowi naprowadzania jest on w stanie razić cele morskie i lądowe.

Praktycznie oznacza to, że system Bał będzie w stanie osiągnąć donośność zbliżoną do systemu Bastion uzbrojonego w naddźwiękowe pociski manewrujące P-800 Onyks. Brak jest obecnie informacji na temat szczegółów nowego pocisku. Można jednak się spodziewać, że Rosjanie poszli tą samą drogą co Ukraina która opracowała pocisk Neptun, również na bazie posiadanych rakiet P-35 i ich kontenerów, stosując przy tym całkowicie nowy układ i napęd, oraz system sterowania i naprowadzania.

Rosyjska modyfikacja systemu Bał oznacza znaczne podniesienie jego możliwości operacyjnych, choćby tylko przez podwojenie jego zasięgu. Każda wyrzutnia tego kompleksu posiada 8 gotowych do startu pocisków manewrujących osiągających prędkość poddźwiękową, około 0,8 Macha. Bateria uzbrojona jest w 4 wyrzutnie, co oznacza 32 gotowe do strzału pociski. W ostatnich latach Rosja regularnie prowadziła wspólne ćwiczenia systemów Bał i uzbrojonych w naddźwiękowe pociski wyrzutni Bastion, które wspólnie są w stanie przeprowadzić skoordynowany atak na zgrupowanie okrętów przeciwnika. 

Do niedawna zasięg P-800 był niemal dwukrotnie większy niż P-35. Obecnie, po wprowadzeniu nowych pocisków zarówno Bał jak i Bastion będą miały podobny zasięg skutecznego ognia.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama