Reklama

Pierwszy lot Falco Xplorera

20 lutego 2020, 12:34
Falco Xplorer
Fot. Leonardo

Falco Xplorer o numerze S/N0001 wzbił się w powietrze z bazy sił powietrznych Trapani krążył nad położoną obok zatoką w przeznaczonej strefie lotów przez około 60 minut, a następnie wylądował bezpiecznie w tej samej bazie - poinformował jego producent, firma Leonardo.

Xplorer należy do klasy MALE i to największy dotąd zbudowany przez Leonardo system bezzałogowy. Jego pierwszy lot stanowi znaczący krok, który zrobiono dzięki wsparciu technicznemu i inżynieryjnemu udzielonemu na etapach planowania lotu próbnego oraz innych działań przez Centrum Lotów Próbnych Włoskich Sił Powietrznych. Ten zdalnie kierowany bezzałogowiec, zdolny do lotu trwającego ponad 24 godziny z maksymalną ładownością 350 kg, rozpocznie teraz szereg lotów, które pozwolą ocenić pełną gamę jego zdolności, włączywszy w to zintegrowany system czujników. Serie  lotów pozwolą także uzyskać certyfikację drona Falco Xplorer dla NATO-wskiej sprawności do lotu STANAG 4671, rozszerzając terytorium, nad którym dron może operować.

Falco Xplorer został po raz pierwszy pokazany na Paris Air Show w ubiegłym roku. Zaprojektowano go do prowadzenia stałego, wieloczujnikowego nadzoru dla klientów zarówno wojskowych jak i cywilnych.  Może on zostać zakupiony jako zintegrowany system lub jako usługa zdobywania przewagi informacyjnej w pełni zarządzana i kontrolowana przez Leonardo. Przy maksymalnej masie startowej 1,3 tony oraz pułapem operacyjnym powyżej 24000 stóp, dron stanowi przystępną cenowo i mającą ogromne możliwości opcję w zakresie realizacji misji w obszarze zdobywania informacji, nadzoru i rozpoznania (ISR: Intelligence Surveillance and Reconnaissance).

Poprzednie warianty Falco zostały wybrane przez Organizację Narodów Zjednoczonych oraz Frontex, Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Konstrukcja Falco Xplorer została ulepszona dzięki informacjom zwrotnym od tych organizacji oraz innych klientów systemu Falco. Cechuje go potężny zestaw czujników, który obejmuje wielofunkcyjny radar rozpoznawczy Gabbiano T-80 firmy Leonardo, system wywiadu elektronicznego SAGE, automatyczny system identyfikacji dla misji morskich oraz wieżyczkę elektrooptyczną (EO). Opcjonalny czujnik hiperwidmowy pozwoli Falco Xplorer monitorować zanieczyszczenia oraz rozwój rolnictwa. Zdolność do utrzymywania łącza satelitarnego pozwala zaś działać poza zasięgiem wzroku, natomiast jego otwarta architektura systemowa oznacza, że można z łatwością zintegrować czujniki znajdujące się na innych, odrębnych  platformach. Biorąc pod uwagę, że Falco Xpolorer nie podlega ograniczeniom związanym z amerykańskimi przepisami handlu bronią (International Traffic in Arms Regulations - ITAR), a spełnia kryteria Reżimu Kontroli Technologii Rakietowych (Missile Technology Control Regime (MTCR) klasy II, Falco Xplorer może być eksportowany na całym świecie.

Falco Xplorer został całkowicie zaprojektowany przez Leonardo, poczynając od samego statku powietrznego, poprzez zestaw czujników, system misji, po naziemne stacje kontroli, co sprawia, że firma jest „jednym punktem kompleksowej obsługi” w zakresie zdolności bezzałogowych.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
rob
piątek, 21 lutego 2020, 12:17

Dziwi ze WB nic nie robi w tej dziedzinie. Rewelwcyjne skrzydlo od Diany +know how WB

Analityk inż. MAZUR
czwartek, 20 lutego 2020, 14:53

Robiłem taki na Politechnice Rzeszowskiej w 1990 roku na Wydziale Profesora Zwyczajnego Oczosia, Rektora PR. Mówię wam, że to znakomity projekt i doradzam kupienie Dron Falco. I jeszcze ten Patriot też tak jakoś było, że teraz jest zapotrzebowanie. Dwaj goście w garażu w USA zrobili komputer też z Polski wyjechali.

mick8791
piątek, 21 lutego 2020, 15:37

Czego wyprzedzającego swoje czasy Ty jeszcze nie robiłeś? BSL klasy MALE w 1990 roku? Nie kpij! I to jeszcze niby u prof. Oczosia, który specjalizował się w obróbce materiałów skrawaniem czyli był specem od tokarek! Dodatkowo na jakiej zasadzie twierdzisz, że Falco Xplorer to znakomity projekt? Na podstawie zdjęcia na początku artykułu? Wątki o Patriocie i gościach z garażu to już w ogóle ni przypiął ni przyłatał... Z głową wszystko w porządku? Normalnie brak słów...

gnago
piątek, 21 lutego 2020, 09:37

osiągi na miare samsonita, no ale on byłby niesłusznej produkcji. Polska ma byc poddostawcą

Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama