Reklama

Technologie

Nowy myśliwiec w "hangarze" amerykańskiego giganta [WIDEO]

Fot. Northrop Grumman
Fot. Northrop Grumman

Amerykańska firma Northrop Grumman, uważana za producenta jednych z najbardziej zaawansowanych technicznie konstrukcji lotniczych na świecie, opublikowała reklamę, na której pokazuje między innymi hangar z najnowszymi statkami powietrznymi, nad którymi pracuje. Choć nie wymienione z nazwy, znajdują się tam maszyny, które mogą należeć do najbardziej zaawansowanych opracowywanych obecnie konstrukcji na świecie.

Oczywiście jest to tylko krótka demonstracja i nie można przywiązać do niej zbyt dużej wagi. W trakcie prezentacji prowadząca jedzie na niej windą przywodzącą na myśl film „Man in Black”, a następnie na chwilę otwierają się drzwi prowadzące do hangaru ze statkami powietrznymi, po czym demonstrowane są inne obszary działalności firmy - choćby związane z systemami łączności.

Pokazane w "hangarze" statki powietrzne zostały stworzone za pomocą grafiki komputerowej, ale i tak wywołały zainteresowanie komentatorów, w tym serwisu The Drive. Na materiale widać całą kolekcję projektów, poczynając od jawnych takich jak E-2D Advanced Hawkeye, EA-18G Growler, B-2 Spirit i MQ-4C Triton przez bezzałogowiec X-47B testowany w ostatnich latach na lotniskowcach, po maszyny wyglądające jak B-21 Raider (jego sylwetka przelatuje na niebie za hangarem), myśliwiec nowej generacji NGAD (Next Generation Air Dominance) i maszyna, która być może jest propozycją Northrop Grummana na nowej generacji bezzałogowiec bojowy klasy UCAV.

Najciekawszy jest tutaj oczywiście domniemany NGAD, który stoi na pierwszym planie i przypomina propozycję Northrop Grummana na samolot nowej generacji sprzed kilku lat choć wydaje się nieco większy. Maszyna ma krótki dziób i nie posiada pionowych powierzchni sterowych. Ma wloty powietrza u góry kadłuba i prawdopodobnie dwa silniki.

Oczywiście reklama może być jedynie swego rodzaju wizją, jeśli nie fikcją. Ujawnienie tajemnicy wojskowej w celu nakręcenia filmu reklamowego nie wchodzi przecież w grę. Nie wiadomo nawet czy to Northrop Grumman wygrał rywalizację o kontrakt na samolot NGAD, ponieważ nigdy nie potwierdzono oficjalnie, która firma go otrzymała. Przedstawiony samolot przypomina sylwetkę "zajawianą" rok temu na logotypie imprezy 73-lecia postania US Air Force. Z drugiej jednak strony obydwa te "przecieki" mogą mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością, a prawdziwy myśliwiec przewagi powietrznej przyszłości będzie wyglądał zupełnie inaczej...

Reklama

Komentarze (19)

 1. nous

  Autorze - to są komputerowe renderingi. Poza piętrem z laborantem.

  1. Wania

   Przecież o tym jest w artykule.

 2. amerykański hipersonik

  Czyli to taka sama zagrywka jak z Su-75 szach mat .......

  1. Davien

   NGAD juz lata biedny trollu:)

  2. amerykański hipersonik

   A widziałeś czy tylko przeczytałeś .... znów nie potrafisz odzielić gierki od rzeczywistości, a ja czytałem,, że MiG-41 wczoraj poleciał, lot trwał pół godziny, samolot latał z wypuszczonym podwoziem ....

  3. Gnom

   A ktoś to widział, ujawniono to publicznie? A głównie o to masz pretensje do ruskich, że nie pokazują swoich nowych wyrobów (poza przewidzianymi na eksport). Stosuj równe podejście.

 3. Juras

  Mozna byc Rachel pewnym ze Northrop, w swej wersji NGAD, skozysta z doswiadczen zdobytych przy projektowaniu i budowie ( 2 egzemlarze latajace) YF-23 black widow II ?! 30lata temu to projekt byl za nowoczesny i, mowiac kolokwialnie, wystraszyl generalow z airforce… wiec poszli w cos co bardziej znali, F-22 raptor.

  1. Adam

   Raczej idą w kierunku X-47

  2. kaczkodan

   To bzdura. F-22 był równie awangardowy (wektorowanie ciągu), YF-23 był równie daleki od konfiguracji docelowej (to były demonstratory technologii, nie prototypy). YF-23 wymagał stosowania przesłon radiowych przed silnikami, bo nie miał pełnej s-ki na wlotach powietrza, jego software był mniej dopracowany. Lockeed dostał pełny dostęp do dokumentacji technicznej przegranego i F-22 implementuje rozwiązania z obu demonstratorów! YF-23 miał przewagę dopracowania aerodynamicznego - układ silników umożliwiał perfekcyjne dopasowanie do reguły pól, do tej pory jest to najlepszy samolot pod tym względem jaki powstał w USA, i płatowiec o najniższym oporze naddźwiękowym. F-22 został poprawiony pod tym względem, górna powierzchnia stała się mniej kanciasta i przekrój kadłuba maleje z tyłu kadłuba. Drugim ciekawym rozwiązaniem były profile skrzydeł które minimalizowały ciśnienie i opór przy prędkościach naddźwiękowych (chodziło o minimalizację nagrzewania), zostały użyte w F-22. YF-23 lepiej ukrywał wyloty dysz z boków lekko od tyłu i od dołu, ale oba rozwiązania są w pełni chłodzone i porównywalne bezpośrednio z tyłu. Awangardowe chłodzenie w YF-23 dotyczyło górnej powierzchni kadłuba za wylotem dyszy obmywanej przez spaliny wylotowe - F-22 nie ma tego problemu!

 4. dropik

  to jakiś model albo grafika komputerowa

 5. yaro

  "Komisja śledcza US Navy (marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych) ustaliła, że przyczyną wypadku wielozadaniowego atomowego okrętu podwodnego USS Connecticut (SSN-22) na Morzu Południowochińskim było uderzenie w podwodną skałę, której nie było na mapach. Raport z ustaleń został przekazany do dowódcy 7. Floty wadm. Karla Thomasa, który podejmie decyzję o jego zatwierdzeniu lub zarządzeniu dodatkowych czynności wyjaśniających. W czasie wypadku, do którego doszło 2 października została uszkodzona część dziobowa okrętu, w tym niektóre zbiorniki balastowe. Z tego powodu USS Connecticut musiał przez tydzień iść na Guam w wynurzeniu. US Navy w swoich komunikatach przez cały czas informowała jedynie, że przedział reaktora jądrowego nie został uszkodzony." ---- no tak powtórka z rozrywki, ewidentnie amerykańska elektronika kuleje jeśli już nawet skały przed okrętem nie potrafią wykryć a to już drugi raz się zdarza.

  1. ruski stek bzdur...

   Ruski okręt by poszedł na dno razem z załogą :P Bo o wykryciu czegokolwiek to zapomnij :P

  2. Jakub

   Jak bardzo trzeba nie mieć pojęcia żeby takie konkluzje wypowiadać

  3. Miki

   Oni chociaż informują, a jak było z waszym Kurskiem? Skazali załogę na pewną śmierć. Poza tym krążą plotki, że od tego czasu straciliście jeszcze dwa okręty podwodne. Jeden konwencjonalny zarył o dno na m. Barentsa, drugi atomowy (prawdopodobnie Jasień) wam zaginął w okolicach Arktyki- nawet nie wiecie gdzie i co się stało. Napiszesz coś więcej, na ten temat? Na różnych formach (.onion) pojawiają się informację, że mógł zostać "uprowadzony", lub nie zdołał przebić się przez warstwę lodu, i zatonął. W "uprowadzenie" nie wierzę, w lód już bardziej. Pod grubą warstwą lodu może być ciężko, z określeniem dokładnej lokalizacji. Pokrywa się to z wzmożonym ruchem w maju tego roku waszego lotnictwa patrolowego i ZOP, w rejonie gdzie mógł pójść na dno. W tymże rejonie przez około 3 tygodnie, rozpoczęliście niezapowiedziane ćwiczenia sił arktycznych (na bardzo dużą skalę, pisał nawet o tym jeden z polskich portali militarnych), w których brały udział m. in. 3 lodołamacze. Siły arktyczne miały się pojawić w kilka dni od domniemanej katastrofy. Te wersję umacnia fakt, że jedna ze stoczni miała podpisaną umowę na prace remontowe przy siłowni okrętu właśnie typu Jasień- jednostka miała tam trafić po zakończeniu patrolu "arktycznego". Chwalił się tym na portalach społecznościowych jeden z dyrektorów stoczni. Tymczasem w stoczni żadnego okrętu podwodnego nie ma, nie ma również śladu w mediach społecznościowych po celebracji "zawarcia umowy", nie pojawiło się też żadne info, że umowa została anulowana.

 6. kmdr

  Ładnie wygenerowany komputerowo obraz.

  1. Adam

   Sęk w tym że pasuje do konceptów i wymagań

 7. Zxxc

  To jest komputerowy spot reklamowy robiony przez dział PR. Jest jak z hamburgerem na zdjęciu w folderze a bułą w realu... Dwie rzeczywistości: realna i wirtualna. Taki PL-01 na miarę możliwości NG

  1. Gts

   Tylko, ze o tym iz cos maja dowiemy sie jak juz 10 lat bedzie latac.

  2. Adam

   Już rok temu informowali że go oblatali

 8. k

  Komuchy tęsknie czekają na jakiekolwiek dane z USA o myśliwcu VI generacji, choćby sam wygląd. Sami nie tylko nie potrafią takiego stworzyć, ale nawet nie mają pojęcia czym VI generacja powinna się charakteryzować. A im szybciej dostaną dane o NGAD tym szybciej stworzą jego tandetną podróbkę.

  1. l

   Mówisz o chinach i Korei bo tylko tam pozostali ...

  2. Pilot Wojskowy

   I rosji

  3. pytajnik

   W Rosji komunizm a w co giercujesz ?

 9. amerykański hipersonik

  To taki sam myk jak z Su-75 Szach Mat :-)

  1. ciekawy

   No nie wiem, bo za amerykańskimi "mykami" idą konkretne działania gdy w Rosji obiecanki cacanki a głupiemu radość z wiecznie hangarowanego Su-57.

  2. Gts

   Nie prownuj Sukhoja do Northropa. To jakbys porownywal Wolge do Forda GT90.

  3. Fanklub Daviena i GB

   Takie konkretne działania jak za Comanche, YAL-1, LCS, Zumwaltem, KC-46,Crusader, Avenger II itp... I potem Amerykanie żałują, że zadziałali, bo gdyby nie zadziałali, to rezultat byłby ten sam, ale nie zmarnowaliby kasy... :D

 10. Szamko

  Szwagier powinien zrobić podobną prezentację. Otwierając wrota od stodoły w montować w nią fragment filmu z gwiezdnych wojen .:)

  1. Gts

   Blaszczak: trzymaj kot i patrz.

 11. Yo Ping

  Chińczycy też sobie chwalą, przeglądając dane techniczne technologii Northrop Grumman na biurku w Pekinie.

  1. Gts

   A czy Chinczyki w ogole do NG sie dostaly? O ile wiadomo, to nie.

 12. Hanys

  Wygląda zabawnie, jak screen z gry komputerowej z początku wieku :)

  1. fun club onuc

   Czylo obecny poziom "rosyjskich procesorow " wyprodukowanych na Taiwanie na licencji Brytyjskiej :D :D :D

  2. Polak

   Czyli 20 lat przed waszymi graficznymi możliwościami :P Rosja to 3-świat, polecam google street view :)

  3. Message

   A tymczasem ruskie czekają aż się stopia śniegu na północy żeby mogli wygrzebac coś z dla siebie...

 13. Ass

  Tym się będzie wojowało za kilka lat, kiedy u nas 250 tysięczna armia w krzakach na drabinach abordażowych będzie rozkładała mobilne ołtarze bezradnie rozglądając się po niebie.

  1. Message

   Stary ale bo co biadolosz o waszej ruskiej armii

 14. Luke

  Taka mala komputerowa zmylka

 15. Big Jim

  wygląda na fotomontaż

  1. Tomasz

   Wygląda na to, że na tym forum pełno jest kre....nów, którzy nie czytają tekstu, ale znają się absolutnie na wszystkim!

  2. Adam

   Pasuje do grafik prezentujących NGAD od Northop Grumman

  3. nie wygląda

   a tak jest w istocie.

 16. droma

  w rosji-kaput ichna tivi-bajka też pracuje na takim filmie tylko zabrakło suszonej ryby dla załogi i płynu do pralek ,nie charaszo ...

  1. Fanklub Daviena i GB

   Patrząc na twój tekst stwierdzam, że twoi rodzice powinni cię pilnie zaprowadzić do psychiatry... :D

  2. Dawo

   Nie często to się zdarza czerwonotwarzy towarzyszu- ale tym razem się z tobą zgadzam.

  3. Whiro

   Dziwne, ja takie wnioski mam po przeczytaniu 90% twoich wpisów.

 17. Adam

  Przecież już rok temu informowali że oblatano prototyp NGAD zbudowany przez Northop Grumman. Prezentowali już wcześniej grafiki pokazujące jak ma wyglądać.

 18. JSM

  Myśmy też zrobili taką prezentację kilka lat temu. Do dzisiaj żyje włsnym zyciem jako PL-01. Wielu jest takich co by sobie ręke dało obciąć, że taki czołg został zaprojektowany :-)

 19. Mirosław

  Chciałbym się doczekać takiej prezentacji PGZ ... wóz bojowy Borsuk 2, Inteligentny dron dalekiego zasięgu Szerszeń NG, rodzimy laserowy system antyrakietowy Błyskawica.

  1. .....

   Będziesz bardzo długo czekał i się nie do czekasz.

  2. dixi pixi

   Błyskawica ....stoi zacumowana w Gdyni

  3. Rain Harper

   A ja, na MAKS chciałbym Su-75 checkmate i Su-57, które latają. Oraz ten hipersoniczny pocisk, ale nie przerobiony model x-47 ale oryginał

Reklama