Reklama

Technologie

Nowy chiński myśliwiec w Wuhan

FC-31 (zdjęcie ilustracyjne) Fot. 天剣2 (CC BY-SA 4.0)
FC-31 (zdjęcie ilustracyjne) Fot. 天剣2 (CC BY-SA 4.0)

W Internecie pojawiły się fotografie makiety chińskiego myśliwca nowego typu, noszącego cechy stealth. Dwusilnikowa maszyna średniej wielkości przypominająca zewnętrznie znany projekt samolotu FC-31 stała w ośrodku badawczym w Wuhan, który zajmuje się badaniem spektrum elektromagnetycznego emitowanego przez chińskie konstrukcje morskie i lotnicze.

Wcześniej w ośrodku w Wuhan wybudowanym na kształt "lądowego lotniskowca" testowane były makiety myśliwca pokładowego J-15, samolotu wczesnego ostrzegania KJ-600 a nawet makiety okrętów – wielkich niszczycieli Type 055 i lotniskowców typu 002 i 003. Biorąc pod uwagę, że wszystkie te systemy, poza budowanym właśnie lotniskowcem Type 003 weszły już do służby, pozwala to spekulować że program nowego chińskiego samolotu 5. generacji jest na poważnym stopniu zaawansowania i podjęto kierunkową decyzję o stworzeniu takiej maszyny.

Chodzi zapewne o maszynę, która może bazować na pokładach lotniskowców i będzie w stanie zastąpić w przyszłości duże gabarytowo i należące to odchodzącej do lamusa generacji 4. samoloty J-15. Fakt budowy nowego samolotu pokładu pokładowego w oparciu o FC-31 Gyrfalcon (białozór) nie jest wielkim zaskoczeniem. Demonstrator samolotu został ujawniony po raz pierwszy w roku 2012 a informacje na temat jego rozwijania właśnie w kierunku maszyny pokładowej pojawiają się już od roku 2015.

Reklama
Reklama

Udany program FC-31, J-31 czy też jakiekolwiek inne będzie oznaczenie tworzonego obecnie samolotu, będzie równoznaczny ze znacznym zwiększeniem zdolności Marynarki Wojennej Chińskiej Republiki Ludowej. Zarówno jeśli chodzi o siłę skrzydeł uderzeniowych na chińskich lotniskowcach, jak i sił bazowania lądowego, jak choćby tych rozmieszczanych na wyspie Hainan, będącej główną baza chińskiej floty południowej.

Reklama

Komentarze

    Reklama