Reklama

Technologie

MSPO 2021: Niewiadów z granatnikami termobarycznymi i imitatorami amunicji do Kraba

Granatnik termobaryczny RTG-75. Fot. Kacper Bakuła/defence24.pl
Granatnik termobaryczny RTG-75. Fot. Kacper Bakuła/defence24.pl

Podczas MSPO 2021 Zakłady Sprzętu Precyzyjnego „Niewiadów” zorganizowały konferencję prasową podsumowującą dotychczasową działalność na polu produkcji broni. W jej trakcie zademonstrowano między innymi granatnik termobaryczny RTG-75, który był prezentowany przez byłego żołnierza JW GROM „Navala”.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Konferencję prasową, która miała miejsce na stoisku Zakładów Sprzętu Precyzyjnego "Niewiadów", będącego częścią Works 11, rozpoczęła się od krótkiego omówienia historii przedsiębiorstwa. Firma powstała w 1920 roku, przez co do dnia dzisiejszego nosi miano najstarszej polskiej firmy amunicyjnej, gdyż od niemal samego początku trudniła się w produkowaniu wyrobów na użytek wojska. Szczególnie w drugiej połowie XX wieku obok produkcji cywilnej zajmowała się wytwarzaniem min i rakiet niekierowanych.

Dziś spółka liczy na to, że ponownie uda się jej wejść na rynek. Według przedsiębiorstwa byłoby to możliwe dzięki produkowaniu amunicji ćwiczebnej. Jednym z nich jest ładunek szkoleniowy ISA-155 do użycia w AHS Krab, który jest kandydatem do nagrody Defender 2021. Dzięki jej zastosowaniu koszt ćwiczeń może zostać obniżony do nawet 50 procent.

Kolejna pora przyszła na jednorazowy granatnik przeciwpancerny RTG-75, używany przez Wojska Specjalne. Broń jest produkowana przez czeską Zevetę, niemniej 11 Works i ZPS "Niewiadów" są na prostej drodze, by doszło do ustanowienia licencyjnej produkcji, ale i możliwości modernizacji broni w Polsce. Jest to zależne od odpowiedniej decyzji Ministerstwa Obrony Narodowej.

Reklama
Reklama

Przy okazji konferencji prasowej ZPS "Niewiadów" głos zabrał Paweł "Naval" Mateńczuk, który podczas misji w Afganistanie miał okazję korzystać z termobarycznych granatników RTG-75. Cenił on całą konstrukcję, mówiąc o jej prostocie, zaznaczając, że ta broń powinna być produkowana w Polsce. Powiedział również, że granatnik odpowiada potrzebom Wojsk Specjalnych, włączając JW GROM. Był on z powodzeniem użytkowany przeciwko bojówkom Talibanu.

image
Fot. Kacper Bakuła/defence24.pl

"Naval" pokazał również nabój treningowy do specjalnych szkoleniowych granatników. Ma on kaliber około 9 milimetrów, pozwala na strzelanie do uprzednio przygotowanej makiety, na której widać efekty ze strzelania.

image
Fot. Kacper Bakuła/defence24.pl

Termobaryczne jednorazowe granatniki RTG kalibru 68 milimetrów są konstrukcyjnie oparte na czechosłowackim pierwowzorze, czyli RPG-75. Dzięki bezodrzutowemu sposobowi wystrzeliwania pocisków broń może być bez problemów stosowana w niewielkich i zamkniętych pomieszczeniach, co ma istotne znaczenie dla kupca, czyli Jednostki Wojskowej GROM. Katowicka firma Works 11, od wielu lat zajmuje się sprowadzaniem od czeskiego producenta (Zeveta Ammunition) granatników rodziny RPG-75 na potrzeby JW GROM.

ZPS "Niewiadów" chce wprowadzić modyfikację RTG-75, a mianowicie miałby dokonać integracji celownika M-Point, który pozwoli na zwiększenie zasięgu celnego ognia z bazowych 300 metrów do nawet 500 m.

image
Granatniki termobaryczno-kulminacyjne RTG-75-MP. Fot. Kacper Bakuła/defence24.pl

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Reklama

Komentarze (10)

 1. august

  W końcu o byłym operatorze padło więcej komentarzy niż o granatniku. Zaś sprzęt jest bardzo skuteczny i prosty w obsłudze.

  1. Pucin :0

   Tak tylko kto zamówi dla WP (termobaryczny RTG-75) w słusznej ilości, by było pod dostatkiem i dla zmechu, i dla rezerwy, i dla WOT.

 2. asdf

  wiec podsumujmy zolnierz WP nie ma tak podstawowego narzedzia jakim jest porzadny karabinek, granatnik mamy czolgi ale bez amunicji skutecznej przeciw potencjalnym czolgom ze wschodu, kraby, dany bez amunicji kasetowej. przypadek?

  1. Alaris

   Amunicji kasetowej mieć nie możemy z tego względu że podpisaliśmy umowę o jej wycofaniu, a amunicję do czołgów mamy.

  2. Takie tam

   Nie podpisaliśmy niczego w zakresie amunicji kasetowej i możemy ją mieć.

  3. Oko

   nic takiego Polska nie podpisała

 3. Xzibit

  To i nawet granatniki termobaryczne to dla nas zbyt wysokie progi że może w Czechach nabędziemy licencje.... Ale tak to jest gdy się bierze wszystko z półki w USA bez żadnego transferu technologii.Środkowoeuropejska Republika Bananowa :)

  1. Fflyer

   Wielomiliardowe zakupy z półki pod dyktando pewnego lobby a w dodatku bez żadnych istotnych transferów technologii dla naszego przemysłu zabijają polska zbrojeniówkę, nie tworzą krajowego potencjału naukowo-przemysłowego nie wspominając o wypływie za granicę miliardów złotych zasilając obce koncerny i budując ich potęgi. Tak się niestety niszczy konkurencję w różnych systemach obronnych gdy " nasi" dalej nie będą odpowiednio dbali o własny suwerenny polski potencjał przemysłowy nie poprawi się sytuacja. Wiadomo, że wszystkiego nigdy nie będziemy w stanie opracować ale takie rzeczy jak granatniki ppanc. nawet na licencji i z pełną polonizacja , polskie ppk Moskit, Pirat, ZSMU czy wiele rodzajów amunicji w tym termobarycznej jesteśmy w stanie sami produkować na własne potrzeby jak i na eksport. Czas na odważne decyzje a nie kontynuację kolonizacji naszej gospodarki

  2. Nie inż.

   Już mamy licencję od dawna. Ale zaskok.

  3. rozsądnypatriot

   Z naszą edukacją już w szkołach jest coś nie tak. Nie mamy żadnych innowacji....tak jak piszesz licencje w dodatku zawsze przestarzałe

 4. gebeth

  bardzo potrzebny sprzęt dla lekkiej piechoty. Wystarczy zobaczyć na nasycenie ,, szmielami" u Rosjan.

  1. pomz

   dlatego nie mamy i raczej nie beziemy ich miec. Proste.

 5. zeneq

  Zwykły lobbing czeski z udziałem eksGromowca. A co do użycia przeciwko Talibom to mimo deklarowanej skuteczności finalnie i tak ma to żadne znaczenie.

  1. Paweł P.

   Każdy orze jak może, napewno pomysłowe ale oferta też ciekawa.

  2. vfvv

   Mają produkt. Produkt działa i jest sprawdzony. O zgrozo chcą produkować w Polsce . No to o co chodzi? Przypominam o zakupach z półki bez przetargu samolotów i Himars.

  3. Jansen

   zeneq, takie pseudologiczne wywody (z talibami) są śmieszne - to lepiej nie mieć granatników, które sprawdzały się w walce, bo Amerykanie zdecydowali się wycofać z Afganistanu (nie przegrali w walce), gdzie były używane?

 6. Pytajnik

  Jakaś cisza nastała woków granatników RPG. Ktoś coś wie dlaczego?

  1. asdf

   stosunkowo tani zakup, skokowo zwiekszajacy moliwosci bojowe WP na tym sie za duzego "walu" nie zrobi, na defiladzie nie pokaze wiec przycichlo.

 7. KrzysiekS

  Dziwi cisza wokół PIRATA, MOSKITA.

  1. dr

   Dziwi? Nie każdego.

  2. vfvv

   Dziwi, to kolejny rok bez zakupu jakiegokolwiek granatnika.

  3. Chyżwar

   Fakt.

 8. JP

  Poproszę jeszcze o wersję z głowicą kumulacyjną. Niewiele brakuje a odzyskamy kompetencje w zakresie granatników ppanc., teraz ruch MON. A MON na to wybieramy 60mm M1 Bazooke z USA, szach i mat :)

 9. Milutki

  Niewiadów z granatnikami? To jakiś nowy rydwan bojowy , w oknie będzie otwór strzelniczy :-)

 10. Oczekiwania

  No już jeden "były operator " przetestował MSBS GROT - niezbyt fortunne brać ludzi z tej formacji jako prezentera dla potencjalnego klienta . Niestety ale to będzie sie ciągnąc latami.

  1. hermanaryk

   "Były operator" Gromu nie był żadnym operatorem, tylko tłumaczem, który spędził przy Gromie bodaj trzy miesiące i Grom z ulgą się z nim rozstał :)

  2. Radek

   Za dużo Der Onet proszę Pana.

  3. Oczekiwania

   hermanaryk z Radek nie zmienicie tego co poszło "w świat" czy to zanegujecie co napiszę czy mnie będziecie obrażać itp. text został popełniony zimą i już tak się utrwalił, wtedy trzeba było mocno krzyczeć i obalać teraz to musztarda po obiedzie. "Gościu" wylał pomyje na produkt i oczernił formację i teraz będą postrzegani przy broni przez pryzmat tego artykułu czy to się wam podoba czy nie ( jesteście naginacze rzeczywistości do swoich zachcianek)

Reklama